REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego glicynia nie kwitnie?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Glicynia (Wisteria) jest popularnym pnączem o pięknych, zwisających gronach kwiatów w różnych kolorach.
Glicynia (Wisteria) jest popularnym pnączem o pięknych, zwisających gronach kwiatów w różnych kolorach.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Glicynia (Wisteria) jest bardzo popularnym pnączem o pięknych, zwisających gronach kwiatów w różnych kolorach. Często jednak zdarza się, że pomimo zapewnienia roślinie optymalnych warunków glebowych, nawożenia i nawadniania glicynia nie chce kwitnąć przez wiele lat. Najczęściej tajemnica tkwi w odpowiednim cięciu roślin. Jak i kiedy ciąć glicynię, aby pobudzić ją do kwitnienia?

Termin przycinania glicynii

Warto pamiętać, że w przycinaniu pnączy największą rolę odgrywa termin. Nawet jeśli przytniemy roślinę prawidłowo, ale spóźnimy się z cięciem lub wykonamy je za wcześnie – roślina może nie zakwitnąć.

REKLAMA

Przycięcie po posadzeniu

Bardzo ważne jest też  przycięcie rośliny po posadzeniu – skrócenie pędów o 1/3 do 2/3 długości powoduje rozkrzewienie rośliny. Przez pierwsze 2–3 lata glicynia nie wymaga więcej przycinania. Przez ten czas może dobrze się ukorzenić i wzmocnić. W następnych latach trzeba ją systematycznie, silnie ciąć, by zakwitła. Co najmniej raz w roku warto też wycinać pędy, nadmiernie zagęszczające roślinę. Poprawia to pokrój rośliny oraz ogranicza rozwój chorób i szkodników. Nieprzycinana glicynia będzie z każdym rokiem coraz bardziej ogałacać się od spodu, a liście i kwiaty będą się pojawiać jedynie na najwyżej położonych, młodych przyrostach.

Zobacz także: Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?

Kiedy tniemy, aby glicynia zakwitła?

Wczesną wiosną (pierwsza połowa marca) wycina się wszystkie pędy słabe, cienkie, przemarznięte oraz wyrastające bezpośrednio z podkładki. Latem (na początku sierpnia) pędy glicynii należy przycinać nad szóstym pąkiem od nasady zostawiając około 15 cm. Pozostawiamy jedynie te pędy, które mają wpływ na kierunek wzrostu pnącza.

Zobacz także: Jakie są zalety stosowania pnączy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli wciąż nie kwitnie..

REKLAMA

Gdy mimo prawidłowego cięcia glicynia kwitnie słabo lub nie kwitnie wcale, trzeba ograniczyć jej wzrost przez podcięcie korzeni. W lutym lub w marcu nacinamy szpadlem ziemię pionowo wokół rośliny na głębokość około 30–40 cm w odległości 1,5–2 m od jej głównego pędu. Zabieg ten pobudzi glicynię do zawiązywania pąków kwiatowych.

Pamiętajmy, że glicynia jest silnym pnączem mocno owijającym się wokół podpór. Należy sadzić ją przy solidnych pergolach, altanach lub przy stabilnie umocowanej, grubej linie. Nie może rosnąć przy rynnach, piorunochronach lub małych drzewkach, ponieważ może je uszkodzić lub zniszczyć.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA