REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowy zawierane w ramach realizacji usług budowlanych

Izabela Perczak
Na rynku usług budowlanych zawierane są umowy budowlane różnego typu.
Na rynku usług budowlanych zawierane są umowy budowlane różnego typu.

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku usług budowlanych zawierane są różne rodzaje umów budowlanych. W ramach realizacji usług budowlanych – strony mogą zawrzeć umowę o roboty budowlane, umowę o podwykonawczą w zakresie realizacji usług budowlanych, umowę o wykonawstwo częściowe usług budowlanych, umowę o wykonawstwo usług budowlanych, umowa o realizację inwestycji budowlanych.

Umowa o roboty budowlane

W ramach realizacji umowy o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu budowlanego, który zostanie wykony zgodnie z projektem oraz z zasadami wiedzy technicznej i przepisami prawa budowlanego. Natomiast inwestor zobowiązuje się do dokonania czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu obiektu budowlanego oraz do odebrania obiektu w określonym terminie i uiszczenia określonego w umowie wynagrodzenia.

REKLAMA

Umowa o wykonawstwo częściowe usług budowlanych

Umowa o wykonawstwo częściowe usług budowlanych jest rodzajem umowy o roboty budowlane. Do zawarcia tej umowy dochodzi wówczas, gdy inwestor w sposób samodzielny organizuje wszystkie czynności i etapy związane z realizacją usług budowlany, a także zleca on wykonanie tych czynności w części inwestycji określonym podmiotom (podwykonawcom). W ramach tej umowy wykonawca zleca część określony prac budowlanych do realizacji podwykonawcom w zakresie wykonania robót wykończeniowych, usług remontowych, montażowych, czy instalacyjnych. Usługi budowlane są wykonywane na podstawie projektu obiektu budowlanego stworzonego przez wykonawcę.

Zobacz serwis: Najem

Umowa o realizację inwestycji budowlanych

W ramach umowy o realizację inwestycji budowlanych – inwestor zleca wykonanie pewnych czynności inwestycyjnych danemu podmiotowi (wykonawcy – realizator inwestycji), na którym spoczywa obowiązek wykonania projektu obiektu budowlanego, a przy tym realizacji oraz przekazania zakończonej inwestycji.

Strony zawierające umowę o realizację inwestycji budowlanych zobowiązani są zawrzeć w umowie szczegółowy opis zarówno praw, jak i obowiązków stron, określić przedmiot umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa podwykonawcza w zakresie realizacji usług budowlanych

REKLAMA

Istotą umowy podwykonawczej w ramach realizacji usług budowlanych jest zlecenie podwykonawcy wykonania zarówno części usług budowlanych, jak i obiektu budowlanego. W ramach umowy podwykonawczej w zakresie realizacji usług budowlanych – wykonawca zleca wykonanie usługi w części lub całości podwykonawcom. Jednakże koniecznym warunkiem do zawarcia umowy podwykonawczej jest uzyskanie zgody przez inwestora. Jednakże uprzednio inwestorowi powinna zostać przedstawiona treści projektu lub umowy z podwykonawcą.

Należy pamiętać o tym, że inwestor może odmówić udzielenia zgody, jak również może w umowie zastrzec, iż wykonawca winien zrealizować umowę siłami własnego przedsiębiorstwa (osobiście) – w takiej sytuacji umowa podwykonawcza, nawet gdy zostanie zawarta, nie wywiera skutków prawnych.

Zobacz także serwis: Finanse

Umowa o wykonawstwo usług budowlanych

Istotą umowy o wykonawstwo usług budowlanych jest wykonanie w całości inwestycji budowlanej, a także wszelkich robót budowlanych realizowanych przez podmioty działające w sposób samodzielny oraz przez podwykonawców. Do zadań wykonawcy należy także organizacja oraz koordynacja realizacji inwestycji budowlanych oraz kontrola podmiotów, którym zleca wykonywanie czynności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

REKLAMA

Jak inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

REKLAMA