Ogrodzenie nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego ogrodzenie nieruchomości jest urządzeniem technicznym, mającym na celu umożliwienie korzystania z obiektu budowlanego poprzez wydzielenie nieruchomość od otoczenia. Prawidłowo, ogrodzenie zewnętrzne powinno być wybudowane bezpośrednio w granicach danej działki, najlepiej wytyczonych geodezyjnie, bez naruszania sąsiednich nieruchomości czy linii rozgraniczających posesje od dróg, ulic, placów czy innych miejsc publicznych, uwzględnionych w planie zagospodarowania przestrzennego.
REKLAMA
Zobacz także: Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy
Szczegółowe wytyczne dotyczące wyglądu ogrodzenia określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z powyższym aktem prawnym ogrodzenie nie powinno zagrażać bezpieczeństwu ludzi i zwierząt. Zabronione jest również umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów. Ponadto zainstalowane w ogrodzeniu bramy i furtki nie powinny otwierać się na zewnątrz działki, stwarzając tym samym zagrożenie dla ruchu pieszego czy drogowego. Zaś sama szerokość bramy w jej świetle powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a w przypadku furtki – nie mniej niż 0,9 m, przy czym nie dotyczy to dróg pożarowych. Należy również wspomnieć, iż w ogrodzeniach, okalających budynki wielorodzinne i budynki użyteczności publicznej, zainstalowane furtki nie mogą utrudniać dostępu osobom niepełnosprawnym, w szczególności poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Zgłoszenie
REKLAMA
Generalnie budowa lub remont ogrodzenia nie jest objęty obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Jednakże w wyliczonych w Prawie budowlanym przypadkach niezbędne jest dokonanie odpowiedniego zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Powyższa konieczność powstanie w przypadku budowy lub remontu ogrodzenia, gdy ogrodzenie będzie usytuowane od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych bądź gdy jego wysokość będzie wynosiła powyżej 2,2 m (bez względu na miejsce jego usytuowania). Powyższego zgłoszenia należy dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia budowy. Zaś do wykonania robót budowlanych można przystąpić po upływie terminu 30 dni od dnia zgłoszenia, o ile właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu, a także nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
W zgłoszeniu budowy lub remontu ogrodzenia należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, które mogą być również wykonane przez samego inwestora. Warto wspomnieć, iż prowizoryczne ogrodzenie, mające na celu oddzielenie terenu budowy od otoczenia nie wymaga zgłoszenia.
REKLAMA
Wybudowanie ogrodzenia bez wymaganego w przepisach Prawa budowlanego zgłoszenia skutkuje powstaniem samowoli budowlanej, a następnie wydaniem nakazu jego rozbiórki, przy czym istnieje możliwość legalizacji. W świetle powyższych przepisów, warunkiem koniecznym do zalegalizowanie dotychczasowego ogrodzenia jest przedstawienie na żądanie organu administracji architektoniczno-budowlanej w terminie 30-dniowym dokumentów wymaganych przy dokonywaniu prawidłowego zgłoszenia, a także projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku na danym obszarze obowiązującego planu, wówczas ostatecznej (w dniu wszczęcia postępowania) decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W konsekwencji wraz z wymienionym powyżej kompletem dokumentów inwestor powinien uiścić, nałożoną przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, odpowiednią kwotowo opłatę legalizacyjną.
Budowa ogrodzenia a prawo sąsiedzkie
Niewątpliwie ważną kwestią, przy poruszaniu tematyki budowy ogrodzenia, jest porozumienie pomiędzy właścicielami graniczących ze sobą działek. Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy wziąć pod uwagę, nie tylko prawo budowlane, ale również przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące relacji sąsiedzkich. Zgodnie wskazanymi regulacjami inwestor powinien wybudować ogrodzenie tak, aby wykonując swoje prawo jednocześnie nie zakłócał prawa sąsiadów do korzystania z ich nieruchomości ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Ponadto współwłaściciele nieruchomości sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymaniu stałych znaków granicznych. Zaś wszelkie koszty urządzenia i utrzymania tychże znaków będą ponosić wspólnie, po połowie. Jednakże nie należy utożsamiać tego stwierdzenia z obowiązkiem ponoszenia kosztów budowy czy remontu ogrodzenia. Zgodnie z poglądem orzecznictwa wspomniany obowiązek tyczy się tylko i wyłącznie ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem murów czy płoty, zaś nie obejmuję kosztów wybudowania nowego urządzenia. W związku z powyższym inwestorowi nie będzie przysługiwało roszczenie wobec właścicieli nieruchomości sąsiednich o zwrot połowy kosztów budowy ogrodzenia.
Zobacz także: Prawo budowlane
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.