Lantana zmienna
REKLAMA
REKLAMA
Lantana to krzew wiecznie zielony, który należy do rodziny werbenowatych i może dorastać do 3 m wysokości. Pochodzi z Ameryki Południowej. Dostępnych jest wiele odmian lantany jako roślin ozdobnych. Należy jednak pamiętać, że w naszym klimacie rośliny zimą wymarzają.
REKLAMA
Stanowisko
Lantana wymaga stanowiska słonecznego oraz widnego. Nie należy jej jednak narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.
Podlewanie
Roślina ta wymaga regularnego i niezbyt obfitego podlewania. Krzew rozkwita od wiosny do późnej jesieni kwiatami zmieniającymi barwę z żółtej, przez pomarańczową, na czerwoną. Kwitnie obficie w upalne lata, natomiast słabiej, gdy lato jest chłodne i deszczowe.
Nawożenie
Lantanę zasilamy przez całe lato nawozem wieloskładnikowym.
Zobacz także: Rośliny doniczkowe do miejsc lekko zacienionych
Rozmnażanie
REKLAMA
Lantanę można rozmnażać przez sadzonki zielne. Na sadzonki najlepiej nadają się półzdrewniałe odcinki pędów, które możemy pobierać w listopadzie. Tak przygotowany materiał wysadzamy do doniczek i przenosimy do miejsca o temperaturze 20 stopni C. Po około 3–4 tygodniach sadzonki powinny się ukorzenić. Po tym okresie przesadzamy je do większych doniczek i ustawiamy w temperaturze 16–18 stopni C. W tym czasie powinniśmy zapewnić roślinie dobre warunki świetlne oraz przepuszczalne i lekko kwaśne podłoże.
Doskonałym podłożem będzie substrat torfowy i ziemia kompostowa wymieszane w stosunku 2:1. Gdy lantana silnie się rozkrzewi, warto obniżyć temperaturę do 10–12 stopni C na okres mniej więcej 3 tygodni celem przyspieszenia kwitnienia. Po wytworzeniu przez sadzonkę pnia uszczykujemy jej wierzchołek wzrostu, a temperaturę obniżamy do 12–14 stopni C, tak by uzyskać zwartą koronę. Podczas fazy rozwoju należy pamiętać o regularnym podlewaniu i dość intensywnym nawożeniu.
Roślinę tę można również rozmnażać z nasion. Lantana późnym latem wydaje owoce, w których znajduje się od 1 do 2 nasion. Można je zbierać we wrześniu, gdy tylko dojrzeją, a w marcu wysiać do skrzynek.
Zobacz także: Piękne pnącze w domu – glorioza (Gloriosa)
Pielęgnacja
REKLAMA
Na zimę należy wnieść roślinę do pomieszczenia o temperaturze 8–12 stopni C. Przed schowaniem należy skrócić pędy o 1/3 długości. Miejsce, w którym będziemy przechowywać roślinę powinno być jasne i chłodne. Najlepiej nadaje się do tego piwnica lub garaż. W tym okresie należy ograniczyć podlewanie. Kiedy wiosną lantana zacznie wypuszczać nowe pędy, warto usunąć ich wierzchołki, aby dobrze się rozkrzewiła. Na miejsce stałe wynosimy roślinę dopiero po 15 maja, ponieważ lantany są wrażliwe na późne, wiosenne przymrozki.
Lantana, sadzona w pojemnikach zarówno w formie piennej jak i krzewiastej, może stanowić ozdobę na tarasach i balkonach. Ze względu na szorstkie włoski należy eksponować ją w miejscach niedostępnych dla dzieci, ponieważ może powodować podrażnienia. Roślina ta jest atrakcyjna w formie piennej. Drzewka takie można uzyskać w warunkach domowych. Jesienią pierwszego roku powinniśmy wybrać silnie rosnące odmiany i pobrać z nich sadzonki. Po ukorzenieniu i posadzeniu do nowego pojemnika, nie uszczykujemy wierzchołka roślin. Pojedynczy pęd prowadzimy przy paliku, obrywając wszystkie odgałęzienia. Kiedy roślina będzie miała około 25–30 cm obcinamy wierzchołek, aby uzyskać koronę. W miarę wzrostu pędom bocznym uszczykuje się wierzchołki. Zabieg ten wykonuje się po to, aby roślina miała gęstszą koronę. Gotową roślinę uzyskuje się dopiero po roku uprawy.
REKLAMA
REKLAMA