REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?

Izabela Perczak
Większość transakcji sprzedaży nieruchomości (więcej niż połowa) w Polsce dotyczy mieszkań używanych, pozostałe dotyczą mieszkań nowych.
Większość transakcji sprzedaży nieruchomości (więcej niż połowa) w Polsce dotyczy mieszkań używanych, pozostałe dotyczą mieszkań nowych.

REKLAMA

REKLAMA

Przed zakupem nieruchomości należy zastanowić się, jakie mieszkanie jest korzystniejsze cenowo – czy używane, a może nowe? Mieszkania nowe są wizualnie atrakcyjniejsze, niż używane. Jednakże porównując ceny nieruchomości – należy wziąć pod uwagę wykończenie wyposażenie, położenie nieruchomości.

Stare mieszkanie – jako używany towar

REKLAMA

Większość ludzi woli kupować rzeczy nowe, a po używane sięgają wówczas, gdy na nowe ich nie stać. Stare mieszkanie jest traktowane, jako używany towar, tj. samochody, odzież, które czasem są wielokrotnie tańsze od nowych. Jednakże mieszkanie nowe w stanie deweloperskim może kosztować tyle samo jak mieszkanie używane wykończone, wyposażone.

Zobacz serwis: Umowy

Porównując ceny mieszkania nowego i używanego należy pamiętać, że przy kupnie nieruchomości, w której już ktoś mieszkał zostaniemy obciążeni większymi kosztami niż przy kupnie nowego. Przy zakupie mieszkania używanego należy uiścić podatek od czynności cywilno-prawnych, ewentualnie prowizje dla agencji nieruchomości – jeżeli mieszkanie będzie sprzedawane z udziałem agencji.

Nowe mieszkanie – czy bardziej opłacalne od używanego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim sprzedawane są bez wyposażenie, tzn. stanie surowym: bez podłóg, kuchni i łazienki, a przy tym wielu innych, niezbędnych rzeczy, które należy zainstalować samemu na własny koszt. Do nowego mieszkania w stanie deweloperskim, bez zainstalowania niezbędnych urządzeń w kuchni i łazience, bez podłóg, potrzebnych instalacji itp., nie można się wprowadzić. Owszem, mieszkanie używane także może wymagać nakładów na remont – ale zazwyczaj można remont przeprowadzić później. Przy zakupie nowego mieszkania należy mieć na uwadze fakt, że sprzedaż mieszkań w nowym budynku trwa wiele miesięcy, a czasem nawet do kilku lat, co wiąże się często z uciążliwościami w postaci bałaganu, pyłu, hałasu, obniżenie bezpieczeństwa, związanymi oczywiście z wykańczaniem kolejnych lokali mieszkalnych lub budynków mieszczących się na tym samym osiedlu.

Ponadto, kupno mieszkania na rynku pierwotnym oznacza więcej formalności (np. wpis do księgi wieczystej umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego w celu ubiegania się o kredyt w baku i in.)

Reasumując warto dodać, że większość transakcji sprzedaży nieruchomości (więcej niż połowa) w Polsce dotyczy mieszkań używanych. Pozostałe dotyczą mieszkań nowych. 

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

Amarylis – najpiękniejszy kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę, a zakwitnie na Święta [Wskazówki]

Oto najpiękniejszy kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę w listopadzie i zacznij podlewać, a zakwitnie w grudniu na Święta. Jaką ziemię powinien mieć? Czy uprawa jest trudna? Oto kilka wskazówek.

10 największych miast świata [LISTA]

Są dane na 2024 rok. Największe miasta świata pod względem liczby mieszkańców znajdują się w Japonii, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Które miasto jest największe na świecie?

REKLAMA

Rządowy Portal DOM - czy będzie pomocny dla kupujących nieruchomości?

Portal DOM to jeden z pomysłów projektu nowelizacji ustawy deweloperskiej. Ma on poprawić przejrzystość rynku m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Jak oceniają ten pomysł deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym? 

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

REKLAMA

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA