REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności

Izabela Perczak
Według prawa chorwackiego – umowa sprzedaży nieruchomości jest ważna wówczas, gdy na nabycie nieruchomości wyrazi zgodę Ministerstwo Sprawiedliwości.
Według prawa chorwackiego – umowa sprzedaży nieruchomości jest ważna wówczas, gdy na nabycie nieruchomości wyrazi zgodę Ministerstwo Sprawiedliwości.

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemcy – którzy nie są zameldowani na terenie Unii Europejskiej – posiadają uprawnienie do nabywania nieruchomości gruntowych w Chorwacji tylko wówczas, gdy obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności w kraju obcokrajowca.

Kiedy umowa sprzedaży nieruchomości jest ważna?

REKLAMA

Według prawa chorwackiego – umowa sprzedaży nieruchomości jest ważna wówczas, gdy na nabycie nieruchomości wyrazi zgodę Ministerstwo Sprawiedliwości. Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w Chorwacji musi wystąpić z takim wnioskiem. Wniosek taki może zostać odrzucony. Jednakże cudzoziemiec posiada uprawnienie do złożenia wniosku ponownie, ale dopiero po 5 latach od dnia, w którym został on odrzucony. Natomiast obywatele Unii Europejskiej nabywają nieruchomości w Chorwacji na takich samych zasadach, jak obywatele Chorwacji. Jednakże cudzoziemiec zarówno z kraju Unii Europejskiej, jak i spoza Unii Europejskiej nie może nabyć nieruchomości rolnej lub leśnej, która położona jest w obszarach ochrony przyrody.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Należy zwrócić uwagę na fakt, że obcokrajowcy, którzy nie pochodzą z kraju Unii Europejskiej, owszem mogą nabywać nieruchomości gruntowe w Chorwacji, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy w ich kraju obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności.

Forma umowy sprzedaży nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wskazać, że umowa sprzedaży nieruchomości w Chorwacji nie wymaga aktu notarialnego. Dla zachowania ważności umowy potrzebna jest tylko i wyłącznie forma pisemna. Ogromne znaczenie ma podpis sprzedającego pod umową, gdyż takowy podpis zawiera pozwolenie na wpis do księgi wieczystej.

Zobacz także serwis: Wnętrzna

Ponadto podpis sprzedającego powinien być poświadczony notarialnie – dla zachowania ważności umowy.

Reasumując, zaleca się żeby cudzoziemcy zamierzający kupić nieruchomość w Chorwacji, skorzystali z ofert pośrednika nieruchomościami dla ochrony przeprowadzanych transakcji. W Chorwacji działa wiele licencjonowanych agencji nieruchomości. Listę agencji można znaleźć na stronach internetowych. Chorwacka izba handlowa prowadzi publiczny rejestr licencjonowanych pośredników, z którym może skorzystać cudzoziemiec.





Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA