REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest standard deweloperski?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Standard deweloperski to stan, w którym deweloper oddaje nowe mieszkanie do użytku.
Standard deweloperski to stan, w którym deweloper oddaje nowe mieszkanie do użytku.

REKLAMA

REKLAMA

Standard deweloperski to stan, w którym deweloper oddaje nowe mieszkanie do użytku. Pojęcie „standardu deweloperskiego” nie jest uregulowane prawnie, dlatego deweloperzy interpretują je różnie, w zależności od inwestycji.

REKLAMA

Co miesiąc, przeszło 25 tys. mieszkań może znajdować  w Polsce nabywców – wynika z szacunków Home Broker na podstawie danych ZBP. W największych miastach blisko co trzecie z mieszkań pochodzi z rynku pierwotnego, z czego większość sprzedawana jest w tzw. standardzie deweloperskim. Tylko w przypadku ok. 10% transakcji kupujący wybierają wykończenie „pod klucz”. Choć termin „standard deweloperski” jest powszechnie stosowany w potocznym języku, prawo w żaden sposób nie reguluje, jak powinno być wykończone mieszkanie sprzedawane w tym standardzie.  Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że pojęcie „stanu deweloperskiego” jest różnie rozumiane przez poszczególnych deweloperów. Zdarza się nawet, że ten sam deweloper różnicuje „stan deweloperski” w różnych inwestycjach. Tymczasem opis stanu wykończenia kupowanego lokalu oraz części wspólnych powinien stanowić element umowy podpisywanej z deweloperem. Dlatego trzeba ją bardzo dokładnie przeczytać przed podpisaniem, a później egzekwować od dewelopera zastosowanie opisanych rozwiązań.

REKLAMA

Aby ocenić różnice w zakresie „standu deweloperskiego” w poszczególnych inwestycjach, Home Broker sprawdził, jakie wymagania stawiają sobie deweloperzy sprzedający mieszkania w tym standardzie. Wymagania te dotyczą: okien, parapetów, ścian i podłóg oraz drzwi wejściowych.

Zobacz także: Dom szeregowy – konkurencja dla mieszkań w bloku

Drewniane okna

W większości przypadków deweloperzy stosują okna z PCV. Drewniane okna, czy raczej ich profile, zastosowano jedynie w trzech na 20 przebadanych inwestycji. Dotyczy to inwestycji „Przy Grobli” Grupy Inwestycyjnej BEL, Projektu „Oxygen” realizowanego przez J.W. Construction oraz „Osiedla Oliwa Park” dewelopera Euro Styl. Drewniane okna są wykorzystywane przeważnie w projektach o podwyższonym standardzie.

Tynk gipsowy

Kupując mieszkanie od dewelopera, trzeba mieć świadomość, że na ścianach lokalu najprawdopodobniej będzie się znajdować tynk gipsowy. Co prawda, jest on lepszy niż stosowany w starszym budownictwie tynk cementowo-wapienny, ale nie wolno go mylić z idealnie równą gładzią gipsową. Jej zastosowanie w badaniu Home Broker zadeklarował jedynie deweloper BA-WA. Warto też zauważyć, że nie zawsze na ścianach położona jest farba. Tak jest w 8 na 20 przebadanych firm. Ponadto ,jedynie w 2 z nich ściany zostaną pomalowane dwukrotnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie: gdzie po nowe mieszkanie?

Drzwi antywłamaniowe

Najczęściej w opisach „standardu deweloperskiego”, które otrzymują klienci przed zakupem mieszkania, pojawiają się informacje o zastosowaniu drzwi antywłamaniowych. Takie rozwiązanie zadeklarowano w 12 na 20 przebadanych projektów. Znacznie rzadziej pojawiają się niższej klasy drzwi wzmocnione i antywyważeniowe. PBG Erigo przyznaje także, że w inwestycji na Złotowskiej 51 zastosowała drzwi płycinowe. Jest to dużo tańsze rozwiązanie, które nie gwarantuje takiej ochrony, jak w przypadku drzwi antywłamaniowych.


Parapety

REKLAMA

Największe  zróżnicowanie oferty wykończeniowej deweloperów widoczne jest w przypadku rodzajów zastosowanych parapetów. O palmę pierwszeństwa walczy tu PCV i konglomerat. Te pierwsze wydają się gorszym rozwiązaniem – są bowiem wrażliwe na działanie wysokich temperatur.

Parapety z konglomeratu przypominają naturalny kamień, ponieważ zrobione są z kruszywa i spoiwa (żywicy). Teoretycznie więc powinny być trwalsze niż te z PCV. Droższym rozwiązaniem są parapety z marmuru, przez co częściej trafić można na nie w projektach o podwyższonym standardzie. Występują one w jednym na 10 przebadanych przez Home Broker projektów. Najrzadziej spotykane są parapety z płyty MDF, czyli produktu drewnopochodnego, który często wykorzystywany jest obecnie w meblarstwie. Na powierzchni takiego parapetu stosowana jest najczęściej okleina. Parapety z MDF są wrażliwe na zamoczenie.

Rozbieżności w ofercie „stanu deweloperskiego” proponowanej przez poszczególnych deweloperów mogą się też pojawić w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rury doprowadzające i odprowadzające wodę wyprowadzone są najczęściej z centralnego pionu i doprowadzone do miejsca, w którym w projekcie przewidziano montaż zlewu czy umywalki. Zdarza się jednak, że deweloper kończy swoją pracę na centralnym pionie, a rury do umywalki czy zlewu właściciel mieszkania musi już doprowadzić samodzielnie. Prawo natomiast nakłada na dewelopera obowiązek wykonania instalacji elektrycznej i zamontowania gniazdek.

Najczęściej spotykane obecnie rozwiązania w standardzie deweloperskim:

  1. Wylewka betonowa lub cementowa
  2. Okna z PCV
  3. Parapety z konglomeratu lub PCV
  4. Drzwi antywłamaniowe
  5. Na ścianach tynk gipsowy niepomalowany
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA