Palma koralowa (Chamaedorea)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Dobrze oświetlone, ewentualnie lekko zacienione. Nie lubi zbyt wysokich temperatur. Latem odpowiada jej temperatura około 18 stopni C. Zimą powinna być niższa, ale nie może spaść poniżej 13 stopni C. Nie przeszkadzają jej zanieczyszczenia powietrza, więc może stać w kuchni. Ze względu na rozmiary, które osiąga sprawdzi się w dużych pomieszczeniach biurowych, hotelach itp. Nadaje się do hydroponicznej uprawy (w wodzie i granulowanym podłożu). Dobrze czuje się w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach dotyczących wilgotności. W grupie rośliny stworzą korzystny mikroklimat.
REKLAMA
Podlewanie
Latem 2–3 razy w tygodniu, zimą – raz na tydzień. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, jednak nie można dopuścić do przelania.
Zobacz także: Katleja (Cattleya)
Przesadzanie
Młode rośliny przesadzamy rokrocznie na wiosnę, starsze co 3–5 lat. Sadzimy do ziemi próchnicznej ze znaczną ilością torfu. Korzeniom służy dopływ powietrza, dlatego dobrze, by w doniczce znalazła się warstwa drenażu. Palmy ze względu na swój system korzeniowy powinny być hodowane w wysokich naczyniach.
Nawożenie
Od wiosny do jesieni nawozimy nawozem płynnym, dla roślin liściastych.
Rozmnażanie
Trudne w warunkach domowych. Przed wysiewem nasiona powinny moczyć się przez dobę. Na czas kiełkowania wymagana jest stała wysoka temperatura (27 stopni C) i wilgotność.
Zobacz także: Alokazja (Alocasia)
Pielęgnacja
Chamedorę należy zraszać, zwłaszcza po uruchomieniu ogrzewania. Liście czyścimy wilgotną ściereczką bez użycia nabłyszczaczy. Roślina źle znosi wahania temperatury. Zbyt suche powietrze może narażać ją na atak przędziorków.
Oczyszcza powietrze z formaldehydu i amoniaku, który znajduje się w detergentach, drukarkach i fotokopiarkach.
REKLAMA
REKLAMA