Przychody z tytułu najmu w ramach działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek podatkowy a działalność gospodarcza
REKLAMA
Obowiązek podatkowy z tytułu najmu nie może odbywać się rzadziej niż raz w roku – nawet, jeśli umowa zawiera inne postanowienia w tejże kwestii. Natomiast w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – został uregulowany obowiązek podatkowy za przychód z działalności. Zgodnie z tymże przepisem, za przychód z działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Należy wskazać, iż u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Czy można określić datę powstania przychodu
REKLAMA
Została wprowadzona zasada na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, iż za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień. Wyjątek ma miejsce wówczas, gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, jednak nie rzadziej niż raz w roku.
Warto pamiętać także o tym, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Mając powyższe na uwadze należy zauważyć, iż najem należy do usług – które są świadczone w sposób ciągły. W związku z tym, w tym przypadku obowiązek podatkowy jest ustalony na podstawie art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie tegoż przepisu – za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień okresu rozliczeniowego – który został wskazany na fakturze lub został określony w treści umowy.
Zobacz także serwis: Finanse
Podstawa Prawna:
- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.