Dlaczego glicynia nie kwitnie?
REKLAMA
REKLAMA
Termin przycinania glicynii
Warto pamiętać, że w przycinaniu pnączy największą rolę odgrywa termin. Nawet jeśli przytniemy roślinę prawidłowo, ale spóźnimy się z cięciem lub wykonamy je za wcześnie – roślina może nie zakwitnąć.
REKLAMA
Przycięcie po posadzeniu
Bardzo ważne jest też przycięcie rośliny po posadzeniu – skrócenie pędów o 1/3 do 2/3 długości powoduje rozkrzewienie rośliny. Przez pierwsze 2–3 lata glicynia nie wymaga więcej przycinania. Przez ten czas może dobrze się ukorzenić i wzmocnić. W następnych latach trzeba ją systematycznie, silnie ciąć, by zakwitła. Co najmniej raz w roku warto też wycinać pędy, nadmiernie zagęszczające roślinę. Poprawia to pokrój rośliny oraz ogranicza rozwój chorób i szkodników. Nieprzycinana glicynia będzie z każdym rokiem coraz bardziej ogałacać się od spodu, a liście i kwiaty będą się pojawiać jedynie na najwyżej położonych, młodych przyrostach.
Zobacz także: Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?
Kiedy tniemy, aby glicynia zakwitła?
Wczesną wiosną (pierwsza połowa marca) wycina się wszystkie pędy słabe, cienkie, przemarznięte oraz wyrastające bezpośrednio z podkładki. Latem (na początku sierpnia) pędy glicynii należy przycinać nad szóstym pąkiem od nasady zostawiając około 15 cm. Pozostawiamy jedynie te pędy, które mają wpływ na kierunek wzrostu pnącza.
Zobacz także: Jakie są zalety stosowania pnączy?
Jeśli wciąż nie kwitnie..
REKLAMA
Gdy mimo prawidłowego cięcia glicynia kwitnie słabo lub nie kwitnie wcale, trzeba ograniczyć jej wzrost przez podcięcie korzeni. W lutym lub w marcu nacinamy szpadlem ziemię pionowo wokół rośliny na głębokość około 30–40 cm w odległości 1,5–2 m od jej głównego pędu. Zabieg ten pobudzi glicynię do zawiązywania pąków kwiatowych.
Pamiętajmy, że glicynia jest silnym pnączem mocno owijającym się wokół podpór. Należy sadzić ją przy solidnych pergolach, altanach lub przy stabilnie umocowanej, grubej linie. Nie może rosnąć przy rynnach, piorunochronach lub małych drzewkach, ponieważ może je uszkodzić lub zniszczyć.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.