Jak uprawiać lampion chiński (Ceropegia)?
REKLAMA
REKLAMA
Roślina ta z pozoru wydaje się cienka i delikatna. Jednak mimo lekkiej konstrukcji jest ona wytrzymała, odporna na choroby i łatwa w uprawie. Najbardziej popularnym gatunkiem, który można spotkać w domach, jest Ceropegia Wooda.
REKLAMA
Stanowisko
Ceropegia lubi stanowiska jasne. Lepiej będzie się czuła w półcieniu, niż w bezpośrednim słońcu. W lecie powinniśmy zapewnić jej temperaturę około 20–25 stopni C. Natomiast w zimie przenosimy ją do zimniejszego pomieszczenia, gdzie temperatura będzie wahała się w okolicach 15 stopni C.
Podlewanie
Przy podlewaniu zalecana jest ostrożność, ponieważ nadmiar wody może spowodować gnicie rośliny. Nie należy jej zraszać.
Zobacz także: Pachnące pnącza w domu
Przesadzanie
Najlepszym podłożem do prawidłowego rozwoju jest gleba żyzna, przepuszczalna, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, z dodatkiem piasku. Na dnie doniczki warto zrobić drenaż, dla prawidłowego rozwoju.
Nawożenie
Nawożenie rośliny rozpoczynamy dopiero w drugim roku po posadzeniu. Z reguły robimy to 3 razy w roku, rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym.
Zobacz także: Jak uprawiać w domu żywe kamienie?
Rozmnażanie
Lampion chiński rozmnaża się przez sadzonki pędowe oraz przez małe bulwy, które powstały u podstawy liści. W pierwszym przypadku z rośliny matecznej pobieramy cm długości pędy. Następnie zanurzamy je w ukorzeniaczu. Tak przygotowane sadzonki wkładamy do doniczek i przenosimy do jasnego miejsca. Warto doniczki przykryć folią lub słoikiem. Po 4 tygodniach uzyskamy nowe rośliny. W drugim przypadku bulwy układamy co 3–4 cm w lekko wilgotnym podłożu. Sadzonki bardzo szybko ukorzeniają się.
Pielęgnacja
W trakcie sezonu, jeśli ceropedia robi się zbyt długa, można ją spokojnie przyciąć do pożądanej długości, a z obciętych pędów zrobić sadzonki. Roślina szybko wyrówna ubytki.
Ceropegia jest odporna na choroby. Może być jednak atakowana przez wełnowce, wciornastki i przędziorki.
REKLAMA
REKLAMA