Roszczenia z tytułu nienależnego wykonania umowy o roboty budowlane
REKLAMA
REKLAMA
Postanowienia umowne określające nienależyte wykonanie umowy
REKLAMA
Strony mogą w umowie określić przypadki nienależytego wykonania umowy o roboty budowlane przez wykonawcę, które mogą być przyczyną odstąpienia od umowy. Najczęstszymi przyczynami odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez zamawiającego jest wielokrotne naruszanie przepisów bhp, przeciwpożarowych oraz ochrony środowiska podczas wykonywania usług budowlanych, które wpływają na nie dochowanie terminu wyznaczonego przez inwestora dotyczącego ukończenia robót.
Ponadto przyczyną odstąpienia od umowy może być nieprzedłożenie zamawiającemu zabezpieczenia należytego w celu prawidłowego wykonania umowy w określonym w umowie terminie, a także w trakcie realizacji robót budowlanych stosowanie materiałów, technologii lub metod realizacji niezgodnych treścią lub warunkami umowy, a także prawem budowlanym.
Zobacz serwis: Podatki
Przedawnienie roszczeń z tytułu nienależnego wykonania umowy o roboty budowlane
Nienależyte wykonanie umowy przez wykonawcę może być przyczyną odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez zamawiającego. W tym przypadku obowiązuje trzyletni okres przedawnienia roszczeń, który zależy od wysokości szkody przy nienależytym wykonaniu umowy o roboty budowlane. Powstałą szkodę należy oszacować, w tym celu wykorzystuje się różne dostępne metody.
Powstałą szkodą określa się zgodnie z metodą dyferencyjną, która polega na dokonaniu porównania stanu wykonania robót budowlanych ze stanem określonym w umowie.
Podsumowując należy wskazać, że w umowie o wykonanie robót budowlanych strony winny określi szczegółowo wszelkie czynności, które winny niezwłocznie podjąć po odstąpieniu od umowy. Czynności te są bardzo istotne, gdyż po ukończeniu robót budowlanych należy prawidłowo zabezpieczyć teren budowy. Po odstąpieniu od umowy strony powinny także dokonać wzajemnych rozliczeń.
Zobacz także serwis: Nieruchomości za granicą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.