Jak dbać o rośliny doniczkowe?
REKLAMA
REKLAMA
Sposoby na brudne rośliny
REKLAMA
Liście i pędy łatwo pokrywają się kurzem i brudem. Wyglądają nieestetycznie, a ich wzrost i rozwój są zakłócone. Oto kilka sposobów na pozbycie się tego uciążliwego kłopotu:
1. Mycie delikatną ściereczką, gąbką lub watą – zabieg ten można wykonywać u roślin o gładkich liściach, bez włosków oraz dużych okazów. W sprzedaży możemy dostać nawilżające chusteczki, które czyszczą i nabłyszczają rośliny, niekiedy zawierają one nawozy dolistne. Stosuje się je na wierzchniej stronie liścia.
Zobacz także: Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?
REKLAMA
2. Mycie rośliny letnią wodą z dodatkiem szarego mydła – jest to najlepszy efekt uzyskania czystości. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy na liściach pojawiają się szkodniki, warto dodać niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Ściereczkę należy często płukać, ponieważ brudna będzie pozostawiać smugi na liściach.
3. Regularne mycie pod prysznicem – zabieg ten zalecany jest dla roślin małych. Strumień wody powinien być delikatny, tak aby liście nie opadały i młode pędy nie były uszkadzane. W tym przypadku należy ustawić roślinę lekko skośnie lub zabezpieczyć folią górną część doniczki.
Zobacz także: Piękne pnącze w domu – glorioza (Gloriosa)
4. Usuwanie kurzu miękkim pędzelkiem – zabieg ten wykonuje się podczas pielęgnacji kaktusów. Najlepiej używać pędzli z miękkim włosiem.
5. Nabłyszczacze – preparat ten najczęściej dostępny jest w spreyu. Powoduje on, że liście staja się żywozielone i lśniące. Nabłyszczać można tylko te rośliny, których liście są grube i pokryte nalotem woskowym, np. zamiokulkas, fatsja, sansewieria. Zabieg ten należy wykonywać 2–3 razy do roku. Warstwa preparatu nie powinna być zbyt gruba, ponieważ może to spowodować opadanie liści.
Niektórych roślin nie można myć, ponieważ są one bardzo delikatne (np. adiantum klinowate), wytwarzają na liściach włoski (np. sępolia fiołkowa) lub delikatny nalot (np. grubosz drzewiasty).
REKLAMA
REKLAMA