Skutki braku zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca
REKLAMA
REKLAMA
Zezwolenie jako warunek do nabycia nieruchomości
REKLAMA
Tytułem wstępu należy wskazać, że zezwolenie jest koniecznym warunkiem, który umożliwia obcokrajowcowi nabywanie nieruchomości na terenie Polski. Cudzoziemiec nabywa nieruchomość na takich samych zasadach ogólnych, jak obywatele Polski. Należy wskazać, że zezwolenie uprawnia cudzoziemca do nabycia nieruchomości. Oznacza to, że bez okazania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych nie może on dokonać zgodnej z prawem czynności prawnej oraz wpisów prawa własności.
Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą
Ponadto, brak zezwolenia prowadzi do nieważność czynności prawnych oraz wpisów prawa własności. Może zdarzyć się także sytuacja, w której to minister właściwy do spraw wewnętrznych wskaże w zezwoleniu dla cudzoziemca dodatkowe warunki, które powinien spełnić w celu nabycia nieruchomości.
Nieważność nabycia nieruchomości przez cudzoziemca
REKLAMA
Sąd cywilny jest właściwy do wydania orzeczenia o nieważności nabycia nieruchomości. Zgodnie z art. 189 kodeksu postępowania cywilnego – orzeczenie wydane przez sąd o stwierdzenie nieważności nabycia nieruchomości przez cudzoziemca następuje w drodze powództwa o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Orzeczenie stwierdzające nieważność ma charakter przede wszystkim deklaratoryjny.
Należy wskazać także, że minister właściwy do spraw wewnętrznych, a także wójt, starosta, marszałek województwa, wojewoda właściwy – mając na względzie miejsce położenia nieruchomości – mogą złożyć pozew o stwierdzenie nieważności nabycia nieruchomości. Prawo do wniesienia pozwu przysługuje również właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu wówczas, gdy dokonali oni zbycia nieruchomość. Przypadek ten odnosi się też do obcokrajowców, którzy dokonali nabycia nieruchomość niezgodnie z polskimi przepisami prawnym.
Należy pamiętać o tym, że prokurator może wnieść powództwo o stwierdzenie nieważności nabycia nieruchomości przez obcokrajowca.
Zobacz także serwis: Najem
Podstawa prawna:
- art. 189 Kodeks postępowania cywilnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.