Jakie szkodniki mogą zagrażać roślinom w czerwcu?
REKLAMA
REKLAMA
Przędziorki i mszyce
REKLAMA
Szczególną uwagę należy zwrócić w tym czasie na przędziorki, które żerują na wielu ozdobnych drzewach i krzewach. Mogą one atakować rośliny iglaste (np. świerk biały `Conica`), drzewa liściaste (graby, lipy, wierzby, jarzęby), owocowe i wiele krzewów liściastych (np. budleja Dawida, bukszpan, hortensja ogrodowa, forsycja, irga, magnolia, róża, perukowiec). Zwalczanie przędziorków jest konieczne, jeśli na przedwiośniu (w okresie bezlistnym) nie wykonaliśmy oprysku preparatami olejowymi, które zapobiegają rozwojowi szkodników. Przędziorki zwykle żerują na dolnej stronie liści i powodują mozaikowate odbarwienia (lub żółknięcie) liści i brązowienie igieł. Charakterystyczne dla występowania przędziorków są delikatne, drobne pajęczynki.
REKLAMA
W tym okresie najbardziej intensywnie żerują też mszyce, które mogą atakować bardzo wiele roślin iglastych (np. świerki, modrzewie, sosny) i liściastych (np. róże, kaliny). Najczęściej żerują na najmłodszych liściach i szczytowych pędach.
Zobacz także: Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?
Gąsienice, czerwce
Nie mniej groźne mogą okazać się larwy czerwców i gąsienice motyli, które żywią się liśćmi i mogą ogołocić rośliny z liści lub znacznie je uszkodzić. Czerwce (tarczniki, miseczniki) często żerują na iglakach (np. cisy, jałowce, żywotniki) powodując brązowienie igieł i zniekształcanie pędów. Miseczniki poznamy po charakterystycznych brązowawych larwach (w kształcie misek), które mogą opanować całe pędy.
Zobacz także: Źródła infekcji roślin
Zwalczanie
Największym sprzymierzeńcem zwalczania szkodników jest profilaktyka. Jednak nie zawsze udaje się wykonać odpowiednie zabiegi preparatami olejowymi na przełomie zimy i wiosny. Wiosną i latem konieczna jest częsta lustracja roślin i szybka reakcja. Najczęściej konieczne jest wykonanie oprysków odpowiednimi preparatami. Obecnie dostępnych jest w sprzedaży wiele środków zwalczających przędziorki, mszyce i inne szkodniki uszkadzające rośliny. Pamiętajmy, aby wykonywać zabiegi wtedy, gdy pozwala na to pogoda – odpowiednia temperatura (np. wiele środków zwalczających szkodniki działa w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza), brak opadów i wiatru.
Zobacz także: Jak chronić iglaki przed chorobami i szkodnikami
REKLAMA
REKLAMA