Umowa o roboty budowlane
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Stronami umowy są inwestor, który organizuje roboty budowlane na własny rachunek we własnym imieniu i wykonawca, który zobowiązuje się prawidłowo wykonać określone umową roboty i bierze za to odpowiedzialność. Inwestor ponosi odpowiedzialność za organizację i realizację robót budowlanych zgodnie z obowiązującym prawem.
REKLAMA
W umowie o roboty budowlane strony powinny określić jaki zakres prac zostanie wykonany osobiście przez wykonawcę, a jaki przez podwykonawców. Za zgodą inwestora wykonawca, może zawrzeć umowę o roboty budowlane z podwykonawcą. Umowa ta powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jeżeli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. Podwykonawca może zawierać umowy z dalszymi podwykonawcami, ale tylko za zgodą wykonawcy i inwestora.
Zobacz serwis: Umowy
Za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę inwestor, wykonawca oraz zawierający umowę z podwykonawcą ponoszą odpowiedzialność solidarną.
Wynagrodzenie za roboty budowlane zazwyczaj płatne jest w częściach, po ukończeniu każdego z etapów budowy, jednak w umowie strony mogą postanowić inaczej.
Jeżeli doszłoby do uszkodzenia lub zniszczenia budynku na skutek np. wykonania robót według wskazówek inwestora lub jeśli dostarczone przez niego materiały lub maszyny okazałyby się wadliwe, wykonawca może żądać od inwestora zapłaty umówionego wynagrodzenia lub jego części. Takie żądanie jest możliwe tylko w sytuacji jeżeli wykonawca uprzedziłby inwestora o niebezpieczeństwie zniszczenia lub uszkodzenia budynku albo jeśli mimo zachowania należytej staranności nie mógł stwierdzić wadliwości dostarczonych przez inwestora materiałów lub urządzeń.
Zobacz serwis: Prawo budowlane
Jak zabezpieczyć płatności?
REKLAMA
W celu zabezpieczenia terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych inwestor musi udzielić wykonawcy gwarancji zapłaty, która może być gwarancją bankową, ubezpieczeniową, akredytywą bankową lub poręczeniem banku udzielonym na zlecenie inwestora. Wykonawca w każdym czasie może żądać od inwestora przedstawienia gwarancji zapłaty za roboty budowlane do wysokości ewentualnego roszczenia z tytułu wynagrodzenia wynikającego z umowy, a także robót dodatkowych lub koniecznych do wykonania umowy, które zostały zaakceptowane przez inwestora na piśmie.
Przysługujące wykonawcy prawo żądania od inwestora gwarancji zapłaty nie może być w żaden sposób wyłączone lub ograniczone. Jeżeli inwestor odstąpi od umowy z powodu żądania wykonawcy wydania gwarancji zapłaty, takie odstąpienie nie będzie miało skutków prawnych.
Żądając gwarancji zapłaty wykonawca musi wyznaczyć inwestorowi termin na jej wydanie, który nie może być krótszy niż 45 dni. Jeżeli w tym czasie wykonawca nie otrzyma żądanej gwarancji, uprawniony będzie do odstąpienia od umowy z winy inwestora ze skutkiem na dzień odstąpienia. Brak żądanej gwarancji zapłaty stanowi przeszkodę w wykonaniu robót budowlanych z przyczyn dotyczących inwestora. Jeżeli roboty nie zostały wykonane z przyczyn leżących po stronie inwestora (np. nie wydał wykonawcy gwarancji zapłaty), ale wykonawca był gotów je wykonać, inwestor nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia, lecz może odliczyć to, co wykonawca oszczędził z powodu niewykonania robót budowlanych. Powyższe zasady stosuje się do umów zawieranych pomiędzy wykonawcą (generalnym wykonawcą) a podwykonawcami.
Jeżeli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie.
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o roboty budowlane
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.