Miesięcznik dahurski – pnącze mało znane
REKLAMA
REKLAMA
Co warto wiedzieć o Miesięczniku dahurskim?
Miesięcznik dahurski (Menispermum dahuricum) to pnącze o drewniejących pędach i sezonowych liściach. Dekoracyjne liście są sercowate, 3–5 klapowe, z wierzchu zielone, lekko lśniące, pod spodem, jaśniejsze, sinozielone, długości do 20 cm. Jesienią, przed opadnięciem przebarwiają się na żółto. Roślina ta tworzy gęstą plątaninę czerwonawych pędów długości od 2 do 4 m, którymi oplatają podpory. Miesięcznik świetnie sprawdzi się posadzony przy siatkach ogrodzeniowych, pergolach, czy trejażach.
REKLAMA
Zobacz także: Zimozielone pnącza ogrodowe
Kwiaty męskie i żeńskie występują na odrębnych roślinach i dlatego należy uprawiać okazy obu płci. Drobne kremowe kwiaty zebrane są w wiechy i rozwijają się w maju lub czerwcu. Jesienią tworzą się grona trujących, kulistych, czarnych jagód o średnicy około 1 cm.
Gdzie posadzić miesięcznik?
Najlepiej czuje się na w pełni nasłonecznionych stanowiskach, na piaszczysto-gliniastych, średnio wilgotnych glebach. Najlepsze będą podłoża o obojętnym pH (około 7). Młode rośliny w pierwszych latach po posadzeniu warto okrywać na zimę i obsypywać podstawę pędów kopczykiem ziemi lub korą.
Zobacz także: Jakie pnącza szybko zasłonią ogrodzenie?
Małe wymagania
Miesięcznik jest roślina o niewielkich wymaganiach. Nie potrzebuje stosowania specjalnych podłoży, zadowoli się przeciętna ogrodową glebą. Wiosna nawozimy go uniwersalnym nawozem azotowym, aby pobudzić go do wzrostu i wytwarzania ładnie wybarwionych liści. Starsze rośliny są też odporne na choroby i szkodniki. Wiosną, zanim roślina wypuści liście możemy przyciąć uszkodzone lub przemarznięte lub nadmiernie rozrośnięte pędy. Można też przycinać roślinę w trakcie sezonu, gdyż mocno przyrastające pędy potrafią w szybkim tempie zarosnąć znaczną powierzchnię.
REKLAMA
REKLAMA