REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów

Kutrzebka Paulina
Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Zagospodarowanie terenu budowy. Fot./ Fotolia
Zagospodarowanie terenu budowy. Fot./ Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów budowlanych służy usprawnieniu i zabezpieczeniu przyszłych prac budowlanych. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego stanowi formę prac przygotowawczych, z rozpoczęciem których prawnie utożsamiane jest rozpoczęcie samej budowy. W związku z tym zagospodarowanie powinno nastąpić po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę lub po uprzednim dokonaniu zgłoszenia.

Zagospodarowanie terenu budowy

REKLAMA

Szczegółowe czynności, które powinny być wykonane w ramach zagospodarowania terenu określa Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003r. Nr 47, poz. 401). Zgodnie z wymienionym rozporządzeniem zagospodarowanie powinno być wykonane przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie:

  • ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych, czyli takich miejsc na terenie budowy, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi,
  • wykonania dróg, wyjść i przejść dla pieszych,
  • doprowadzenia mediów tj. wody i energii elektrycznej, odprowadzenia lub utylizacji ścieków,
  • urządzenia pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i socjalnych,
  • zapewnienia oświetlenia naturalnego i sztucznego,
  • zapewnienia właściwej wentylacji,
  • zapewnienia łączności telefonicznej,
  • urządzenia składowisk materiałów i wyrobów.    

W przypadku zainstalowania ogrodzenia tymczasowego z przeznaczeniem na potrzeby budowlane, inwestor nie będzie objęty obowiązkiem dokonania zgłoszenia zamiaru zainstalowania takiego ogrodzenia. Jednakże, pomimo braku konieczności powyższego zawiadomienia, ogrodzenie nie powinno stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi lub zwierząt. Przez zagospodarowanie należy również rozumieć rozmieszczenie na terenie budowy, zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej, maszyn i innych urządzeń technicznych, składowisk materiałów i konstrukcji budowlanych, rurociągów i przewodów instalacji oraz obiektów socjalnych i sanitarnych, umożliwiających przyszłą pracę.  

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Tymczasowe obiekty budowlane

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Za tymczasowe obiekty budowlane, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, należy uznać obiekty budowlane, przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej. Ich funkcjonalny i pomocniczy charakter ma na celu umożliwienie wykonawcom sprawne i odpowiednie zakończenie budowy głównej, co z kolei przekłada się na brak konieczności występowania z odrębnym wnioskiem o pozwolenie na budowę czy tez dokonania zgłoszenia. Zgodnie z poglądem orzecznictwa o legalności ich usytuowania na danej działce i uznania ich za omawiany rodzaj obiektu będzie decydował wyłącznie fakt posiadania przez inwestora prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu docelowego lub wcześniejsze dokonanie skutecznego zgłoszenia zamierzonych robót budowlanych.

Umieszczenie wszelkiego rodzaju barakowozów lub kontenerów na terenie budowy bez posiadania prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę czy dokonania odpowiedniego zgłoszenia będzie skutkowało powstaniem samowoli budowlanej.

Zobacz: Urządzenia budowlane i tymczasowe obiekty budowlane

Obowiązki inspektora i kierownika budowy

REKLAMA

Z zagospodarowaniem terenu budowy związane są także obowiązki inspektora i kierownika budowy. W momencie rozpoczynania budowy inwestor zobowiązany jest do zapewnienia kierownictwa budowy oraz nadzoru nad robotami, a kierownik budowy zobowiązany jest do przejęcia, a następnie odpowiedniego zorganizowania i zabezpieczenie terenu budowy pod kątem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.   

Należy zaznaczyć, iż oprócz uzyskania pozwolenia na budowę, inwestor został objęty również obowiązkiem zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych (dotyczy tylko obiektów objętych wymogiem pozwolenia na budowę) właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem. Do powyższego zawiadomienia powinien dołączyć sporządzone przez kierownika budowy oświadczenia o przygotowaniu planów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz o przejęciu obowiązku kierowania budową (wraz z zaświadczaniem o posiadanych przez niego uprawnieniach budowlanych).

Ważne jest, aby kierownik budowy sporządził tablicę informacyjną, a następnie umieścił ją w widocznym miejscu (zob. tablica informacyjna). Ponadto w przypadku gdy roboty budowlane zaplanowane są na okres dłuższy niż 30 dni robocze przy jednoczesnym zatrudnieniu min. 20 osób albo planowy zakres robót będzie przekraczać 500 osobodni, kierownik powinien również sporządzić plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz ogłoszenie o bezpieczeństwie pracy i ochrony zdrowia, przy czym inwestor będzie zobowiązany do zawiadomienia we wskazanym wcześniej terminie właściwego miejscowo inspektora pracy. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA