REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lantana na tarasie – uprawa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Lantana. Fot. Fotolia
Lantana. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny pochodzące z tropikalnych krajów coraz częściej goszczą na naszych balkonach i tarasach. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki i pielęgnację zimą, mogą być nie tylko sezonowym urozmaiceniem tarasowych pojemników i donic. Jak dbać o lantanę?

Walory lantany

Lantana jest zimozielonym krzewem pochodzącym z Ameryki Południowej i z tego względu wszystkie jej odmiany są wrażliwe na niskie temperatury. W naszym klimacie najlepiej uprawiać ją w szklarniach lub oranżeriach. Najczęściej jednak spotykamy lantanę jako ozdobę pojemników ustawianych na patio lub tarasach w połączeniu z innymi roślinami.  W sprzedaży najczęściej można spotkać lantanę w postaci  drzewka na niskim pniu.

REKLAMA

Zobacz także: Rozmaryn – cenny w ogrodzie i w kuchni

Lantana przez całe lato wydaje mnóstwo główkowatych kwiatostanów złożonych z drobnych kwiatów w jaskrawych kolorach. Aromat kwiatów często przyciąga motyle, które dodatkowo mogą dodać balkonowym i tarasom ogrodowego charakteru. Niektóre odmiany mogą mieć kwiaty w różnych kolorach (żółte, różowe) na tej samej roślinie. Ciekawe są też liście, które w zależności od gatunku mogą mieć od kilku do ponad 10 cm długości. Są one lekko pofałdowane, owalne lub lancetowate i mają ząbkowane brzegi.

Zobacz także: Sadzenie borówki – porada eksperta

Jakich warunków potrzebuje lantana?

Roślinę uprawiamy w przepuszczalnym, lekko gliniastym podłożu. Najważniejszym czynnikiem warunkującym powodzenie uprawy jest temperatura. Nie może być ona niższa niż 5 stopni Celsjusza. Możemy ustawiać ja w słońcu lub w półcieniu. Latem wymaga obfitego podlewania. W pozostałych porach roku ograniczamy podlewanie. Od wiosny zasilamy lantanę nawozami bogatymi w potas. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiały, warto usuwać wierzchołki młodych pędów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przezimować lantany?

Zimą zabieramy rośliny do chłodnych, ale zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeń oraz ograniczamy podlewanie i zasilanie. Wiosną warto przyciąć obumarłe bądź słabe pędy.

Roślinom tarasowym mogą zagrażać szkodniki – przędziorki, mączlki, wełnowce. Warto więc wiosną i latem dokładnie przyglądać się roślinom. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, np. mozaikowate odbarwienia liści, drobne pajęczynki lub obecność owadów na liściach i pędach, zastosujmy środki ochrony roślin. Najwygodniejsze będą gotowe do użycia środki w postaci aerozoli.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA