Zasady zwolnienia najmu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług
REKLAMA
REKLAMA
Czy obcokrajowiec podlega VAT z tytułu najmu
REKLAMA
Na mocy art. 113 ust. 13, pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwolnienia najmu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług - nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników niemających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju. Oznacza to, iż podmiot, który miejsce zamieszkana ma zagranicą – nie może być zwolniony z opodatkowania podatkiem od towarów i usług – jeżeli jego przychód nie przekroczył 100.000 zł.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Obowiązki podatnika
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych – uzyskując z tego tytułu przychód – składając stosowną deklarację zobowiązany jest określić w niej wartość sprzedaży, która podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Czy wynajmujący może zrezygnować ze zwolnienia podatkowego
Większość podatników stara się o to, aby mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Jednakże, czy podmiot wynajmujący będzie mógł dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia opodatkowania najmu podatkiem od towarów i usług? Okazuje się, iż taka sytuacja może mieć miejsce. Oznacza to, iż wynajmujący będzie mógł zrezygnować ze w/w zwolnienia wówczas, gdy złoży stosowne zawiadomienie o rezygnacji ze zwolnienia podatkowego w formie pisemnej do urzędu skarbowego.
Zobacz także serwis: Podatki
Podstawa prawa:
- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.