REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uprawiać katalpę?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Surmia, czyli katalpa jest coraz bardziej popularnym drzewem zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w ogrodach przydomowych.
Surmia, czyli katalpa jest coraz bardziej popularnym drzewem zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w ogrodach przydomowych.

REKLAMA

REKLAMA

Surmia, czyli katalpa jest coraz bardziej popularnym drzewem zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w ogrodach przydomowych. Jej duże, sercowate liście i efektowne kwiaty są niezwykle dekoracyjne. Ciekawe są też nieosiągające dużych rozmiarów odmiany o kulistych koronach lub o złocistych liściach. Gdzie posadzić katalpę i jak się nią zajmować?

Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) jest szybko rosnącym drzewem o rozłożystej koronie i zazwyczaj krótkim pniu. Dorasta do około 10 m wysokości i 6 m szerokości. Jej największe walory ozdobne to duże, sercowate liście, które mogą osiągnąć nawet 20 cm szerokości oraz białe kwiaty z barwnymi plamkami, zebrane w kwiatostany o długości około 30 cm. Zimą, gdy drzewo zrzuci liście pozostają na nim ciekawe owoce – cienkie, zwisające torebki przypominające strąki.

REKLAMA

Efektowne odmiany

REKLAMA

Najpopularniejsza odmiany surmii to `Nana` o kulistej koronie szczepionej zwykle na pniu. Osiąga ona do 5 m szerokości. Ozdobne są głównie duże, sercowate liście gdyż odmiana ta nie zawiązuje kwiatów. Odmiana ta świetnie nadaje się do małych ogrodów oraz do obsadzania ulic lub innych obiektów w zieleni miejskiej.

Inna ciekawa odmiana to `Aurea` o początkowo żółtych, a później żółtozielonych, dużych, sercowatych liściach. Jest to wyższe drzewo niż odmiana `Nana`, dorastające do około 10 m wysokości. Białe kwiaty ukazują się w lipcu i sierpniu. Jesienią i zimą ozdobą są zwisające owoce podobne do strąków.

Zobacz także: Drzewa oczyszczające powietrze z wirusów i bakterii

Wymagania katalpy

Młode rośliny mogą być wrażliwe na mróz, dlatego warto wtedy zabezpieczać je na zimę. Pomocne może być wyściółkowanie roślin kilkucentymetrową warstwą kory i osłanianie miejsc szczepień (odmiana `Nana`). Surmia najlepiej czuje się w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów. Lubi miejsca słoneczne i wilgotną, żyzną ziemię. Charakterystyczny dla katalpy jest późny rozwój liści wiosną (czasem dopiero w czerwcu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Niskie drzewa do małego ogrodu

Jak pielęgnować?

Katalpy nie wymagają wiele pielęgnacji. Po zimie pędy uszkodzone lub uschnięte trzeba skrócić bądź przyciąć. Można też formować korony młodych okazów odmian kulistych – utworzą wtedy bardziej regularny kulisty pokrój. Wiosna nawozimy wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym do roślin ogrodowych lub stosujemy nawozu długo działające (np. Osmocote). Starsze okazy nie najlepiej znoszą przesadzanie ze względu na grube, słabo rozgałęzione korzenie. Najkorzystniej jest przesadzać rośliny starsze – co najmniej 3–4 letnie.

Zobacz także: Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA