Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Litwie, Łotwie i Estonii
REKLAMA
REKLAMA
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Estonii
REKLAMA
Prawo estońskie stanowi, że przy nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców obywatele państw członkowskich nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż obywatele państw Unii Europejskiej. W przypadku nabywania nieruchomości zarówno rolnych, jak i leśnych przez obywateli innych państw członkowskich, tzn. obywateli, którzy nie są obywatelami Estonii uzyskanie zgody na nabycie nieruchomości odbywa się na podstawie przepisów krajowych – czyli na okres siedmiu lat.
Zobacz także serwis: Finanse
Przepisy prawa estońskiego nie ograniczają obywateli państw członkowskiego w nabywaniu nieruchomości, którzy legalnie zamieszkiwali lub wykonywali działalność rolniczą w Estonii nieprzerwanie przez trzy lata.
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Litwie
W Litwie przy nabywaniu nieruchomości wykorzystuje się zasadę, na mocy której obywatele państw członkowskich nie mogą mieć mniej praw w nabywaniu nieruchomości zarówno rolnych, jak i leśnych, aniżeli obywatele państw trzecich. Co ciekawe prawo litewskie dopuszcza możliwość nabywania nieruchomości przez cudzoziemców, którzy przez co najmniej trzy poprzednie lata uprawiali dane grunty jako rezydenci w Litwie. W przypadku nabywania nieruchomości rolnych i leśnych przez obywateli innych państw członkowskich, którzy nie mieszkają na Litwie – muszą oni uzyskać zezwolenie na podstawie przepisów prawa litewskiego, czyli na okres siedmiu lat.
Reguła ta nie dotyczy obywateli innego państwa członkowskiego, którzy legalnie zamieszkiwali oraz wykonywali działalność rolniczą nieprzerwanie przez trzy lata.
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców Łotwie
Nabywanie nieruchomości zarówno rolnych, jak i leśnych przez obywateli innych państw członkowskich, którzy mieszkają na Łotwie odbywa na mocy przepisów krajowych, na okres siedmiu lat. Jednakże zasada ta nie dotyczy obywateli innego państwa członkowskiego, którzy legalnie zamieszkiwali oraz wykonywali działalność rolniczą na Łotwie albo też zamieszkują na Łotwie nieprzerwanie przez trzy lata, a przy tym prowadzą działalność, jako rolnicy indywidualną.
Zobacz także serwis: Podatki
Warto pamiętać o tym, że obcokrajowcy którzy są obywatelami państw Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości położone w większości rejonów Łotwy. Jednakże do uzyskania nieruchomości potrzebne jest zezwolenie wydawane przez władze lokalne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.