Nabycie nieruchomości w drodze prawa do pierwokupu
REKLAMA
REKLAMA
Prawo pierwokupu nieruchomości
REKLAMA
Prawo pierwokupu nieruchomości przysługuje określonemu podmiotowi uprawnionemu do zakupu nieruchomości z przysługującym mu pierwszeństwem przed każdą inna osobą, której dana nieruchomość została sprzedana. Prawo to przysługuje danej osobie na podstawie przepisów ustawy (jako prawo pierwokupu) lub zgodnie z wolą stron umowy (umowne prawo pierwokupu).
Zobacz serwis: Deweloper
Osoba, która jest uprawniona do pierwokupu może skorzystać z przysługującego mu prawa. Jeżeli skorzysta to będzie mogła nabyć własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.
Zawsze na początku dokonuje się zawarcia umowy sprzedaży z wyłączeniem przeniesienia własności, a następnie umowę przeniesienia własności po otrzymaniu informacji, że osoba uprawniona nie skorzystała z prawa pierwokupu.
Etapy dokonania sprzedaży nieruchomości obciążonej pierwokupem
W ramach sprzedaży nieruchomości obciążonej pierwokupem należy wyróżnić klika etapów. Do nich należy:
· na początku strony zawierają umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego z wyłączeniem przeniesienia własności, czyli warunkową umowę sprzedaży,
REKLAMA
· po dokonaniu zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, osoba zobowiązana (sprzedający) – informuje uprawnionego do pierwokupu o zawarciu umowy sprzedaży oraz treści umowy. Na tym etapie sprzedający kieruje pytanie do uprawnionego, czy chce on skorzystać z przysługującego mu prawa pierwokupu,
· na tym etapie uprawniony może poinformować sprzedającego o tym, że nie skorzysta on z prawa do pierwokupu. Jednakże uprawniony może też nie odpowiedzieć. W takim wypadku domniemywa się, że dopiero po upływie ustawowego terminu w wysokości jednego miesiąca, w którym uprawnionemu przysługiwało prawo wykonania pierwokupu, strony umowy zobowiązane są zawrzeć w formie aktu notarialnego umowę, w wyniku której zostanie przeniesiona własności nieruchomości ze sprzedającego na kupującego.
W wyniku wykonania prawa pierwokupu w odniesieniu do nieruchomości, a następnie dokonanie nabycia własności przez uprawnionego, polega na złożeniu przez uprawnionego oświadczenia woli w formie aktu notarialnego.
Zobacz także serwis: Dom i Prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.