REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postępowanie związane z ewidencją i rejestracją VAT

Izabela Perczak
Składając formularz VAT-R należy dołączyć do niego stosowną opłatę rejestracyjną.
Składając formularz VAT-R należy dołączyć do niego stosowną opłatę rejestracyjną.

REKLAMA

REKLAMA

W celu dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT należy wypełnić stosowny formularz VAT-R i złożyć we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym wraz z dowodem opłaty rejestracyjnej.

Opłata rejestracyjna

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, iż składając formularz VAT-R należy dołączyć do niego stosowną opłatę rejestracyjną. Obecnie opłata rejestracyjna wynosi 170 zł. Kwotę tę należy zapłacić w kasie urzędu miejskiego właściwego według siedziby urzędu skarbowego. Istotny jest także fakt, aby w powyżej wskazanym formularzu oznaczyć miesiąc, w jakim dana deklaracja zostanie zgłoszona.

Do jakiego urzędu skarbowego należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT

Przed złożeniem formularza VAT-R należy zastanowić się nad tym, jaki urząd skarbowy będzie właściwy miejscowo. Z tego też względu należy pamiętać o tym, iż formularz VAT-R składamy do urzędu skarbowego właściwego według siedziby prowadzenia działalności gospodarczej. Może także zdarzyć się sytuacja, iż czynności rejestracyjne będą podlegały podatkowi od towarów i usług na terenie wielu urzędów skarbowych. W takim przypadku urzędem właściwym miejscowo będzie urząd według miejsca zamieszkania.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uproszczona ewidencja

REKLAMA

Czynności związane z prowadzeniem ewidencji, które umożliwiają na bieżąco sporządzanie deklaracji VAT należą do obowiązków podatników. Ewidencja ta powinna zawierać: informacje umożliwiające oznaczenie podstawy opodatkowania, kwotę podatku należnego, podatek związany ze sprzedażą, dane potrzebne do sporządzenia deklaracji podatkowej, wysokość podatku – którą należy wpłacić do lub wypłacić z urzędu skarbowego.

Jeżeli podatnik podlega zwolnieniu z VAT, wówczas zobowiązany jest on prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, czyli za cały dzień sprzedaży i nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w kolejnym dniu. Ewidencję taką prowadzi się w oparciu ewidencję ryczałtową lub książkę przychodów i rozchodów.

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Podstawa prawa:

- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA