Jakie ma znaczenie ustalenie daty uzyskania przychodu z tytułu najmu
REKLAMA
REKLAMA
Jak należy prawidłowo wykazać przychód z tytułu najmu
REKLAMA
W ramach działalności gospodarczej z tytułu najmu podatnik zobowiązany jest wykazać przychód z uiszczanego czynszu – który został określony w umowie – jednak nie rzadziej niż raz w roku – nie biorąc pod uwagę faktu – czy faktycznie został zapłacony. Jeżeli najem prowadzonym jest jako odrębne źródło przychodu to podatnik powinien wykazać przychód wówczas, gdy faktycznie otrzymał zapłatę za czynsz.
Wart zapamiętać, iż przychody z tytułu najmu należy ujawnić w kwocie netto – bez podania podatku o towarów i usług.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomosciach
Obowiązki podatników podatku od towarów i usług
REKLAMA
Podatnik podatku od towarów i usług zobowiązany jest ujawnić wszelkie przychody – chyba, że ustawa w tymże zakresie stanowi odmiennie. Przychodem z tytułu najmu jest nie tylko uiszczany czynsz, ale także kwoty otrzymywane przez wynajmującego tj. opłata za energię elektryczną, opłaty za telefon stacjonarny, opłaty za wodę ciepłą i zimną, opłata za wywóz nieczystości. Powyżej opisane kwoty – zgodnie z otrzymanymi fakturami - stanowią koszty uzyskania przychodów. Istotny jest jednak fakt, iż przychody z tytułu opłat licznikowych – nie stanowią przychodu z najmu.
Podatnik dokonując wyboru, iż ujawni w przychodach opłaty za media – w podatku od towarów i usług będzie zobowiązany je wykazać, a następnie zapłacić należny podatek z tychże kwot. W tymże wypadku podatnik nie ma możliwości dokonania odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu opłat za media.
Zobacz takze serwis: Finanse
Podstawa Prawna:
- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.