Rynek nieruchomości w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce jest stabilna od 2010 roku. Rośnie liczba przeprowadzanych transakcji przy jednoczesnym wzroście liczby nowych ofert sprzedaży mieszkań. Jednak ilość nowych ofert sprzedaży nieruchomości jest większa od ilości sprzedanych mieszkań.
REKLAMA
Najdroższy i największy rynek mieszkaniowy w Polsce to Warszawa. Tutaj ceny mieszkań są stabilne. Według analityków Reas średnia cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym w Warszawie na koniec II kw. br. wynosi na 8150 zł.
Więcej o sytuacji mieszkaniowej w Warszawie w artykule: Stabilne ceny na warszawskim rynku mieszkaniowym
Rodzice studentów często wolą wziąć kredyt i kupić swojemu dziecku mieszkanie, niż płacić za jego wynajem. Na rynku mieszkaniowym nadal przeważają pesymistyczne nastroje i nie poprawiają tego tzw. „studenckie” zakupy mieszkań. Z badań Home Broker wynika, że w lipcu grono pesymistów oczekujących na wzrost cen nieruchomości zwiększyło się o 4 pp. Co jest powodem tych obaw?
Przeczytaj: Pesymistyczne nastroje na rynku mieszkaniowym
Jak kształtuje się sytuacja najmu w Polsce? Wynajem kawalerki pochłania nawet 50% dochodów singla – tak sytuacja wygląda we Wrocławiu i Krakowie. Mimo że warszawiacy zarabiają więcej, często na wynajem mieszkania muszą przeznaczyć 35% swoich zarobków. Ruch na rynku nieruchomości jest wzmożony podczas wakacji, kiedy mieszkań poszukują studenci i rodziny z dziećmi, dla których okres wakacji to idealna pora na zmianę miejsca zamieszkania.
Więcej na temat najmu w Polsce tutaj: Wysoki koszt najmu mieszkania w Polsce
Przeczytaj: Lokata lepsza niż wynajem mieszkania
Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem mieszkania pod wynajem, dowiedz się, w jaki lokal zainwestować, aby generował on zyski.
Przeczytaj: Jakie mieszkanie opłaca się kupić pod wynajem?
Przeczytaj: Jak rozliczyć ryczałtowo wynajem mieszkania?
Decydując się na zakup mieszkania, bierzemy pod uwagę wiele czynników takich jak cena, lokalizacja czy wielkość lokalu. Czynniki te różnią się w zależności od tego, czy mieszkanie, które chcemy kupić, pochodzi bezpośrednio od dewelopera, czy jest to nieruchomość z rynku wtórnego. Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania?
Przeczytaj: Na co warto zwrócić uwagę wybierając mieszkanie?
Wśród kupujących mieszkanie duża część to młodzi ludzie, którzy wolą mieszkania pochodzące bezpośrednio od dewelopera. Mieszkania z rynku pierwotnego są tańsze w utrzymaniu, co wynika m.in. z mniejszych opłat czynszowych. Na co jeszcze zwracają uwagę młodzi ludzie przy kupnie lokalu mieszkalnego?
Przeczytaj: Jakie mieszkania wolą młodzi ludzie?
Rynek pierwotny nadal cieszy się większą popularnością niż rynek wtórny. Spadek zainteresowania używanymi lokalami powoduje spadek ich ceny. Podaż na rynku wtórnym stale przewyższa popyt.
Więcej w artykule: Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.