REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lilak Meyera „Palibin” – miniatura do grodu i na taras

Kwitnące bzy to jeden z symboli pełni wiosny i nieodłącznie kojarzą się z majem. Rozkwitające wtedy krzewy i pachnące kwiaty są przedmiotem poszukiwań wielu miłośników roślin. Z każdym rokiem przybywa odmian ogrodowych o różnych barwach i wielkości kwiatów. Większość bzów osiąga jednak rozmiary wymagające choćby skrawka ogrodu. Co zrobić, jeśli chcemy mieć bez w donicy na balkonie lub tarasie?

Jak stworzyć własny ogród warzywny od podstaw?

Założenie ogrodu warzywnego wcale nie jest trudne i nie wymaga ogromnego wysiłku. Daje natomiast ogromną satysfakcję, a smaku samodzielnie wyhodowanych roślin nie da się na pewno porównać z tymi kupionymi w sklepie.

Basen odkryty w ogrodzie

Basen w ogrodzie to sezonowa przyjemność. Aby jednak móc korzystać z basenu w chłodniejsze dni, należy zadbać o dodatkowe podgrzanie wody. Do urządzeń podgrzewających wodę w basenie zalicza się przepływowe grzałki elektryczne, wymiennik ciepła oraz kolektory słoneczne.

Jak pielęgnować taras z drewna egzotycznego?

Aby taras był trwały i zadbany przez wiele lat, należy odpowiednio o niego dbać. Często wystarczą proste czynności takie jak mycie czy olejowanie tarasu. Sprawdź, jak dbać o taras z drewna egzotycznego, żeby wyglądał świeżo i efektownie.

REKLAMA

Jak prawidłowo zbudować taras?


Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Dowiedz się, jak profesjonalnie zaprojektować i skonstruować taras z drewna.

Jak usunąć wycieki żywiczne z drewna?

Drewniane elementy ogrodowe, takie jak altany, panele ogrodowe i deski, najczęściej wykonane są z krajowego drewna iglastego, świerku lub sosny. Duża popularność tych gatunków drewna wynika z ich szerokiej dostępności i stosunkowo niskiej ceny. Drewno iglaste jest odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych i łatwo o nie dbać. Jeśli decydujemy się na drewno w ogrodzie, musimy wiedzieć, że mogą pojawić się wycieki żywiczne.

Hamak w ogrodzie


Popularnym trendem w Polsce stały się hamaki. Dzięki nim odpoczywanie na świeżym powietrzu staje się przyjemniejsze i wygodniejsze. Hamak można rozwiesić wszędzie. Ważne, aby był wykonany z solidnego materiału.

Kolumnea okazała (Columnea)

Kolumnea (Columnea) jest piękną rośliną zwieszającą się, wytwarzające długie i okazałe pędy. Szczególną uwagę zwracają jej łososiowo-czerwone lub czerwone kwiaty. W naturalnym środowisku rośnie w tropikalnych i podzwrotnikowych lasach Ameryki. Ma tam przeważnie formę krzewów i roślin pnących, rzadziej roślin zielnych. Dorasta do 1 m długości. Kwiaty wyrastają pojedynczo z kątów liści i są główną ozdobą. Są one liczne, duże, bo do 8 cm długości. Kwitnie w okresie jesieni lub późnej zimy. Rośliny te umieszcza się w wiszących doniczkach, w miejscu widnym.

REKLAMA

Lantana zmienna


Lantana (Lantana) jest rośliną obficie kwitnącą już od początku maja. Jej barwne kwiaty przywabiają liczne motyle. Oprócz dużej atrakcyjności gatunek ten cechują małe wymagania uprawowe. Warto więc, aby w nadchodzącym sezonie znalazła się na naszych balkonach i tarasach.

Rośliny doniczkowe do miejsc lekko zacienionych

Rośliny, które lubią miejsca lekko zacienione najlepiej stawiać w mieszkaniu z dala od okien. Najodpowiedniejszym miejscem do ich rozwoju jest na przykład głębia pokoju, komoda lub zaciszny kąt.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)


Zamiokulkas (Zamioculcas) pochodzi z rodziny obrazkowatych (Araceae). W naturalnych warunkach rośnie w Tanzanii. Jego cechą charakterystyczną są długie, błyszczące liście na mięsistych łodygach. Należy do grupy „żelaznych roślin”, które są odporne na niedobory wody, światła i wilgoci w powietrzu.

Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

Fuksja (Fuchsia L.) pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej oraz z Nowej Zelandii. W naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna o bardzo dużej ilości odmian, wśród których można znaleźć zarówno pnące o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i te o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jak miniaturowe drzewka.

Jak uprawiać lampion chiński (Ceropegia)?


W naturalnym środowisku lampion chiński (Ceropegia) występuje w rejonach Azji, Madagaskaru i tropikalnej Afryki. Wytwarza długie pędy i świetnie wygląda w wiszących pojemnikach. Ze względu na kształt swych niedużych kwiatków nazywany jest często lampionem chińskim. Kwiaty pokryte są włoskami, które zatrzymują wodę. Z bulw wyrastają cienkie, nitkowate liście przypominające kształtem serce. Na łodygach też mogą pojawiać się małe bulwy – łatwo je ukorzenić, żeby mieć nową roślinę.

Pachnące pnącza w domu


Do uprawy w pomieszczeniach nadają się dwa gatunki z rodzaju jaśmin: jaśmin lekarski (Jasminum officinale) i wielkokwiatowy (Jasminum polyanthum). Rośliny te tworzą długie, wijące się wokół podpór pędy, dające się formować, np. na pałąku. Ich liście są pierzasto złożone, a kwiaty białe i pachnące. Jaśmin lekarski kwitnie od czerwca do października, a wielkokwiatowy od lutego do końca kwietnia.

Oliwka europejska (Olea europaea)


Oliwka europejska (Olea europaea) to małe, zimozielone drzewo o wąskich, lancetowatych liściach, skórzastych i szarozielonych. Niepozorne kwiaty są żółtobiałe. Później zawiązują się pestkowce – oliwki, najpierw zielone, potem lśniące i czarne. Stare okazy pojemnikowe zwykle mogą wytwarzać oliwki jadalne, ale potrzebują do tego bardzo dużo światła i wysokiej temperatury.

Jak pielęgnować skrętnika (Streptocarpus)?

Skrętnik (Streptocarpus) swoim wyglądem przypomina storczyki. Pochodzi z Afryki Południowej, gdzie rośnie w tropikalnych lasach. Jest to dwuletnia, zielona roślina cechująca się dużymi, lejkowatymi kwiatami. Wyrastają one na wysokich pędach (ok. 20 cm) i mogą mieć najrozmaitsze kolory: różowy, czerwony, biały, liliowy lub niebieski. W dobrych warunkach mogą kwitnąć nieprzerwanie od bardzo wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jak uprawiać rośliny owadożerne?


Większość roślin owadożernych ma podobne wymagania uprawowe i można je hodować w domu. Do uprawy tych roślin potrzebne jest jasne stanowisko, o dość dużej wilgotności powietrza. Bardzo istotne jest, aby woda do ich podlewania była miękka. Najlepszym podłożem do prawidłowego rozwoju jest gleba kwaśna o pH 3 do 5. Przesadzanie jest zabiegiem, który powinniśmy wykonać raz na 2–3 lata na wiosnę, kiedy korzenie rośliny zaczynają przedostawać się na zewnątrz doniczki, a torf, w którym rosną, jest zbity.

Jak kupić dobry okaz rośliny w doniczce?

Rośliny w doniczkach sprzedawane są prawie wszędzie. Jest to produkt ogólnodostępny. Kupującemu pozostaje tylko dokonać wyboru. Jednak przed zakupem odpowiedniej rośliny warto zapoznać się z cennymi wskazówkami, które pozwolą na wybór dobrego okazu.

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta), zwany cykasem, pochodzi z Azji. W naturalnym środowisku osiąga do 150 cm. W uprawie doniczkowej nie przekracza 50–60 cm. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, twardymi i pierzastymi liśćmi. Sagowiec to wolno rosnąca roślina, która ma złotożółte kwiaty i owocostany. W warunkach domowych niestety nie kwitnie. Świetnie prezentuje się w oranżeriach.

Łosie rogi (płaskla łosioroga)

Roślina ta jest epifitem. Pochodzi z Nowej Gwinei i Australii. Wytwarza dwa rodzaje liści. Liście górne, płodne są szarozielone i widlaste, przypominają poroże łosia. Od spodu pokryte są gwiazdkowatymi włoskami absorbującymi. Dolne liście są tarczowate, zielone za młodu, później brunatne, przylegają do pnia drzewa i tworzące zbiorniki. Jest to niezwykła roślina do dekoracji wnętrz, szklarni lub werandy. Możemy ją hodować zarówno na kawałku kory, jak i w doniczce.

Jak uprawiać w domu żywe kamienie?

Żywe kamienie (Lithops) żyją na suchych, piaszczystych terenach Afryki Południowej, a ich podobieństwo do otoczenia sprawia, że ciężko je rozpoznać. Do tego rodzaju należy kilkadziesiąt gatunków, które charakteryzują się głównie odmiennymi wzorami.

Jak dbać o rośliny doniczkowe?


Niedobór światła, suche i ciepłe powietrze, duże wahania wilgotności podłoża i powietrza mogą powodować, że rośliny rosną wolno, gubią liście, a nawet zamierają. Niekiedy mimo usilnych zabiegów, które poprawiają te warunki, nie widać efektów. Może to być spowodowane jeszcze jednym czynnikiem, o którym często zapominamy. Warto zwrócić uwagę na czystość roślin.

Piękne pnącze w domu – glorioza (Gloriosa)

Glorioza (Gloriosa) należy do rodziny liliowatych. W naturalnym środowisku występuje w Afryce i Azji i kształtem przypomina storczyka. Jej głównym walorem dekoracyjnym są kwiaty, dlatego też jest również uprawiana jako kwiat cięty. Najbardziej znanym gatunkiem jest Gloriosa rothschildiana, która kusi swą intensywną czerwienią i falistym brzegiem kwiatów. Pnącze dorasta do 2 m wysokości.

Zwisające kwiaty doniczkowe


Pojemniki z wiszącymi kwiatami stanowią piękną dekorację nie tylko w domu, ale również na balkonie lub tarasie. To alternatywa dla tych, którzy nie mają zbyt dużo miejsca w mieszkaniu lub nie mogą sobie pozwolić na stworzenie na balkonie mini ogrodu. Oto kilka przykładów roślin, którymi można upiększyć nasze otoczenie.

Kalatea (Calathea) - uprawa i pielęgnacja

Katalea (Calathea) zwana Strzeszynem pochodzi z Brazylii. Wymaga tropikalnego klimatu, dlatego nie jest łatwą rośliną do uprawy. Charakterystyczne, wzorzyste liście sprawiają, że może być ona atrakcją samą w sobie lub też stanowić oryginalne tło dla innych roślin.

Alokazja – roślina o wyjątkowo pięknych liściach

Alokazja (Alocasia) reprezentowana jest przez kilkadziesiąt gatunków dziko rosnących w tropikalnych rejonach Azji. Są to kłączowe rośliny o okazałych, tarczowatych, strzałkowatych liściach. Niektóre gatunki alokacji sadzi się jako cieniste rabaty, ale tylko w rejonach, gdzie nie ma mrozu. Inne znajdują zastosowanie jako rośliny doniczkowe do dekoracji wnętrz. Jednym z nich jest Alokazja Sandera, która tworzy ciemnozielone liście o długości 30–40 cm z wyraźnym, białym żyłkowaniem i falistym jasnym brzegiem.

Maranta (Maranta)


Maranta (Maranta) jest niewielką rośliną, która w stanie naturalnym występuje w tropikach Brazylii. Posiada piękne, różnobarwne liście. Roślina osiąga średnio 20–30 cm wysokości. Ma okrągłe, aksamitne liście z wyraźnie zaznaczonymi nerwami głównymi. Kwiaty drobne, białawo-fioletowe podobne do lobelii, ukazują się po 3–4 sztuki na długich łodyżkach. Najczęściej uprawiany gatunek to Maranta leuconeura.

Kapturnica (Sarracenia)

Kapturnica występuje głównie w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej naturalnym środowiskiem są stale podtapiane mokradła, bagna, tereny trawiaste, brzegi zbiorników wodnych i strumieni. Kapturnice rosną na kwaśnych glebach. Preferują miejsca z dużą ilością mocnego, bezpośredniego słońca. Są to rośliny wieloletnie, które wabią owady jasnym ubarwieniem dzbanków i wydzielanym nektarem.

Echmea wstęgowata (Aechmea)

Echmea wstęgowata należy do licznej rodziny ananasowatych Bromeliaceae. W domowych warunkach echmeę można hodować w doniczce lub – przy dobrym zaopatrzeniu w wodę – przytwierdzić do kawałka kory jako dekoracja wisząca. Echmea wstęgowata kwitnie zazwyczaj w okresie od lipca do grudnia.

Diffenbachia (Diffenbachia)


Diffenbachia jest jedną z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Pochodzi z Brazylii. Cechą charakterystyczną diffenbachii są duże, szerokie liście o różnobarwnym rysunku. Sok z jej łodyg i liści zawiera strychninę, niebezpieczną truciznę, dlatego gdy w domu są małe dzieci lepiej zaniechać uprawy diffenbachii. Najczęściej hodowanymi gatunkami są Difenbachia seguine oraz Dieffenbachia amoena.

Rhipsalis (Rhipsalis cassutha)

Rhipsalis (Rhipsalis cassutha, inaczej patyczak, to roślina należąca do sukulentów z rodziny kaktusowatych. W naturalnym środowisku występuje w Ameryce i w części Wysp Kanaryjskich. Roślina ta należy do epifitów i porasta rozwidlenia gałęzi drzew. Pędy rhipsalisa zwisają w dużych kiściach i osiągają nawet do 9 m długości. Są nagie, wałeczkowate o średnicy 3 mm, miejscami pokryte okółkowo ułożonymi korzeniami powietrznymi. Młode pędy wyrastają z wierzchołków pędów starszych w parach lub całymi pękami.

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) – jak uprawiać go w doniczce?

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W naturalnym środowisku żyje w krajach położonych w rejonie Morza Śródziemnego. W naszym klimacie dobrze rozwija się w ogrodzie, ale polecany jest także do uprawy w pojemnikach w domu.

Eszynantus marmurkowy (Aeschynanthus marmoratus)


Eszynantus marmurkowy (Aeschynanthus marmoratus) pochodzi z Azji. Jest epifitem, którego naturalnym środowiskiem są konary tropikalnych drzew. Ma zwisające pędy, na których są piękne, soczyste, zielone i błyszczące liście. Od strony spodniej mają ciekawe fioletowo-bordowe zabarwienie, które dodaje roślinie atrakcyjności. Eszynantus kwitnie bardzo rzadko. Kwiaty wyglądają jak trąbki wystające z pochewek. Z trąbek dodatkowo wystają pręciki. Pochewki są brązowe, a kwiaty zazwyczaj pomarańczowo-oliwkowe.

Bananowiec (Musa) – jak wyhodować go w domu?


Bananowiec (Musa) pochodzi z południowo – wschodniej Azji. Okazy hodowane w domu osiągają wysokość do 2 metrów i mają bardziej dekoracyjne liście od dzikich gatunków. Prawidłowo pielęgnowana roślina może odwdzięczyć się małymi bananami. Nie są wprawdzie tak smaczne jak te dojrzewające w tropikach, ale także jadalne. Owocują dorosłe, starsze okazy. Bananowiec, wbrew obiegowym opiniom, jest rośliną dość prosta w uprawie, wymaga jednak dość dużej ilości miejsca.

Chryzalidokarpus błyszczący (Chrysalidocarpus lutescens)

Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens), zwana złotowcem, pochodzi z Madagaskaru. Ma żółtozielone, pierzaste liście. W naturalnym środowisku osiąga nawet kilka do kilkudziesięciu metrów. W warunkach domowych areka żółtawa dorasta do 2 m wysokości. Rośnie powoli. Jest rośliną odporną i może przeżyć w mieszkaniu wiele lat. Palma ta usuwa z otoczenia substancje toksyczne i doskonale nawilża powietrze.

Bieluń (Datura L.) – doskonała roślina na taras

Bieluń (Datura L.), zwany daturą, to roślina pokroju krzaczastego lub drzewiastego. Pochodzi z krajów Ameryki Południowej. Największą ozdobą rośliny są duże, lejkowate kwiaty, pojedyncze, pełne, kształtu trąbkowego. Kwiaty w godzinach wieczornych bardzo często wytwarzają intensywny zapach. Bieluń nadaje się na tarasy, balkony. Może być również wystawiany do ogrodu.

Jakie miejsca nie służą kwiatom?


Rośliny mają różne wymagania. Są jednak takie miejsca w domu czy biurze, które mogą sprawiać problemy ich opiekunom. Nagła zmiana temperatury, silne lub za słabe nasłonecznienie, suche powietrze – to wszystko szkodzi roślinom doniczkowym.

Kolumnea (Columnea)

Kolumnea pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej. Wytwarza długie, zwisające pędy z ciemnozielonymi liśćmi. Jednak najbardziej efektowna jest, kiedy cała pokryje się szkarłatnoczerwonymi kwiatami. Kwitnie głównie na przełomie zimy i wiosny, ale w zależności od warunków, które się jej wytworzy, kwiaty mogą pojawić się też w innych porach roku. Osiąga długość 100–120 cm i rozłożystość 35–100 cm. Kolumnea często mylona jest z eschynantusem.

Palma koralowa (Chamaedorea)

Palma koralowa nazywana jest też po spolszczeniu chamedorą. Jej naturalnym siedliskiem jest Ameryka Południowa i Środkowa. Najpopularniejszym w Polsce gatunkiem jest Chamaedorea elegans – chamedora wyniosła. Palma koralowa rośnie dość powoli. Wcześnie zakwita. Kwiatostany mają kształt zwisających wiech. Zależnie od odmiany osiąga wysokość 100–300 cm i rozłożystość 50–200 cm. Jest rośliną długowieczną. W mieszkaniu może rosnąć co najmniej 5–6 lat. Palma koralowa jest łatwa w uprawie. Tworzy żółte lub pomarańczowe kwiatostany.

Katleja (Cattleya)

Katleja pochodzi z rodziny storczykowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Południowej jako epifit (rośnie w koronach drzew). Hodowana ze względu na duże (do 25 cm), piękne, czasem pachnące kwiaty. Liście ma duże i grube. Osiąga wysokość 30–45 cm i rozłożystość 20–30 cm. Jest jednym z łatwiejszych storczyków w uprawie.

Skrytokwiat (Cryptanthus)

Skrytokwiat jest najmniejszy z ananasowatych. Pochodzi ze wschodniej Brazylii. W zależności od gatunku skrytokwiat rośnie w podszyciu wilgotnych lasów lub w pełnym słońcu na skałach. Uprawiana ze względu na ciekawe kształty i kolory liści, które płasko układają się w rozetę. Są na brzegach pofalowane i kolczaste. Kwitnienie jest mało efektowne. Roślina osiąga wysokość 10–35 cm i rozłożystość 25–60 cm. Ze względu na swoją rozetowatą budowę i ciekawe wybarwienie często w języku angielskim nazywa się je „earth stars”.

Kalatea (Calathea)

Kalatea w Polsce nazywana jest też ostrzeszynem. Wyróżniamy około trzysta gatunków, które pochodzą z Ameryki Południowej, Środkowej oraz Karaibów. Ceniona ze względu na atrakcyjne, wielokolorowe liście. Kalatee mają owalny, lancetowaty kształt, czasem są karbowane na brzegach. Charakteryzują się plamami, pręgami w odcieniach beżu, niektóre odmiany posiadają bordowy, fioletowy lub czerwony spód liści. Roślina wytwarza niepozorne białe kwiaty. Osiąga wysokość od 50 do 300 cm i rozłożystość od 30 do 100 cm.

Kaladium (Caladium)

Kaladium inaczej nazywany jest obraźnicą. Pochodzi z lasów deszczowych Ameryki. Hodowany jest ze względu na bardzo dekoracyjne liście o intensywnej barwie, najczęściej różowej, białej i czerwonej. Osiąga wysokość 40 cm i taką samą rozłożystość. Kaladium jest wymagający i trudny w hodowli.

Grubosz (Crassula)

Najczęściej uprawiane gatunki grubosza pochodzą z południowej Afryki. Grubosz to sukulent, co oznacza, że gromadzi wodę w mięsistych liściach i łodygach. W taki sposób przystosowuje się do trudnych warunków, którym musi sprostać, rosnąc dziko. Osiąga wysokość 15–400 cm (do takich rozmiarów w warunkach naturalnych dorasta grubosz drzewiasty (Crassula arborescens) i rozłożystość 15–100 cm. Rośnie wolno. Najczęściej hodowanym gatunkiem jest grubosz jajowaty, nazywany też drzewkiem szczęścia. Roślina dość łatwa w uprawie.

Cissus (Cissus)


Cissus pochodzi z roślin winoroślowatych. Rośnie dziko w południowej Azji i południowej Afryce. Pędy osiągają długość 200–600 cm, a roślina wszerz rozrasta się do 70–300 cm. Przyrasta około metra rocznie. Odmiany hodowane w domu mają najczęściej postać pnącą, wśród rosnących dziko są też wykształcające wysoką, sztywną łodygę. W polskich mieszkaniach najczęściej spotykany cissus rombolistny (Cissus rhombifolia). Wytwarza on zielone, niepozorne kwiaty. Jest to roślina dość łatwa w uprawie.

Ceropegia (Ceropegia)

Ceropegia, ze względu na oryginalny kształt kwiatów, nazywana jest lampionem chińskim. Rośnie dziko w południowej Afryce i tropikalnych częściach Azji i Australii. Najpopularniejszą odmianą jest Ceropegia Wooda. Ma długie, zwisające i delikatne łodygi. Na nich parami wyrastają liście o sercowatym kroju. Roślina osiąga długość do 2 metrów i rozłożystość do 40 cm. Jest dość łatwa w uprawie i odporna na choroby.

Bilbergia (Billbergia)

Bilbergia pochodzi z rodziny ananasowatych. Występuje naturalnie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Jest hodowana szczególnie ze względu na efektowne kwiaty, które zwisają i rozwijają się z jasnoróżowych pąków. Bilbergia tworzy również przykwiaty, czyli liście w bezpośrednim kontakcie kwiatu, które przebarwiają się na jego kolor. Pozostałe liście są wąskie, szarozielone, podobne do traw i ułożone w rozetę. Roślina osiąga wysokość 50–100 cm i rozłożystość 25–50 cm. Jest jedną z najbardziej wytrzymałych roślin domowych.

Asplenium (Asplenium)

Asplenium (Asplenium), zwany też zanokcicą, to paprotnik, którego cechą charakterystyczną są niepodzielone liście. Zwykle są błyszczące, jasnozielone, żebrowane z ciemnym nerwem pośrodku. Asplenium (Asplenium) naturalnie występuje w lasach tropikalnych Azji, Afryki i Australii jako roślina epifityczna – rosnąca w koronach drzew. Nie kwitnie. Osiąga wysokość 50–120 cm i rozłożystość 60–200 cm. Jest dość łatwa w uprawie.

Asparagus (Asparagus)

Asparagus – bylina, podkrzew lub krzew. Naturalnie występuje głównie w strefie klimatu podzwrotnikowego. Najbardziej znanym spośród około trzystu gatunków jest asparagus lekarski, który rośnie dziko w Polsce. Wszystkie z asparagusów charakteryzują się delikatną budową i drobnymi igłami lub liśćmi. Nie kwitną. Roślina osiąga wysokość 80–200 cm i rozłożystość 100–200 cm. Asparagus jest stosunkowo łatwy w uprawie.

Czym charakteryzują się drzwi uchylno-przesuwne?


Dzięki drzwiom balkonowym uchylno-przesuwnym możemy cały czas podziwiać nasz ogród z salonu. Oferowane przez polskich producentów drzwi balkonowe z przeszkleniami są funkcjonalne i idealnie dopasowują się do wystroju całego domu.

REKLAMA