REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno domu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Strony uczestniczące w uzyskaniu zezwolenia na nabycie nieruchomości


Stroną postępowania o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości jest zarówno obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość oraz jej zbywca. Zarówno cudzoziemcowi, jak i zbywcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy wówczas, gdy zapadła decyzja jest niekorzystna dla powyżej wskazanych stron.

Uzyskanie promesy a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Cudzoziemiec może uzyskać promesę (przyrzeczenie wydania zezwolenia) w celu nabycia nieruchomości. Promesa ma formę decyzji administracyjnej. W okresie jej ważności organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości.

Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości


Wszelkie czynności związane z uzyskaniem zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości wszczyna się po złożeniu stosownego wniosku. Jednakże wraz ze złożeniem wniosku – obcokrajowiec zobowiązany jest spełnić liczne wymagane kryteria.

Brak ograniczeń w zakupie nieruchomości w Holandii


Na terenie Holandii nie ma ograniczeń zarówno prawnych, jak i formalnych w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Obcokrajowiec pragnący zakupić nieruchomość w Holandii posiada takie same uprawnienia, jak obywatel tego kraju. Właściciele nieruchomości zobowiązani są korzystać z niej zgodnie z odpowiednim planem zagospodarowania przestrzennego oraz przepisami ochrony środowiska.

REKLAMA

Zakup nieruchomości bez ograniczeń w Luksemburgu


Na terenie Luksemburga cudzoziemcy nabywają nieruchomości na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju. Jedyne ograniczenia stosowane wobec cudzoziemców dotyczą użytkowania nieruchomości oraz nabywania nieruchomości nadgranicznych.

Swobodne nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Wielkiej Brytanii



Cudzoziemiec pragnący nabyć nieruchomość na terenie Wielkiej Brytanii posiada takie same uprawnienia, jak obywatele tego kraju. Jedyne ograniczenia w zakupie nieruchomości dotyczą przepisów ochrony środowiska, norm zdrowotnych, bezpieczeństwa, przeciwpożarowych. Obcokrajowiec nabywający w Wielkiej Brytanii ziemie nie musi posiadać żadnych dodatkowych kwalifikacji w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców na Malcie


Obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość na Malcie musi spełnić liczne warunki wymagane przez władze lokalne. Zakup nieruchomości przez cudzoziemca w celach wyłącznie mieszkaniowych ograniczony jest ze względu na wprowadzone limity wartości, które zależą od rodzaju nieruchomości (inne są w przypadku mieszkań, a inne w stosunku do domów).

Nabywanie nieruchomości w Słowenii przez cudzoziemca

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość na terenie Słowenii posiada takie same uprawnienia jak obywatel tego kraju. Słowenia przez 7 lat może korzystać z klauzuli ochronnej dotyczącej nakazu dostosowania państwowych monopoli handlowych.

REKLAMA

Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności


Pan Kazimierz M. jest właścicielem nieruchomości w Warszawie o wartości 550 tysięcy złotych. Jest on dłużnikiem Pana Michała W., który żąda od niego zabezpieczenia wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.). Czy Pan Kazimierz M. i Pan Michał W. mogą zawrzeć umowę o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności?

Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości


Współwłaściciele nieruchomości położonej w Warszawie chcą sprzedać mieszkanie o powierzchni 200 metrów kwadratowych, którą nabyli na podstawie umowy spółki cywilnej. Jakie czynności powinni wykonać dla prawidłowego dokonania podziału nieruchomości?

Ceny nieruchomości a liczba transakcji


Z powodu wakacji liczba kupowanych nieruchomości zmalała. Jednak spadek liczby przeprowadzanych transakcji nie wpłynął na obniżenie cen nieruchomości.

Ocena jakości nieruchomości przy zakupie


Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze danej nieruchomości potencjalny nabywca powinien wziąć pod uwagę rozkład danej nieruchomości oraz jego nasłonecznienie. Prawidłowy rozkład nieruchomości oraz odpowiednie nasłonecznienie wpływa na jakość i komfort mieszkania oraz zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Znaczenie powierzchni przy zakupie nieruchomości

Powiernicze nabycie nieruchomości

Istotą powierniczego nabycia nieruchomości jest nabycie przez zleceniobiorcę własności nieruchomości w celu późniejszego przeniesienia tej własności na rzecz dającego zlecenie. Stronami umowy powierniczego nabycia nieruchomości są przeważnie osoby bliskie darzące się zaufaniem. Umowa ta zawierana jest często w formie pisemnej.

Istota umowy o przekazanie nieruchomości


Umowa przekazania nieruchomości ma charakter umowy konsensualnej, bezpłatnej, nazwanej. Umowa przekazania nieruchomości wymaga dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego. Podstawowym celem tej umowy jest pozbycie się związanego z nieruchomością problemu (pozbycie się niechcianej nieruchomości przez właściciela).

Umowa z agencją a sprzedaż nieruchomości


Sprzedający nieruchomość może zawrzeć umowę z agencją nieruchomości zarówno na czas określony, jak i nie określony. W umowie tej powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia.

Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka jest potrzebna w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Ponadto ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka. Natomiast jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Wizja lokalna przy zakupie nieruchomości


Stan i lokalizacja nieruchomości oraz budynku odgrywają dużą rolę przy podjęciu decyzji o zakupie mieszkania. Wszelkie wady techniczne nieruchomości związane są z dodatkowymi kosztami. Wizja lokalna jest dobrą okazją do uzyskania dużej ilości informacji o stanie nieruchomości.

Kontakt z właścicielem przy sprzedaży nieruchomości


Potencjalny nabywca
nieruchomości powinien przeprowadzić wnikliwą rozmowę z właścicielem przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie danej nieruchomości. Celem tych rozmów powinno być otrzymanie jak największej ilości niezbędnych informacji od sprzedającego na temat stanu technicznego, stanu prawnego nieruchomości.

Czynniki wypływające na wybór lokalizacji nieruchomości

Fachowa pomoc przy odbiorze nieruchomości


Przy odbiorze nieruchomości nabywca powinien skorzystać z usług profesjonalisty wówczas, gdy ma wątpliwości co do stanu technicznego nieruchomości w celu dokonania fachowej oceny.

Prawidłowe przekazanie nieruchomości nabywcy

Przekazanie nieruchomości nabywcy jest ostatnim etapem transakcji sprzedaży nieruchomości. Przy przekazywaniu nieruchomości – zarówno nabywca, jak i sprzedający powinni zachować szczególną ostrożność w celu zachowania prawidłowego przebiegu transakcji sprzedaży nieruchomości do ostatniej chwili. Poniżej zostaną wskazane porady, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Transakcja sprzedaży nieruchomości


Na rynku nieruchomości większość transakcji sprzedaży nieruchomości dochodzi do skutku bez żadnych trudności. Jednakże zdarzają się przypadki, kiedy pojawiają się problemy uniemożliwiające zawarcie transakcji.

Jak prawidłowo opisać nieruchomość na sprzedaż w ogłoszeniu?


W ogłoszeniu sprzedaży nieruchomości należy zamieścić dokładnie sporządzony plan oraz opis mieszkania oraz umieścić starannie wykonane fotografie poszczególnych pomieszczeń. Im więcej informacji na temat nieruchomości jest zamieszczonych w ogłoszeniu, tym większe szanse na jej szybką sprzedaż.

Umowa otwarta zawarta z agencją nieruchomości


Na rynku nieruchomości większość zawieranych umów pomiędzy sprzedającym mieszkanie a agencją nieruchomości to umowy typu otwartego. Oznacza to, że w wyniku zawarcia umowy typu otwartego sprzedający winien uiścić prowizję agencji nieruchomości tylko wówczas, gdy nastąpi sprzedaż nieruchomości klientowi – którego znalazła agencja nieruchomości.

Umowa na wyłączność zawarta z agencją nieruchomości

Istotą umowy na wyłączność jest to, że sprzedający nieruchomość podpisuje umowę tylko z jedną agencją nieruchomości, która ma wyłączność na sprzedaż tej nieruchomości. W wyniku zawarcia tej umowy, agencja nieruchomości otrzymuje prowizję niezależnie od tego, czy będzie to klient znaleziony przez agencje czy przez sprzedającego.

Znaczenie ceny przy zakupie nieruchomości


Najistotniejszym elementem przy szukaniu nieruchomości jest jego cena, gdyż niejednokrotnie wpływa ona na fakt podjęcia decyzji o zakupie. Na rynku nieruchomości cena mieszkania jest często wyrażana na dwa sposoby: cena podana w całości za nieruchomość oraz cena za jeden metr kwadratowy. Wysokość ceny za mieszkanie zależy od wielu czynników: lokalizacji, wielkości, standardu, wyposażenia nieruchomości.

Naruszenie prawa pierwokupu a sprzedaż nieruchomości

W wyniku naruszenia ustawowego prawa pierwokupu umowa sprzedaży nieruchomości jest bezwzględnie nieważna. W tym przypadku sąd wieczystoksięgowy z urzędu odmówi dokonania wpisu.

Nabycie nieruchomości w drodze prawa do pierwokupu


W wyniku wykonania pierwokupu – podmiot uprawniony nabywa własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.

Od czego uzależniona jest wysokość upustu?

Jednym z głównych wyznaczników sytuacji na rynku mieszkaniowym jest różnica pomiędzy cenami ofertowymi, a cenami transakcyjnymi mieszkań. Należy jednak zaznaczyć, że zmiany tej wartości mogą być w rozmaity sposób interpretowane.

Kto wykupuje polskie mieszkania?

Coraz więcej obcokrajowców decyduje się na zakup mieszkania w Polsce. Wydaje się, że najbardziej zainteresowani kupnem nieruchomości w danym kraju powinni być obywatele państw sąsiednich. Taka sytuacja wynika po pierwsze z niewielkich odległości, a poza tym jest związana z uwarunkowaniami historycznymi i kulturowymi. Warto sprawdzić, czy w również przypadku Polski ta teza jest prawdziwa.

Jakie koszty transakcyjne ponosi się przy zakupie mieszkania?

Przeciętny Polak uczestniczący w transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości często zapomina, że oprócz ceny musi ponieść jeszcze inne, dodatkowe koszty. Wysokość tych opłat, na które w głównej mierze składa się danina na rzecz państwa, może w znaczący sposób wpłynąć na łączną kwotę transakcji.

Czy warto inwestować w nieruchomości na Cyprze?

Od kilku lat wśród Polaków rośnie zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości zagranicą. Proces ten, choć nieco zwolnił w kryzysowym 2009 roku, to obecnie znowu nabiera tempa. Najczęściej wymienianymi miejscami na taką lokatę kapitału były zazwyczaj Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie a w Europie Hiszpania i Bułgaria.

Czy warto negocjować na rynku mieszkaniowym?

Opierając się na transakcjach oraz analizie pięciu największych rynków mieszkaniowych w Polsce wyznaczono średnią różnicę pomiędzy cenami ofertowymi oraz transakcyjnymi. Okazuje się, że negocjowanie przynosi często duże efekty.

Konstytutywne orzeczenie jako forma nabycia nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość poprzez konstytutywne orzeczenie sądowe. Są to orzeczenia znoszące współwłasność oraz orzeczenia zastępujące oświadczenie woli jednej ze stron. Cudzoziemiec zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie na nabycie nieruchomości na mocy konstytutywnych orzeczeń wówczas, gdy otrzymuje część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału lub całą nieruchomość

Umowa znosząca współwłasność a nabycie nieruchomości przez obcokrajowca


Obcokrajowiec, który ma udział we współwłasności może nabyć nieruchomość na mocy umowy współwłaścicieli znoszącej współwłasność nieruchomości. Cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości wówczas, gdy otrzyma część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału, a także gdy nabywa inną nieruchomość niż ta, której dotyczyła pierwsza współwłasność.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze przetargu


W drodze przetargu cudzoziemiec może zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, umowę sprzedaży budynków, a także oddać w użytkowanie wieczyste ułamkowej części
gruntu lub w użytkowanie wieczyste gruntów. Przetarg przeprowadza się w formie przetargu ustnego zarówno nieograniczonego, jak i ustnego ograniczonego oraz przetargu pisemnego nieograniczonego lub ograniczonego.

Umowa sprzedaży a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Umowa sprzedaży jest najczęściej stosowaną umową w obrocie nieruchomościami oraz najważniejszą czynnością prawną, na podstawie której cudzoziemiec może nabyć nieruchomość. W Polsce obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość powinien zapoznać się szczegółowo z przepisami w zakresie nabywania nieruchomości, gdyż to umożliwi na dokonanie nabycia mieszkania, domu, czy tez działki w sposób prawidłowy. Przy nabyciu nieruchomości w Polsce cudzoziemiec ma obowiązek zawrzeć zarówno umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, jak i umowę przenoszącą własność w formie aktu notarialnego.

Niesprzyjające warunki w zakresie nabywania nieruchomości na terenie Czech


Istnieją dwa sposoby w zakresie nabywania nieruchomości na terenie Czech.
Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość na terenie Czech, jeżeli jest obywatelem tego kraju lub - jako obywatel Unii Europejskiej – posiada prawo do tymczasowego miejsca zamieszkania albo poprzez utworzenie czeskiej osoby prawnej.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Litwie, Łotwie i Estonii


Litwa, Łotwa i Estonia to państwa położone w północno-wschodniej Europie. Kraje te są ze sobą zbliżone historycznie, geograficznie i kulturowo. W 2004 roku przystąpiły do Unii Europejskiej i NATO. Nabywanie nieruchomości w tych krajach oparte jest o taką samą zasadę, na mocy której, obywatele państw członkowskich nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż obywatele państw Unii Europejskiej.

Ograniczenie w nabywaniu prawa własności do nieruchomości w Bułgarii


W Bułgarii poprzez ustalenia z Unią Europejską wprowadzono okres przejściowy, na podstawie którego cudzoziemcy mogą nabywać prawa własności do nieruchomości w celu zapewnienia ochrony masowego wykupu państwowej ziemi.

Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności


Cudzoziemcy – którzy nie są zameldowani na terenie Unii Europejskiej – posiadają uprawnienie do nabywania
nieruchomości gruntowych w Chorwacji tylko wówczas, gdy obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności w kraju obcokrajowca.

Co bardziej się opłaca – wynająć, czy kupić nieruchomość?

Czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku?


Od wystąpienia na świecie kryzysu finansowego zauważalny jest na rynku spadek cen
nieruchomości. Należy się spodziewać w dalszym ciągu obniżenia cen mieszkań, domów. W związku z tym, czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku, czy poczekać?

Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?


Przed zakupem nieruchomości należy zastanowić się, jakie mieszkanie jest korzystniejsze cenowo – czy używane, a może nowe? Mieszkania nowe są wizualnie atrakcyjniejsze, niż używane. Jednakże porównując ceny nieruchomości – należy wziąć pod uwagę wykończenie wyposażenie, położenie nieruchomości.

Metody na sprawne poszukiwanie nieruchomości



Potencjalny nabywca w celu sprawnego wyszukiwania
nieruchomości może skorzystać w wielu metod. Poszukiwanie nieruchomości jest jednym z ważniejszych etapów, gdyż tylko różnorodny wachlarz ofert sprzedaży może zapewnić przyszłemu nabywcy dokonanie jak najlepszej decyzji w tej kwestii.

Jak prawidłowo nabyć nieruchomość w Rumunii?


W Rumunii występują liczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez
cudzoziemców. Jednakże obywatele państw Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości na takich samych zasadach jak obywatele Rumunii. Do przeniesienia własności nieruchomości dochodzi z chwilą wpisania jej do księgi wieczystej.

Żadnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości na Cyprze


Po przystąpieniu Cypru do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku nie ma na terenie tego kraju żadnych zarówno ograniczeń, jak i sankcji reglamentacyjnej w zakresie nabywania nieruchomości rolnej.

Z jaką agencją nieruchomości warto współpracować?


Na
rynku nieruchomości różnorodne agencje pośrednictwa udostępniają szeroki wachlarz ofert sprzedaży domów, mieszkań, działek budowlanych, rekreacyjnych. Jednakże należy zastanowić się nad wyborem agencji nieruchomości oraz zwrócić uwagę na walory poszczególnych agencji.

Jakie są zalety, a jakie wady współpracy z agencją nieruchomości?


Poszukiwanie mieszkania może odbywać się za pośrednictwem agencji nieruchomości. Przed podjęciem współpracy z agencją należy w umowie określić wszystkie prawa i obowiązki stron w celu osiągnięcia obopólnych korzyści z zawartej umowy.

REKLAMA