Chryzalidokarpus błyszczący (Chrysalidocarpus lutescens)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Areka żółtawa lubi jasne miejsce. Nie należy jej narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Najlepiej rozwija się w temperaturze powyżej 15 stopni C.
REKLAMA
Podlewanie
Podłoże w doniczce powinno być wilgotne. Jednak nie należy dopuścić do tego, aby woda stała w podstawce. Do podlewania najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej. Palmy te lubią wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy je często zraszać.
Przesadzanie
Młode egzemplarze areki żółtawej przesadzamy co roku pod koniec lutego albo w marcu, natomiast starsze co 3–4 lata, kiedy ich korzenie niemal rozsadzają doniczkę. Na dnie pojemnika umieszczamy warstwę drenażu (keramzyt lub potłuczoną cegłę), który zapobiegnie zalaniu roślin. Podczas przesadzania należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni.
Nawożenie
Od wiosny do jesieni areki żółtawe trzeba co 2 tygodnie zasilać nawozem, najlepiej płynnym. Najlepiej sadzić kilka egzemplarzy do jednej doniczki, ponieważ dają one wtedy piękny efekt dekoracyjny.
Zobacz także: Bieluń (Datura L.) – doskonała roślina na taras
Pielęgnacja
Areka żółtawa nie lubi przeciągów, dlatego warto ją ustawiać w głębi pokoju. Lubi wąskie, głębokie naczynia.
Zobacz także: Grubosz (Crassula)
Rozmnażanie
Złotawce można rozmnażać z nasion, ale łatwiejszym sposobem jest oddzielenie dobrze ukorzenionych młodych pędów od rośliny matecznej. Najlepiej zabieg ten wykonać przy przesadzaniu.
Kiedy końce liści żółkną i zasychają może być to przejaw zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Warto wtedy przez kilka tygodni zraszać roślinę, a ziemie przykryć wilgotnym mchem. Brązowe plamy na liściach mogą sygnalizować poparzenie rośliny przez słońce. Zwykle pojawia się po spryskaniu liści wodą. Jest to również objaw nadmiaru wapnia. Trzeba wtedy zmienić ziemię i podlewać rośliny tylko przegotowaną wodą.
REKLAMA
REKLAMA