Piękne pnącze w domu – glorioza (Gloriosa)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Roślina ta najlepiej rozwija się w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Nie należy jednak wystawiać jej na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Na stanowisku zbyt ciemnym lub chłodnym roślina będzie miała małe szanse, by zakwitnąć. Jest bardzo wrażliwa na niedobór światła.
REKLAMA
Podlewanie
Gloriozę podlewamy umiarkowanie. Po rozpoczęciu wegetacji należy zraszać roślinę.
Przesadzanie
Najlepszą glebą, w której powinniśmy sadzić pnącze jest podłoże lekko kwaśne o pH rzędu 5–6, przepuszczalne, próchniczne, zasobne w składniki pokarmowe.
Nawożenie
Dobrze jest wzbogacić podłoże wieloskładnikowym, wolno działającym nawozem. Gloriozę nawozimy raz w tygodniu.
Zobacz także: Zwisające kwiaty doniczkowe
Rozmnażanie
Gloriozę rozmnażamy z nasion, wysadzanie kłączy i poprzez ukorzenienie bocznych odrostów. W pierwszym przypadku otrzymane nasiona nie dziedziczą jednak w pełni cech rodzicielskich.
Rozmnażanie z kłączy polega na tym, że dzielimy je i wsadzamy po dwa lub cztery do świeżej ziemi, lekko kwaśniej o pH 5–6. W doniczce, do której wysadzamy nowe rośliny powinniśmy postarać się o dobry drenaż. Tak przygotowane sadzonki przenosimy w ciepłe miejsce i podlewamy umiarkowanie, aż do rozpoczęcia wegetacji. Kiedy pojawią się nowe pączki, roślinę zraszamy częściej i traktujemy jak dorosły okaz.
Rozmnażanie poprzez ukorzenienie bocznych odrostów polega na odcięciu ich od bulwy matecznej, która jest jednoroczna. Tak przygotowane sadzonki wsadzamy do nowych doniczek.
Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?
Pielęgnacja
Optymalna temperatura do prawidłowego rozwoju gloriozy waha się w granicach 18–25 stopni C. Na okres letni możemy ją przenieść na świeże powietrze (taras, balkon, ogród), gdzie może przebywać do września. Pnącze to powinno być w miejscu osłoniętym. Nie powinniśmy jej narażać na przeciągi. Na zimę (w październiku) roślinie należy zapewnić pobyt w temperaturze 10–15 stopni C.
Glorioza charakteryzuje się tym, że jej bulwy są jednoroczne, dlatego w marcu należy usunąć stare korzenie i wykorzystać bulwy potomne.
REKLAMA
REKLAMA