REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie szkodniki mogą zagrażać roślinom w czerwcu?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Okres od końca maja do początków lipca, to czas rozwoju i żerowania wielu szkodników. Popularne i lubiane rośliny ogrodowe, które zostaną zaatakowane, np. przez przędziorki, mszyce lub gąsienice, mogą w krótkim czasie wiele stracić ze swego uroku. Ogród. Fot. Fotolia
Okres od końca maja do początków lipca, to czas rozwoju i żerowania wielu szkodników. Popularne i lubiane rośliny ogrodowe, które zostaną zaatakowane, np. przez przędziorki, mszyce lub gąsienice, mogą w krótkim czasie wiele stracić ze swego uroku. Ogród. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres od końca maja do początków lipca, to czas rozwoju i żerowania wielu szkodników. Popularne i lubiane rośliny ogrodowe, które zostaną zaatakowane, np. przez przędziorki, mszyce lub gąsienice, mogą w krótkim czasie wiele stracić ze swego uroku. Warto właśnie wtedy przyjrzeć się roślinom i w porę zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Możemy zaopatrzyć się w odpowiednie insektycydy lub poszukać ekologicznych preparatów do zwalczania szkodników.

Przędziorki i mszyce

REKLAMA

Szczególną uwagę należy zwrócić w tym czasie na przędziorki, które żerują na wielu ozdobnych drzewach i krzewach. Mogą one atakować rośliny iglaste (np. świerk biały `Conica`), drzewa liściaste (graby, lipy, wierzby, jarzęby), owocowe i wiele krzewów liściastych (np. budleja Dawida, bukszpan, hortensja ogrodowa, forsycja, irga, magnolia, róża, perukowiec). Zwalczanie przędziorków jest konieczne, jeśli na przedwiośniu (w okresie bezlistnym) nie wykonaliśmy oprysku preparatami olejowymi, które zapobiegają rozwojowi szkodników. Przędziorki zwykle żerują na dolnej stronie liści i powodują mozaikowate odbarwienia (lub żółknięcie) liści i brązowienie igieł. Charakterystyczne dla występowania przędziorków są delikatne, drobne pajęczynki.

REKLAMA

W tym okresie najbardziej intensywnie żerują też mszyce, które mogą atakować bardzo wiele roślin iglastych (np. świerki, modrzewie, sosny) i liściastych (np. róże, kaliny). Najczęściej żerują na najmłodszych liściach i szczytowych pędach.

Zobacz także: Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?

Gąsienice, czerwce

Nie mniej groźne mogą okazać się larwy czerwców i gąsienice motyli, które żywią się liśćmi i mogą ogołocić rośliny z liści lub znacznie je uszkodzić. Czerwce (tarczniki, miseczniki) często żerują na iglakach (np. cisy, jałowce, żywotniki) powodując brązowienie igieł i zniekształcanie pędów. Miseczniki poznamy po charakterystycznych brązowawych larwach (w kształcie misek), które mogą opanować całe pędy.

Zobacz także: Źródła infekcji roślin

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwalczanie

Największym sprzymierzeńcem zwalczania szkodników jest profilaktyka. Jednak nie zawsze udaje się wykonać odpowiednie zabiegi preparatami olejowymi na przełomie zimy i wiosny. Wiosną i latem konieczna jest częsta lustracja roślin i szybka reakcja. Najczęściej konieczne jest wykonanie oprysków odpowiednimi preparatami. Obecnie dostępnych jest w sprzedaży wiele środków zwalczających przędziorki, mszyce i inne szkodniki uszkadzające rośliny. Pamiętajmy, aby wykonywać zabiegi wtedy, gdy pozwala na to pogoda – odpowiednia temperatura (np. wiele środków zwalczających szkodniki działa w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza), brak opadów i wiatru.

Zobacz także: Jak chronić iglaki przed chorobami i szkodnikami

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA