REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogrodzenie nieruchomości

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Wydzielenie nieruchomości z otoczenia
Wydzielenie nieruchomości z otoczenia
Wiśniowski

REKLAMA

REKLAMA

Ogrodzenie nieruchomości, zgodnie z prawem budowlanym stanowi urządzenie techniczne związane z danym obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem poprzez wydzielenie danej nieruchomości od otoczenia. Przyjmuje się pogląd, iż jest samodzielnym obiektem budowlanym, nie związanym z żadnym innym obiektem budowlanym.

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego ogrodzenie nieruchomości jest urządzeniem technicznym, mającym na celu umożliwienie korzystania z obiektu budowlanego poprzez wydzielenie nieruchomość od otoczenia. Prawidłowo, ogrodzenie zewnętrzne powinno być wybudowane bezpośrednio w granicach danej działki, najlepiej wytyczonych geodezyjnie, bez naruszania sąsiednich nieruchomości czy linii rozgraniczających posesje od dróg, ulic, placów czy innych miejsc publicznych, uwzględnionych w planie zagospodarowania przestrzennego.

REKLAMA

Zobacz także:  Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy

Szczegółowe wytyczne dotyczące wyglądu ogrodzenia określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z powyższym aktem prawnym ogrodzenie nie powinno zagrażać bezpieczeństwu ludzi i zwierząt. Zabronione jest również umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów. Ponadto zainstalowane w ogrodzeniu bramy i furtki nie powinny otwierać się na zewnątrz działki, stwarzając tym samym zagrożenie dla ruchu pieszego czy drogowego. Zaś sama szerokość bramy w jej świetle powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a w przypadku furtki – nie mniej niż 0,9 m, przy czym nie dotyczy to dróg pożarowych. Należy również wspomnieć, iż w ogrodzeniach, okalających budynki wielorodzinne i budynki użyteczności publicznej, zainstalowane  furtki nie mogą utrudniać dostępu osobom niepełnosprawnym, w szczególności poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Zgłoszenie

REKLAMA

Generalnie budowa lub remont ogrodzenia nie jest objęty obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Jednakże w wyliczonych w Prawie budowlanym przypadkach niezbędne jest dokonanie odpowiedniego zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Powyższa konieczność powstanie w przypadku budowy lub remontu ogrodzenia, gdy ogrodzenie będzie usytuowane od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych  bądź gdy jego wysokość będzie wynosiła powyżej 2,2 m (bez względu na miejsce jego usytuowania). Powyższego zgłoszenia należy dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia budowy. Zaś do wykonania robót budowlanych można przystąpić po upływie terminu 30 dni od dnia zgłoszenia, o ile właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu, a także nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

W zgłoszeniu budowy lub remontu ogrodzenia należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, które mogą być również wykonane przez samego inwestora. Warto wspomnieć, iż prowizoryczne ogrodzenie, mające na celu oddzielenie terenu budowy od otoczenia nie wymaga zgłoszenia.

REKLAMA

Wybudowanie ogrodzenia bez wymaganego w przepisach Prawa budowlanego zgłoszenia skutkuje powstaniem samowoli budowlanej, a następnie wydaniem nakazu jego rozbiórki, przy czym istnieje możliwość legalizacji. W świetle powyższych przepisów, warunkiem koniecznym do zalegalizowanie dotychczasowego ogrodzenia jest przedstawienie na żądanie organu administracji architektoniczno-budowlanej w terminie 30-dniowym dokumentów wymaganych przy dokonywaniu prawidłowego zgłoszenia, a także projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku na danym obszarze obowiązującego planu, wówczas ostatecznej (w dniu wszczęcia postępowania) decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W konsekwencji wraz z wymienionym powyżej kompletem dokumentów inwestor powinien uiścić, nałożoną przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, odpowiednią kwotowo opłatę legalizacyjną.

Budowa ogrodzenia a prawo sąsiedzkie

Niewątpliwie ważną kwestią, przy poruszaniu tematyki budowy ogrodzenia, jest porozumienie pomiędzy właścicielami graniczących ze sobą działek. Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy wziąć pod uwagę, nie tylko prawo budowlane, ale również przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące relacji sąsiedzkich. Zgodnie wskazanymi regulacjami inwestor powinien wybudować ogrodzenie tak, aby wykonując swoje prawo jednocześnie nie zakłócał prawa sąsiadów do korzystania z ich nieruchomości ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Ponadto współwłaściciele nieruchomości sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymaniu stałych znaków granicznych. Zaś wszelkie koszty urządzenia i utrzymania tychże znaków będą ponosić wspólnie, po połowie. Jednakże nie należy utożsamiać tego stwierdzenia z obowiązkiem ponoszenia kosztów budowy czy remontu ogrodzenia. Zgodnie z poglądem orzecznictwa wspomniany obowiązek tyczy się tylko i wyłącznie ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem murów czy płoty, zaś nie obejmuję kosztów wybudowania nowego urządzenia. W związku z powyższym inwestorowi  nie będzie przysługiwało roszczenie wobec właścicieli nieruchomości sąsiednich o zwrot połowy kosztów budowy ogrodzenia.

Zobacz także: Prawo budowlane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA