Kapturnica (Sarracenia)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Do prawidłowego rozwoju tej rośliny najlepsze jest miejsce jasne, z minimum 12 godzinnym nasłonecznieniem. Od wiosny do jesieni można ją wystawić na balkon lub taras. Optymalna temperatura to 20–35 stopni C latem, zimą natomiast 0–15 stopni C.
REKLAMA
Podlewanie
Od listopada do marca roślina ta przechodzi okres spoczynku. W tym czasie ograniczamy podlewanie. Zabieg ten wykonujemy 1–2 razy w tygodniu, tak aby podłoże było tylko lekko wilgotne.
Przesadzanie
Kapturnicę przesadza się co 2–3 lata do podłoża z torfu, piasku i perlitu (proporcja 4:2:1). Najlepiej nie stosować zwykłej ziemi do kwiatów, ponieważ zawiera ona nawóz, który może zniszczyć korzenie kapturnicy.
Zobacz także: Echmea wstęgowata (Aechmea)
Nawożenie
Rośliny tej nie nawozimy. Kapturnica jest przystosowana do życia w ubogim w związki azotowe podłożu, więc przy prawidłowej pielęgnacji będzie rosła prawidłowo beż nawożenia.
Rozmnażanie
Kapturnicę rozmnaża się na kilka sposobów. Poprzez nasiona, sadzonki liściowe, podział rośliny i kłącza.
Nasiona: do prawidłowego zapylenia powinno użyć się dwóch różnych genetycznie roślin. Świeże nasiona możemy wysiać od razu, starsze należy poddać 2–3 miesięcznej stratyfikacji. W tym celu wysiewamy nasiona i umieszczamy doniczkę w chłodnym miejscu (ok. 4 stopni C). Po tym okresie przenosimy doniczkę do jasnego i ciepłego (20–25 stopni C) miejsca. Kiełkowanie trwa 2–4 tygodnie.
Sadzonki liściowe: odcinamy dorosły liść z fragmentem kłącza i kilkoma korzonkami, sadzimy w wilgotnym podłożu i stawiamy w jasnym i ciepłym miejscu.
Zobacz także: Poinsencja
Podział: roślina z czasem tworzy u podstawy nowe stożki wzrostu i młode rośliny, które można odciąć i posadzić jak sadzonki liściowe.
Kłącze: starsze rośliny mają długie, poziomo rosnące kłącze. Odkopujemy jego górną połowę nie naruszając korzeni. Ostrym nożem robimy pionowe nacięcia do połowy głębokości, w odstępach co 2–3 cm. Zostawiamy kłącze odkryte i w ciągu kilku tygodni w miejscach nacięć powinny pojawić się nowe stożki wzrostu. Kiedy zaczną wypuszczać własne korzenie, oddzielamy je od rośliny matecznej.
Zobacz także: Rhipsalis (Rhipsalis cassutha)
Pielęgnacja
Roślina ta toleruje wilgotność pokojową, ale najlepiej czuje się w pomieszczeniu, w którym wilgotność wynosi od 40 do 60%.
W okresie spoczynku dzbanki rośliny mogą obumierać. Czasem może to wyglądać jakby cała roślina obumierała. Jednak z nadejściem wiosny wyrosną nowe dzbanki i kwiaty, dlatego nie należy wyrzucać kapturnicy.
Zobacz także: Setkrezja purpurowa
REKLAMA
REKLAMA