REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów

Kutrzebka Paulina
Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Zagospodarowanie terenu budowy. Fot./ Fotolia
Zagospodarowanie terenu budowy. Fot./ Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów budowlanych służy usprawnieniu i zabezpieczeniu przyszłych prac budowlanych. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego stanowi formę prac przygotowawczych, z rozpoczęciem których prawnie utożsamiane jest rozpoczęcie samej budowy. W związku z tym zagospodarowanie powinno nastąpić po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę lub po uprzednim dokonaniu zgłoszenia.

Zagospodarowanie terenu budowy

REKLAMA

Szczegółowe czynności, które powinny być wykonane w ramach zagospodarowania terenu określa Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003r. Nr 47, poz. 401). Zgodnie z wymienionym rozporządzeniem zagospodarowanie powinno być wykonane przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie:

  • ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych, czyli takich miejsc na terenie budowy, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi,
  • wykonania dróg, wyjść i przejść dla pieszych,
  • doprowadzenia mediów tj. wody i energii elektrycznej, odprowadzenia lub utylizacji ścieków,
  • urządzenia pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i socjalnych,
  • zapewnienia oświetlenia naturalnego i sztucznego,
  • zapewnienia właściwej wentylacji,
  • zapewnienia łączności telefonicznej,
  • urządzenia składowisk materiałów i wyrobów.    

W przypadku zainstalowania ogrodzenia tymczasowego z przeznaczeniem na potrzeby budowlane, inwestor nie będzie objęty obowiązkiem dokonania zgłoszenia zamiaru zainstalowania takiego ogrodzenia. Jednakże, pomimo braku konieczności powyższego zawiadomienia, ogrodzenie nie powinno stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi lub zwierząt. Przez zagospodarowanie należy również rozumieć rozmieszczenie na terenie budowy, zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej, maszyn i innych urządzeń technicznych, składowisk materiałów i konstrukcji budowlanych, rurociągów i przewodów instalacji oraz obiektów socjalnych i sanitarnych, umożliwiających przyszłą pracę.  

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Tymczasowe obiekty budowlane

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Za tymczasowe obiekty budowlane, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, należy uznać obiekty budowlane, przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej. Ich funkcjonalny i pomocniczy charakter ma na celu umożliwienie wykonawcom sprawne i odpowiednie zakończenie budowy głównej, co z kolei przekłada się na brak konieczności występowania z odrębnym wnioskiem o pozwolenie na budowę czy tez dokonania zgłoszenia. Zgodnie z poglądem orzecznictwa o legalności ich usytuowania na danej działce i uznania ich za omawiany rodzaj obiektu będzie decydował wyłącznie fakt posiadania przez inwestora prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu docelowego lub wcześniejsze dokonanie skutecznego zgłoszenia zamierzonych robót budowlanych.

Umieszczenie wszelkiego rodzaju barakowozów lub kontenerów na terenie budowy bez posiadania prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę czy dokonania odpowiedniego zgłoszenia będzie skutkowało powstaniem samowoli budowlanej.

Zobacz: Urządzenia budowlane i tymczasowe obiekty budowlane

Obowiązki inspektora i kierownika budowy

REKLAMA

Z zagospodarowaniem terenu budowy związane są także obowiązki inspektora i kierownika budowy. W momencie rozpoczynania budowy inwestor zobowiązany jest do zapewnienia kierownictwa budowy oraz nadzoru nad robotami, a kierownik budowy zobowiązany jest do przejęcia, a następnie odpowiedniego zorganizowania i zabezpieczenie terenu budowy pod kątem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.   

Należy zaznaczyć, iż oprócz uzyskania pozwolenia na budowę, inwestor został objęty również obowiązkiem zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych (dotyczy tylko obiektów objętych wymogiem pozwolenia na budowę) właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem. Do powyższego zawiadomienia powinien dołączyć sporządzone przez kierownika budowy oświadczenia o przygotowaniu planów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz o przejęciu obowiązku kierowania budową (wraz z zaświadczaniem o posiadanych przez niego uprawnieniach budowlanych).

Ważne jest, aby kierownik budowy sporządził tablicę informacyjną, a następnie umieścił ją w widocznym miejscu (zob. tablica informacyjna). Ponadto w przypadku gdy roboty budowlane zaplanowane są na okres dłuższy niż 30 dni robocze przy jednoczesnym zatrudnieniu min. 20 osób albo planowy zakres robót będzie przekraczać 500 osobodni, kierownik powinien również sporządzić plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz ogłoszenie o bezpieczeństwie pracy i ochrony zdrowia, przy czym inwestor będzie zobowiązany do zawiadomienia we wskazanym wcześniej terminie właściwego miejscowo inspektora pracy. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA