Lantana na tarasie – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Walory lantany
Lantana jest zimozielonym krzewem pochodzącym z Ameryki Południowej i z tego względu wszystkie jej odmiany są wrażliwe na niskie temperatury. W naszym klimacie najlepiej uprawiać ją w szklarniach lub oranżeriach. Najczęściej jednak spotykamy lantanę jako ozdobę pojemników ustawianych na patio lub tarasach w połączeniu z innymi roślinami. W sprzedaży najczęściej można spotkać lantanę w postaci drzewka na niskim pniu.
REKLAMA
Zobacz także: Rozmaryn – cenny w ogrodzie i w kuchni
Lantana przez całe lato wydaje mnóstwo główkowatych kwiatostanów złożonych z drobnych kwiatów w jaskrawych kolorach. Aromat kwiatów często przyciąga motyle, które dodatkowo mogą dodać balkonowym i tarasom ogrodowego charakteru. Niektóre odmiany mogą mieć kwiaty w różnych kolorach (żółte, różowe) na tej samej roślinie. Ciekawe są też liście, które w zależności od gatunku mogą mieć od kilku do ponad 10 cm długości. Są one lekko pofałdowane, owalne lub lancetowate i mają ząbkowane brzegi.
Zobacz także: Sadzenie borówki – porada eksperta
Jakich warunków potrzebuje lantana?
Roślinę uprawiamy w przepuszczalnym, lekko gliniastym podłożu. Najważniejszym czynnikiem warunkującym powodzenie uprawy jest temperatura. Nie może być ona niższa niż 5 stopni Celsjusza. Możemy ustawiać ja w słońcu lub w półcieniu. Latem wymaga obfitego podlewania. W pozostałych porach roku ograniczamy podlewanie. Od wiosny zasilamy lantanę nawozami bogatymi w potas. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiały, warto usuwać wierzchołki młodych pędów.
Jak przezimować lantany?
Zimą zabieramy rośliny do chłodnych, ale zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeń oraz ograniczamy podlewanie i zasilanie. Wiosną warto przyciąć obumarłe bądź słabe pędy.
Roślinom tarasowym mogą zagrażać szkodniki – przędziorki, mączlki, wełnowce. Warto więc wiosną i latem dokładnie przyglądać się roślinom. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, np. mozaikowate odbarwienia liści, drobne pajęczynki lub obecność owadów na liściach i pędach, zastosujmy środki ochrony roślin. Najwygodniejsze będą gotowe do użycia środki w postaci aerozoli.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.