Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?
REKLAMA
REKLAMA
Stare mieszkanie – jako używany towar
REKLAMA
Większość ludzi woli kupować rzeczy nowe, a po używane sięgają wówczas, gdy na nowe ich nie stać. Stare mieszkanie jest traktowane, jako używany towar, tj. samochody, odzież, które czasem są wielokrotnie tańsze od nowych. Jednakże mieszkanie nowe w stanie deweloperskim może kosztować tyle samo jak mieszkanie używane wykończone, wyposażone.
Zobacz serwis: Umowy
Porównując ceny mieszkania nowego i używanego należy pamiętać, że przy kupnie nieruchomości, w której już ktoś mieszkał zostaniemy obciążeni większymi kosztami niż przy kupnie nowego. Przy zakupie mieszkania używanego należy uiścić podatek od czynności cywilno-prawnych, ewentualnie prowizje dla agencji nieruchomości – jeżeli mieszkanie będzie sprzedawane z udziałem agencji.
Nowe mieszkanie – czy bardziej opłacalne od używanego?
REKLAMA
Nowe mieszkania w stanie deweloperskim sprzedawane są bez wyposażenie, tzn. stanie surowym: bez podłóg, kuchni i łazienki, a przy tym wielu innych, niezbędnych rzeczy, które należy zainstalować samemu na własny koszt. Do nowego mieszkania w stanie deweloperskim, bez zainstalowania niezbędnych urządzeń w kuchni i łazience, bez podłóg, potrzebnych instalacji itp., nie można się wprowadzić. Owszem, mieszkanie używane także może wymagać nakładów na remont – ale zazwyczaj można remont przeprowadzić później. Przy zakupie nowego mieszkania należy mieć na uwadze fakt, że sprzedaż mieszkań w nowym budynku trwa wiele miesięcy, a czasem nawet do kilku lat, co wiąże się często z uciążliwościami w postaci bałaganu, pyłu, hałasu, obniżenie bezpieczeństwa, związanymi oczywiście z wykańczaniem kolejnych lokali mieszkalnych lub budynków mieszczących się na tym samym osiedlu.
Ponadto, kupno mieszkania na rynku pierwotnym oznacza więcej formalności (np. wpis do księgi wieczystej umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego w celu ubiegania się o kredyt w baku i in.)
Reasumując warto dodać, że większość transakcji sprzedaży nieruchomości (więcej niż połowa) w Polsce dotyczy mieszkań używanych. Pozostałe dotyczą mieszkań nowych.
Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.