REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Decyzje podejmowane przez organy wspólnoty mieszkaniowej

Izabela Perczak
Zebranie właścicieli lokali pełni najważniejszą władzę we wspólnocie.
Zebranie właścicieli lokali pełni najważniejszą władzę we wspólnocie.

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno zarząd wspólnoty mieszkaniowej – jako organ wykonawczy oraz zebranie właścicieli lokali – jako organ uchwałodawczy – kierują sprawami wspólnoty mieszkaniowej, podejmują decyzje i czynności istotne dla funkcjonowania wspólnoty. Natomiast wszelkie uchwały właścicieli lokali są podejmowane w drodze zebrania lub indywidualnego zbierania głosów przez zarząd.

Zebranie właścicieli lokali – jako organ uchwałodawczy

Zebranie właścicieli lokali, jako organ wspólnoty mieszkaniowej pełni najważniejszą władzę we wspólnocie. Na takich zebraniach podejmowane są uchwały. Należy dodać, że na podstawie uchwał działa także zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Natomiast prawo do głosu w zebraniu właścicieli lokali mają tylko i wyłącznie właściciele lokali w danym budynku, ewentualnie ich pełnomocnicy.

REKLAMA

Uchwały podejmowane przez zebranie właścicieli lokali

Należy wskazać, że zebranie właścicieli lokali podejmuje przede wszystkim uchwały w ramach czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Przykładami takich czynności są: nabycie nieruchomości, dokonanie podziału nieruchomości wspólnej, zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej, przyjęcie rocznego planu gospodarczego, ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu, udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej, ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej, wytoczenie powództwa przeciwko właścicielowi lokalu, którego zachowanie jest uciążliwe, odsprzedaż tego lokalu i in.

Zobacz serwis: Najem

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej – jako organ wykonawczy

Organami wspólnoty mieszkaniowej oprócz zebrania właścicieli lokalu jest także zarząd wspólnoty mieszkaniowej – jako organ wykonawczy, którego podstawowym zadaniem jest kierowanie sprawami wspólnoty mieszkaniowej. Do jego obowiązków należy także reprezentowanie wspólnoty mieszkaniowej zarówno na zewnątrz, jak i w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Zarząd powołany jest przede wszystkim w dużych wspólnotach mieszkaniowych.

Zebrania wspólnoty mieszkaniowej mają charakter zebrania sprawozdawczego. Zebrania powinny się odbyć do końca pierwszego kwartału roku kalendarzowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy wskazać, że wszelkie uchwały właścicieli lokali są podejmowane w drodze zebrania lub indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Co ważniejsze takie uchwały częściowo mogą być wynikiem głosowania na indywidualnym zebrania, a częściowo w drodze zebrania wspólnoty.

Warto pamiętać o tym, że uchwały są podejmowane większością głosów przez właścicieli lokali. Głosy zależą od wielkości udziałów, chyba że w umowie postanowiono inaczej. 

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA