Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy umowa sprzedaży nieruchomości jest ważna?
REKLAMA
Według prawa chorwackiego – umowa sprzedaży nieruchomości jest ważna wówczas, gdy na nabycie nieruchomości wyrazi zgodę Ministerstwo Sprawiedliwości. Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w Chorwacji musi wystąpić z takim wnioskiem. Wniosek taki może zostać odrzucony. Jednakże cudzoziemiec posiada uprawnienie do złożenia wniosku ponownie, ale dopiero po 5 latach od dnia, w którym został on odrzucony. Natomiast obywatele Unii Europejskiej nabywają nieruchomości w Chorwacji na takich samych zasadach, jak obywatele Chorwacji. Jednakże cudzoziemiec zarówno z kraju Unii Europejskiej, jak i spoza Unii Europejskiej nie może nabyć nieruchomości rolnej lub leśnej, która położona jest w obszarach ochrony przyrody.
Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości
Należy zwrócić uwagę na fakt, że obcokrajowcy, którzy nie pochodzą z kraju Unii Europejskiej, owszem mogą nabywać nieruchomości gruntowe w Chorwacji, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy w ich kraju obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności.
Forma umowy sprzedaży nieruchomości
Warto wskazać, że umowa sprzedaży nieruchomości w Chorwacji nie wymaga aktu notarialnego. Dla zachowania ważności umowy potrzebna jest tylko i wyłącznie forma pisemna. Ogromne znaczenie ma podpis sprzedającego pod umową, gdyż takowy podpis zawiera pozwolenie na wpis do księgi wieczystej.
Zobacz także serwis: Wnętrzna
Ponadto podpis sprzedającego powinien być poświadczony notarialnie – dla zachowania ważności umowy.
Reasumując, zaleca się żeby cudzoziemcy zamierzający kupić nieruchomość w Chorwacji, skorzystali z ofert pośrednika nieruchomościami dla ochrony przeprowadzanych transakcji. W Chorwacji działa wiele licencjonowanych agencji nieruchomości. Listę agencji można znaleźć na stronach internetowych. Chorwacka izba handlowa prowadzi publiczny rejestr licencjonowanych pośredników, z którym może skorzystać cudzoziemiec.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.