REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Lantana (Lantana) Fot. Fotolia
Lantana (Lantana) Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lantana (Lantana) jest rośliną obficie kwitnącą już od początku maja. Jej barwne kwiaty przywabiają liczne motyle. Oprócz dużej atrakcyjności gatunek ten cechują małe wymagania uprawowe. Warto więc, aby w nadchodzącym sezonie znalazła się na naszych balkonach i tarasach.

Lantana to krzew wiecznie zielony, który należy do rodziny werbenowatych i może dorastać do 3 m wysokości. Pochodzi z Ameryki Południowej. Dostępnych jest wiele odmian lantany jako roślin ozdobnych. Należy jednak pamiętać, że w naszym klimacie rośliny zimą wymarzają.

REKLAMA

Stanowisko

Lantana wymaga stanowiska słonecznego oraz widnego. Nie należy jej jednak narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Podlewanie

Roślina ta wymaga regularnego i niezbyt obfitego podlewania. Krzew rozkwita od wiosny do późnej jesieni kwiatami zmieniającymi barwę z żółtej, przez pomarańczową, na czerwoną. Kwitnie obficie w upalne lata, natomiast słabiej, gdy lato jest chłodne i deszczowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Lantanę zasilamy przez całe lato nawozem wieloskładnikowym.

Zobacz także: Rośliny doniczkowe do miejsc lekko zacienionych

Rozmnażanie

REKLAMA

Lantanę można rozmnażać przez sadzonki zielne. Na sadzonki najlepiej nadają się półzdrewniałe odcinki pędów, które możemy pobierać w listopadzie. Tak przygotowany materiał wysadzamy do doniczek i przenosimy do miejsca o temperaturze 20 stopni C. Po około 3–4 tygodniach sadzonki powinny się ukorzenić. Po tym okresie przesadzamy je do większych doniczek i ustawiamy w temperaturze 16–18 stopni C. W tym czasie powinniśmy zapewnić roślinie dobre warunki świetlne oraz przepuszczalne i lekko kwaśne podłoże.

Doskonałym podłożem będzie substrat torfowy i ziemia kompostowa wymieszane w stosunku 2:1. Gdy lantana silnie się rozkrzewi, warto obniżyć temperaturę do 10–12 stopni C na okres mniej więcej 3 tygodni celem przyspieszenia kwitnienia. Po wytworzeniu przez sadzonkę pnia uszczykujemy jej wierzchołek wzrostu, a temperaturę obniżamy do 12–14 stopni C, tak by uzyskać zwartą koronę. Podczas fazy rozwoju należy pamiętać o regularnym podlewaniu i dość intensywnym nawożeniu.

Roślinę tę można również rozmnażać z nasion. Lantana późnym latem wydaje owoce, w których znajduje się od 1 do 2 nasion. Można je zbierać we wrześniu, gdy tylko dojrzeją, a w marcu wysiać do skrzynek.

Zobacz także: Piękne pnącze w domu – glorioza (Gloriosa)

Pielęgnacja

REKLAMA

Na zimę należy wnieść roślinę do pomieszczenia o temperaturze 8–12 stopni C. Przed schowaniem należy skrócić pędy o 1/3 długości. Miejsce, w którym będziemy przechowywać roślinę powinno być jasne i chłodne. Najlepiej nadaje się do tego piwnica lub garaż. W tym okresie należy ograniczyć podlewanie. Kiedy wiosną lantana zacznie wypuszczać nowe pędy, warto usunąć ich wierzchołki, aby dobrze się rozkrzewiła. Na miejsce stałe wynosimy roślinę dopiero po 15 maja, ponieważ lantany są wrażliwe na późne, wiosenne przymrozki.

Lantana, sadzona w pojemnikach zarówno w formie piennej jak i krzewiastej, może stanowić ozdobę na tarasach i balkonach. Ze względu na szorstkie włoski należy eksponować ją w miejscach niedostępnych dla dzieci, ponieważ może powodować podrażnienia. Roślina ta jest atrakcyjna w formie piennej. Drzewka takie można uzyskać w warunkach domowych. Jesienią pierwszego roku powinniśmy wybrać silnie rosnące odmiany i pobrać z nich sadzonki. Po ukorzenieniu i posadzeniu do nowego pojemnika, nie uszczykujemy wierzchołka roślin. Pojedynczy pęd prowadzimy przy paliku, obrywając wszystkie odgałęzienia. Kiedy roślina będzie miała około 25–30 cm obcinamy wierzchołek, aby uzyskać koronę. W miarę wzrostu pędom bocznym uszczykuje się wierzchołki. Zabieg ten wykonuje się po to, aby roślina miała gęstszą koronę. Gotową roślinę uzyskuje się dopiero po roku uprawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA