REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakup mieszkania a infrastruktura

Przy zakupie mieszkania zwracamy uwagę nie tylko na cenę czy rozkład lokalu. Coraz częściej liczy się również infrastruktura otoczenia, w skład której wchodzą m.in. drogi osiedlowe i ośrodki zdrowia.

Deweloperzy znów interesują się Bemowem

Deweloperów i potencjalnych nabywców nieruchomości przyciąga do Bemowa budowa drugiego pasma warszawskiego metra. W gotowych do oddania inwestycjach można znaleźć ceny mieszkań podobne do tych, które oferują deweloperzy w Białołęce.

Ceny nieruchomości a lokalizacja

Dla kupujących mieszkanie bardziej niż lokalizacja liczy się cena nieruchomości. Spośród wielu ofert dostępnych na rynku Polacy wybierają mieszkania w przeciętnych cenach i o podobnej powierzchni.

Nowe osiedle bliźniaków przy ul. Gospodarskiej w Poznaniu

Osiedle Kameralne II to nowa inwestycja Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk. Zabudowa bliźniacza powstaje przy ul. Gospodarskiej w Poznaniu, położonej na obrzeżach Poznania. Inwestycja jest w trakcie rozbudowy. Promocyjne ceny nieruchomości zachęcają klientów.

REKLAMA

W oczekiwaniu na inwestycje

Mimo że w ostatnich latach giełda dwukrotnie odnotowała hossę, nie pociągnęło to za sobą wzrostu inwestycji w gospodarce.

„Rodzina na Swoim”: ostatnia szansa na tańszy kredyt

Już tylko do połowy sierpnia można będzie uzyskać tańszy kredyt w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Dla potencjalnych kredytobiorców banki przygotowały promocje, które mają ułatwić uzyskanie preferencyjnego kredytu.

Kupno mieszkania – na co zwracamy uwagę?

Przy kupnie mieszkania zwracamy uwagę nie tylko na powierzchnię lokalu, lokalizację czy cenę mieszkania. Przy wyborze nieruchomości liczy się również to, czy mieszkanie, które nas interesuje, wyposażone jest w taras lub balkon.

Nowa galeria handlowa w podwarszawskim Brwinowie

W Brwinowie przy ul. Grodziskiej powstaje Galeria Brwinów. Otwarcie Galerii nastąpi w 2012 r. Inwestycje finansuje Włodarzewska S.A.

REKLAMA

Umowa między deweloperem a nabywcą nieruchomości

Podpisując zwykłą umowę z deweloperem, prawa nabywcy nieruchomości nie są dobrze chronione. Pod tym względem Polska nie spełnia europejskich standardów. Przed nadchodzącymi wyborami partie polityczne chcą zmienić przepisy, aby chronić nabywców nieruchomości.

Nowe inwestycje w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu

Nowe inwestycje RED Real Estate Development zostaną wprowadzone na rynek w 2011 r. Nowe projekty mieszkaniowe planowane są w Warszawie (budowa III etapu osiedla Alpha), Poznaniu i Wrocławiu.

Polacy decydują się nowe mieszkania

Polacy nadal wolą mieszkania z rynku pierwotnego. Ceny nowych mieszkań są stabilne, a malejące zainteresowanie używanymi mieszkaniami powoduje spadek ich wartości. Jak na sytuację na rynku nieruchomości wpływają zmiany w programie „Rodzina na Swoim”?

Nieprzemyślane inwestycje deweloperów

Nieprzemyślane inwestycje deweloperów mogą źle wpłynąć na kondycję firm deweloperskich. Niewłaściwe lokalizacje nowych nieruchomości to wynik zaniedbania. Przed rozpoczęciem budowy deweloper powinien przeprowadzić badania rynku i sprawdzić, czy wybrane przez niego miejsce znajdzie potencjalnych kupców nowych nieruchomości.

Zmiana sposobu użytkowania nieruchomości

Zmiana sposobu użytkowania wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu powinien być określony dotychczasowy oraz przewidywany sposób użytkowania obiektu budowlanego.

Zgoda na korzystanie z sąsiedniej nieruchomości podczas remontu

Mieszkam w domu w zabudowie szeregowej. Planuję remont elewacji oraz dachu budynku, ale aby go zrealizować będę musiał wejść na teren sąsiedniej nieruchomości. Czy sąsiad może nie wyrazić na to zgody? Czy ma prawo żądać ode mnie zapłaty za wstęp na jego działkę?

Rynek nieruchomości w Polsce

Zastanawiasz się nad kupnem lub najmem mieszkania? Sprawdź, jakie są ceny na rynku mieszkaniowym, jakie przeważają nastroje wśród zainteresowanych kupnem. Czy rynek pierwotny jest lepszy niż rynek wtórny? Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce i w Warszawie?

Więcej kredytów przyznawanych w ramach „Rodziny na Swoim”

W ramach programu „Rodzina na Swoim” w pierwszej połowie 2011 roku udzielono prawie 27,5 tys. kredytów, co oznacza 54-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku.

Stabilne ceny na warszawskim rynku mieszkaniowym

Na warszawskim rynku nieruchomości ceny mieszkań są stabilne. Wraz ze wzrostem cen nowych mieszkań w ostatnim kwartale, rośnie sprzedaż na rynku pierwotnym.

Remont i przebudowa zabytku

Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze objętym ochroną konserwatorską wymaga, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, uzyskania pozwolenia na prowadzenie tych robót, wydanego przez właściwego konserwatora zabytków.

Capital Art Apartments – nowe osiedle przy ul. Giełdowej w Warszawie

W Warszawie przy ul. Giełdowej 4 powstało nowe osiedle. Docelowo, kompleks mieszkaniowy ma się składać z 784 mieszkań zlokalizowanych w pięciu budynkach o zróżnicowanej wysokości. Dotychczas deweloper zbudował trzy budynki z 519 mieszkaniami o powierzchni od 30 do 161 m. kw. Każde z mieszkań posiada loggie lub balkon. Na najwyższych piętrach zaprojektowano przestronne apartamenty z dużymi tarasami. Pierwszy etap inwestycji został oddany do użytku w IV kwartale 2008 r. Etap drugi zakończył się w I kwartale 2010 r.

Niekorzystne zmiany w „Rodzinie na Swoim”

Zmiany w rządowym programie „Rodzina na Swoim” są nieuchronne. Zmienią się zasady przyznawania kredytów, a także limity cen na 1 mkw nieruchomości, które finansuje państwo. Jeszcze trudniej będzie uzyskać kredyt preferencyjny.

Pesymistyczne nastroje na rynku mieszkaniowym

Pesymistyczne nastroje na rynku mieszkaniowym nie poprawiają się mimo ożywienia związanego z tzw. „studenckimi” zakupami nieruchomości. Obawy wywołują m.in. ograniczenia w dostępie do tańszych kredytów.

Przebudowa i rozbudowa budynku

Pod pojęciem budowy należy rozumieć podejmowanie działań w celu zrealizowania obiektu budowlanego, który ma być zlokalizowany w określonym miejscu. Zgodnie z tą definicją przez budowę rozumie się także rozbudowę, odbudowę i nadbudowę obiektu budowlanego. Zasadą jest, iż roboty budowlane, czyli budowa, odbudowa, rozbudowa, nadbudowa oraz prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, można rozpocząć wyłącznie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Budowa przyłączy

Najważniejsze kwestie związane z budową przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych reguluje Prawo budowlane. Szereg szczegółowych regulacji w tym zakresie znajduje się jednak również w innych ustawach regulujących problematykę prawa energetycznego czy o zaopatrzeniu w wodę.

Duże zainteresowanie hotelami w miejscowościach turystycznych

Mimo zmiennej pogody, hotele w miejscowościach turystycznych ciągle cieszą się dużym zainteresowaniem. Właściciele hoteli w Jastarni czy Zakopanem za wynajem dwuosobowego pokoju zarabiają w ciągu dwóch miesięcy 25–31 tys. złotych. Inwestycja w nieruchomości na wynajem lub w hotel to duża szansa na zysk.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe stanowi jeden z ważnych wymogów związanych z budową i użytkowaniem obiektów budowlanych zawarty w ustawie prawo budowlane. Szczegółowe regulacje techniczne dotyczące tej kwestii znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

„Rodzina na Swoim” – więcej czasu dla przyszłych małżeństw

Na skorzystanie z „Rodziny na Swoim” więcej czasu mają przyszłe małżeństwa. Warunkiem jest złożenie wniosku o przyznanie kredytu przed wejściem w życie nowelizacji ustawy. Akt ślubu małżonkowie dostarczą przed podpisaniem umowy kredytowej. W takiej sytuacji przyszli małżonkowie mają czas na kompletowanie dokumentów nawet do listopada.

Polacy chętnie zmieniają mieszkania

Jak wynika z badań Home Brokera, Polacy chętnie zmieniają mieszkania na nowe. Co drugi kupujący mieszkanie zmienia je na większe i o lepszym standardzie. Kupujący nieruchomości na rynku wtórnym biorą pod uwagę inne kryteria niż kupujący mieszkania deweloperskie.

Jaki metraż powinny mieć poszczególne pomieszczenia, aby były funkcjonalne?

Niejeden dom i niejedno mieszkanie ma tak niefunkcjonalny rozkład pomieszczeń, że dostęp do nich absolutnie nie odpowiada wymogom współczesnego mieszkania. Dlatego postaram się zaprezentować praktyczne rady i sugestie, aby każdy sam, nawet niemający doświadczenia w projektowaniu spróbował naszkicować odpowiadający mu nowy podział wnętrza.

Lofty w stylu industrial i orient na warszawskim Mokotowie

Na warszawskim Mokotowie, w kompleksie mieszkaniowym Woronicza Qbik otwarto lofty pokazowe w stylach industrial i orient. Wnętrza zostały zaprojektowane przez polską projektantkę wnętrz Justynę Smolec. Mieszkania zostaną oddane do użytku w 2012 r. W czterech budynkach będzie znajdować się 250 mieszkań, w tym 183 loftów i 167 mieszkań jednopoziomowych.

Co się bardziej opłaca? Samodzielnie wybudować dom czy kupić gotowy od dewelopera?

Wielu Polaków, którzy chcą zamieszkać we własnym domu, staje przed dylematem: wybudować go samodzielnie, czy kupić od dewelopera? Głównym czynnikiem przy podjęciu tej decyzji jest cena. W jakim stopniu ceny nieruchomości na rynku odbiegają od kosztów budowy? Czy zawsze dom od dewelopera będzie droższy?

Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym stale rośnie. Jednocześnie, maleje zainteresowanie nieruchomościami na rynku wtórnym. Świadczy o tym spadek cen i wzrost liczby ofert używanych mieszkań.

Polska na szarym końcu wśród państw europejskich we wskaźniku przeludnienia – 28 pozycja

Na jednego Polaka przypada ok. 25 m kw mieszkania. Jednak sytuacja mieszkaniowa w zależności od lokalizacji wygląda inaczej Nieruchomości na wsiach przeciętnie są większe o 25m kw, jednak w miastach, na jeden pokój przypada większa liczba mieszkańców. Wielkość i komfort nieruchomości ściśle wiążą się z rozwojem gospodarczym danej lokalizacji. Wg. standardów europejskich, Ponad 60% polskich rodzin zamieszkuje przeludnione nieruchomości.

Boom mieszkaniowy – rekordowa liczba pozwoleń na budowę

W ostatnich 12 miesiącach wydano ponad 180 tysięcy pozwoleń na budowę mieszkań – najwięcej od półtora roku. Może to oznaczać koniec stagnacji na rynku nieruchomości.

Spółdzielnia czy wspólnota?

Na rynku istnieją dwa rodzaje praw do nieruchomości, prawo własności inaczej zwane “hipotecznym” oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, z którym wiążą się dwa uprawnienia: prawo do korzystania z lokalu oraz prawo do rozporządzania swoim prawem. Zanim zdecydujemy się na mieszkanie spółdzielcze czy mieszkanie własnościowe we wspólnocie warto przeanalizować obie możliwości.

„Mieszkanie dnia” z Home Brokerem

Akcja „Mieszkanie dnia” to pomysł Home Brokera dla osób, którzy poszukują okazji na zakup mieszkania. Codziennie Home Broker będzie wystawiał ofertę jednego mieszkania na sprzedaż, przecenionego o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby móc skorzystać z rabatu, trzeba będzie podać dane do umowy w dniu prezentacji przecenionego lokalu. Ważność jednej oferty: dwa dni.

Ile muszę zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi posiadać określoną zdolność kredytową, którą sprawdza bank. Jeśli nasza pensja jest poniżej średniej krajowej, możemy mieć kłopoty z uzyskaniem samodzielnego kredytu hipotecznego. Co zrobić w takim wypadku? Czy bank uzna nasze dodatkowe przychody?

Kupujesz mieszkanie? Zobacz, jak skrócić czas zakupu do minimum

Kupno mieszkania to skomplikowany proces. Przede wszystkim musimy znaleźć wymarzone M wśród wielu ofert, następnie postarać się o kredyt w banku. Dobra organizacja pomoże nam skrócić ten czas do minimum.

Na rynku wtórnym mieszkanie kupisz nawet o 800 zł/mkw. taniej w stosunku do ceny w ogłoszeniu

Średnie ceny ofertowe nieruchomości zazwyczaj różnią się w kilku procentach od realnych cen sprzedaży. Na to, za jaką stawkę ostatecznie kupiony zostanie lokal decyduje często atrakcyjność lokalizacji i samej nieruchomości, właściwa wycena lokalu oraz to, jak bardzo właścicielowi spieszy się ze sprzedażą. Eksperci ds. obrotu nieruchomościami postanowili sprawdzić, jak bardzo ceny proponowane w ogłoszeniach publikowanych w II kwartale 2011 roku w serwisie otoDom.pl różnią się od cen transakcyjnych określonych na podstawie danych sieci biur WGN.

Lokata lepsza niż wynajem mieszkania

W czerwcu opłacalność najmu nieznacznie zmalała. Przyczyną spadku rentowności najmu jest niewielki wzrost cen mieszkań w połączeniu z mniejszymi stawkami ofertowymi wynajmu mieszkań.

Ogród zwiększa wartość nieruchomości

Na rynku wtórnym pełno jest ciekawych ofert nieruchomości. Aby nieruchomość sprzedała się w dobrej cenie, sprzedający starają się uatrakcyjniać oferty. Na korzyść zdecydowanie wpływa ogród. Efektowny i odpowiednio zaprojektowany może wpłynąć na cenę całej nieruchomości.

Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej.

Organy uprawnione do wydania zezwolenie na nabycie nieruchomości


Podstawowym warunkiem na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca jest uzyskanie zezwolenia od ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz brak sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej. W przypadku nabycia nieruchomości rolnych cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie od ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Strony uczestniczące w uzyskaniu zezwolenia na nabycie nieruchomości


Stroną postępowania o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości jest zarówno obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość oraz jej zbywca. Zarówno cudzoziemcowi, jak i zbywcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy wówczas, gdy zapadła decyzja jest niekorzystna dla powyżej wskazanych stron.

Uzyskanie promesy a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Cudzoziemiec może uzyskać promesę (przyrzeczenie wydania zezwolenia) w celu nabycia nieruchomości. Promesa ma formę decyzji administracyjnej. W okresie jej ważności organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości.

Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości


Wszelkie czynności związane z uzyskaniem zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości wszczyna się po złożeniu stosownego wniosku. Jednakże wraz ze złożeniem wniosku – obcokrajowiec zobowiązany jest spełnić liczne wymagane kryteria.

Niewielki optymizm na rynku nieruchomości

Ponad 81% pośredników twierdzi, że zawierane transakcje zawierane są przy wsparciu kredytowym, 19% zauważyło wzrost transakcji zawieranych jest gotówką.

Jak zamieścić atrakcyjne ogłoszenie o sprzedaży mieszkania w sieci?

Dla potencjalnych nabywców mieszkania z rynku wtórnego liczy się przede wszystkim rzetelności i przejrzystość ogłoszenia zamieszczonego w sieci. Co należy zamieścić w ogłoszeniu, aby dobrze sprzedać mieszkanie?

Lofty – więcej przestrzeni czy fanaberia bogaczy?

Stare magazyny i fabryki – te pomieszczenia świetnie nadają się do zaadaptowanie na lofty. Jest to kosztowne przedsięwzięcie, ale na pewno efekt jest zadowalający.

Czy warto korzystać z błyskawicznych ofert w „skupie nieruchomości”?

Coraz większa liczba Polaków nabywa mieszkanie zaciągając kredyt, który później spłacany jest przez około 20–30 lat. Jest to bardzo poważne zobowiązanie, a jak sami wiemy, w tak długim okresie czasu można znaleźć się w bardzo różnych sytuacjach życiowych czy finansowych. Czasem z powodu braku gotówki jesteśmy zmuszeni szybko sprzedać nieruchomość. Szybką sprzedaż mieszkania czy domu umożliwia nam „skup nieruchomości”, ale czy takie rozwiązanie jest dla nas korzystne?

Odbiór mieszkania, czyli jak uniknąć dodatkowych wydatków, gdy kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Poziomica i zapałki - czyli czego nie zapomnieć zabrać na odbiór techniczny mieszkania? Mieszkanie przed zakupem należy dokładnie sprawdzić przy odbiorze. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów i nerwów.

REKLAMA