REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Diffenbachia (Diffenbachia)

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bożena Biela
Diffenbachia (Diffenbachia). Fot. Fotolia
Diffenbachia (Diffenbachia). Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Diffenbachia jest jedną z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Pochodzi z Brazylii. Cechą charakterystyczną diffenbachii są duże, szerokie liście o różnobarwnym rysunku. Sok z jej łodyg i liści zawiera strychninę, niebezpieczną truciznę, dlatego gdy w domu są małe dzieci lepiej zaniechać uprawy diffenbachii. Najczęściej hodowanymi gatunkami są Difenbachia seguine oraz Dieffenbachia amoena.

Stanowisko

Diffenbachia najlepiej rozwija się w jasnym lub półcienistym miejscu. Nie należy narażać jej na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Optymalna temperatura dla diffenbachii wynosi 15–18 stopni C. Maksymalna temperatura latem może wynosić 24 stopnie C, ale przy zachowaniu wysokiej wilgotności powietrza.

REKLAMA

Podlewanie

Lubi wilgotną ziemię, należy ją więc obficie podlewać. Warto dość często zraszać liście oraz zadbać o to, by nie były zakurzone, myjąc je letnią wodą. Diffenbachię należy podlewać co 2–3 dni. W czasie spoczynku ograniczamy ten zabieg (od września do lutego).

Przesadzanie

Raz do roku diffenbachię przesadzamy do zasobnego podłoża. Rośliny te nadają się również do uprawy hydroponicznej.

Zobacz także: Rhipsalis (Rhipsalis cassutha)

Nawożenie

W miesiącach letnich raz w miesiącu zasilamy roślinę nawozem płynnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmnażanie

Difenbachię można rozmnażać na 2 sposoby: przez sadzonki wierzchołkowe oraz sadzonki pędowe. W pierwszym przypadku, kiedy roślina traci dolne liście i robi wrażenie wybujałej, odcinamy fragment pędu wraz z wierzchołkiem i wstawiamy go do wody do czasu aż się ukorzeni. Ukorzenioną sadzonkę umieszczamy w wilgotnej mieszance równych części torfu i piasku. Doniczkę warto osłonić torebką foliową i zapewnić jej jasne, rozproszone światło. Gdy się ukorzeni, zdejmujemy jej torebkę i zasilamy nawozem. Następnie przesadzamy wraz z bryłą ziemi do większego pojemnika.

Zobacz także: Cantedeskia – elegancka królowa Afryki

Rozmnażanie przez sadzonki pędowe polega na uzyskaniu młodego okazu z bezlistnej części łodygi. Pęd należy podzielić na fragmenty o długości 8 cm, wsadzić do doniczki i osłonić torebkami foliowymi. Tak przygotowane sadzonki należy umieścić w pomieszczeniu o temperaturze około 22 stopni C. Po 2–3 tygodniach sadzonki wykształcą korzenie. Przesadzamy je pojedynczo do doniczek i postępujemy jak z dorosłymi roślinami.

Zobacz także: Ubiorek (Iberis)

Pielęgnacja

Żółknięcie dolnych liści może być skutkiem nadmiernego podlewania w czasie zimy, dlatego zimą należy je podlewać oszczędniej.

Wybieraj rośliny o zwartym, bujnym pokroju i zdrowym wyglądzie. Brązowe plamy na liściach mogą pojawiać się zimą u odmian biało-zielonych i oznaczają przenawożenie, zbyt suche podłoże lub zbyt niską wilgotność powietrza. Podlej roślinę, zroś liście i przerwij nawożenie.

Zobacz także:  Kalendarz opieki nad roślinami doniczkowymi

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Agent na wyłączność – czy to dobra opcja dla klienta?

Na rynku polskim można spotkać różne modele współpracy z agencją nieruchomości zarówno przy sprzedaży jak i przy zakupie nieruchomości.

Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia

REKLAMA

Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA