REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odpowiedzialność solidarna w zakresie realizacji usług budowlanych

Izabela Perczak
Inwestor i wykonawca ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych przez podwykonawcę.
Inwestor i wykonawca ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych przez podwykonawcę.

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno inwestor, jak i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec podwykonawcy w zakresie realizacji usług budowlanych. Inwestor i wykonawca w wyniku zawarcia umowy z podwykonawcą – ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych przez podwykonawcę.

Zakres odpowiedzialności w zakresie realizacji usług budowlanych

REKLAMA

REKLAMA

W zakresie wykonywania usług budowlanych odpowiedzialność solidarna spoczywa na inwestorze i wykonawcy wobec podwykonawcy. Wówczas, gdy podwykonawca zawrze umowę z kolejnym podwykonawcą, to za zapłatę jemu wynagrodzenia będą odpowiadali solidarnie: inwestor, wykonawca, podwykonawca zlecający jemu wykonanie usługi. Wówczas, gdy wykonawca jest niewypłacalny lub gdy inwestor zapłacił już całość wynagrodzenie wykonawcy – to podwykonawca, który nie uzyskał w terminie i w wysokości określonej w umowie wynagrodzenia, może domagać się zapłaty bezpośrednio od inwestora.

Inwestor kontrolujący wszelkie płatności między wykonawcą a podwykonawcą winien w pierwotnej umowie z wykonawcą zobowiązać go do przedkładania wszystkich faktur zarówno podwykonawców, jak i dalszych podwykonawców z tytułu wykonywanych robót budowlanych, a także wszelkich składanych przez nich oświadczeń dotyczących tego, że faktury w pełni pokrywają ich roszczenia z tytułu wykonywanych prac budowlanych.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Uniknięcie odpowiedzialności solidarnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy uniknięcie odpowiedzialności solidarnej w trakcie realizowania robót budowlanych jest możliwe? Jest to możliwe, jeżeli inwestor w celu uniknięcia odpowiedzialności angażuje w prace inwestora zastępczego. Podmioty te mogą zawrzeć umowę o świadczenie usług. W skutek tego faktyczny inwestor nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zapłaty za roboty budowlane wobec wykonawcy i podwykonawców. Wobec powyższego inwestor faktyczny będzie odpowiadał wobec inwestora zastępczego. Natomiast inwestor zastępczy będzie ponosił odpowiedzialność wobec podwykonawców.

Solidarna odpowiedzialność rozszerza się wobec dalszych podwykonawców.

Reasumując należy wskazać, że niektóre zagadnienia – dotyczące solidarnej odpowiedzialność uczestniczących podmiotów w zakresie realizacji usług budowlanych –wzbudzają wiele kontrowersji z uwagi na wiele istotnych kwestii, np. w zakresie odpowiedzialność inwestora głównego wobec podwykonawców w przypadku powołania inwestora zastępczego, zagadnienie w zakresie uzyskania zgody inwestora na wszelkie zmiany w umowie z podwykonawcą i in.

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA