Jak pielęgnować skrętnika (Streptocarpus)?
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Skrętnika można uprawiać w pomieszczeniu jasnym. Jednak nie należy go narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.
REKLAMA
Podlewanie
Skrętnika należy obficie podlewać latem. Podczas tego zabiegu powinniśmy zadbać o to, by nie zamoczyć liści, ponieważ mogą pojawić się plamy lub możemy doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
Przesadzanie
Na przełomie lutego i marca roślinę przesadzamy do większych doniczek z przygotowanym podłożem. Raz na tydzień należy obciąć przekwitłe kwiaty lub, przy bardzo trwałych odmianach, gdy się zakurzą. Można też usuwać stare liście, ale powinniśmy to robić bardzo delikatnie, tak aby za bardzo nie ogołocić rośliny.
Nawożenie
Skrętnika powinniśmy nawozić raz na tydzień. Istotne jest dawkowanie nawozu: stosujemy tylko 1/3 ilości nawozów zalecanych dla innych roślin. Skrętniki nie znoszą zasolenia.
Zobacz także: Jak uprawiać rośliny owadożerne?
Rozmnażanie
Skrętnika rozmnażamy za pomocą sadzonek liściowych. Odpowiednia do tego będzie gotowa ziemia do roślin doniczkowych, którą można kupić w kwiaciarni. Liść dzielimy wzdłuż głównego nerwu i uciętym brzegiem wsadzamy w wilgotny piasek. Po pewnym czasie powinny się pojawić nowe drobne roślinki, które pielęgnujemy jak dorosłe okazy.
Pielęgnacja
Skrętnik nie lubi zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur. Do prawidłowego rozwoju najlepsza jest temperatura 18–20 stopni C w lecie, w zimie natomiast 16–18 stopni C.
Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?
Najpopularniejsze skrętniki rozetkowe mogą żyć długo, ale po 2–3 latach stają się mniej atrakcyjne i najlepiej zastąpić je młodym egzemplarzem uzyskanym z sadzonki. Z chorób najczęściej występuje gnicie szyjki korzeniowej. Jest ono spowodowane nadmierną wilgotnością podłoża. Pojawia się przede wszystkim zimą.
REKLAMA
REKLAMA