REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Bożena Biela
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia). Fot. Fotolia
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia). Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zamiokulkas (Zamioculcas) pochodzi z rodziny obrazkowatych (Araceae). W naturalnych warunkach rośnie w Tanzanii. Jego cechą charakterystyczną są długie, błyszczące liście na mięsistych łodygach. Należy do grupy „żelaznych roślin”, które są odporne na niedobory wody, światła i wilgoci w powietrzu.

Stanowisko

Roślina ta preferuje nasłonecznione stanowisko. Najlepiej jednak czuje się w miejscu półcienistym, gdzie nie jest narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

REKLAMA

Podlewanie

Gatunek ten nie znosi nadmiernego podlewania. Zalany okaz traci liście, jego kłącze gnije i możemy doprowadzić do tego, że roślina umrze. Zamiokulkas toleruje natomiast krótkotrwałe okresy przesuszenia. Zimą, kiedy robi się chłodniej oraz gdy roślina stoi w miejscu słabo oświetlonym, podlewanie powinniśmy znacznie ograniczyć.

Przesadzanie

W marcu lub kwietniu, co roku, młode rośliny przesadzamy. Starsze co dwa, trzy lata. Najlepszym podłożem jest ziemia przepuszczalna i przewiewna, mieszanina substratu torfowego z piaskiem lub drobnym żwirem, o pH lekko kwaśnym 5,5–6,5. Okazy powinniśmy przesadzać do płaskich pojemników, w których kłącza mogą się swobodnie rozwijać. Na dnie takich doniczek warto zapewnić roślinie dobry drenaż.

Zobacz także: Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

Nawożenie

Od marca do sierpnia zamiokulkasa nawozimy nawozem do roślin doniczkowych. Najlepiej zabieg ten wykonywać co 2–3 tygodnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmnażanie

Zamiokulkasa rozmnażamy za pomocą rozdzielenia karpy podczas przesadzania lub przy pomocy sadzonek liściowych. Od kwietnia do czerwca z dolnej lub środkowej części ogonka liściowego odcinamy listki tuż przy nasadzie. Następnie umieszczamy je w podłożu, zagłębiając ich dolną część na około 1 cm lub układając listki zupełnie płasko.

Zobacz także: Poinsencja

Najlepszym podłożem do ukorzeniania jest perlit lub torf zmieszany pół na pół z piaskiem. Tak przygotowane sadzonki przenosimy do pomieszczenia, gdzie temperatura waha się w granicach 21–23 stopni C. Po 3–4 tygodniach powinnyśmy otrzymać nowe okazy.

Zobacz także: Jak pielęgnować narcyzy (Narcissus L.)?

Pielęgnacja

Zbyt intensywne światło może powodować plamy na liściach. Zamiokulkas najlepiej rozwija się w temperaturze 22–26 stopni C w okresie letnim oraz 16–18 stopni C w okresie zimowym.

Jeśli na ogonkach liściowych pojawią się wodniste plamy i liść stopniowo gnije, może być to objaw tzw. fytoftorozy. Jej rozwojowi sprzyja niska temperatura i zalanie podłoża. Przy niewielkim porażeniu chorobę można zwalczyć, opryskując roślinę preparatem ekologicznym Biosept 33 SL. Zamiokulkas jest jedynym gatunkiem z rodziny obrazkowatych, który możemy rozmnażać z sadzonek liściowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

REKLAMA