Spory wokół podwójnego opodatkowania najmu
REKLAMA
REKLAMA
Co warto sprawdzić przed zawarciem umowy najmu w innym państwie
REKLAMA
Aby uchylić się od podwójnego opodatkowania warto przed zawarciem umowy najmu w innym państwie dokładnie przeanalizować wszelkie uzgodnienia zawarte pomiędzy danymi państwami (pomiędzy państwem, w którym dany podmiot będzie wynajmował daną nieruchomość a państwem, w którym dany podmiot jest rezydentem). Tego typu postanowienia są zawarte w międzynarodowych umowach i podwójnym opodatkowaniu.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Jakie postanowienia świadczą o podwójnym opodatkowaniu
Jeżeli w umowie międzynarodowej zawarte jest postanowienie dotyczące tego, iż dany dochód z najmu nieruchomości podlega opodatkowaniu w państwie, w którym jest ona położona – nie świadczy o tym, iż tylko w tym kraju podlega opodatkowaniu. Oznacza to, iż aby uchylić się od opodatkowania – pomiędzy państwami powinna zostać zawarta umowa dotycząca tego, iż dochód z tytułu najmu nie będzie podlegał opodatkowaniu w państwie, w którym dany podmiot jest rezydentem. Państwa mogą dokonać wyboru, gdyż mogą zawrzeć umowę o podwójnym opodatkowaniu najmu lub zwolnić podatnika wynajmującego za granicą nieruchomość z podwójnego opodatkowania.
Czy najem podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych
Kolejna kwestia, która wzbudza wiele kontrowersji dotyczy tego, czy umowa najmu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych W ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) nie zostały wskazane czynności cywilnoprawne podlegające podatkowi od najmu. Oznacza to, iż zarówno umowa najmu, jak i dzierżawy nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ katalog czynności cywilnoprawnych określonych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – jest zamknięty.
Zobacz także serwis: Podatki
Podstawa Prawna:
- ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.