Warunki nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w Grecji
REKLAMA
REKLAMA
Takie same uprawnienie na nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca i obywatela
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w greckim kodeksie cywilnym, cudzoziemcowi przysługują w Grecji takie same uprawnienia, jak obywatelowi greckiemu na mocy regulacji prawnych. Oznacza to, że niezależnie od kraju pochodzenia lub zamieszkania cudzoziemca – przysługują mu takie same uprawnienia w dokonywaniu czynności prawnych potrzebne do nabywania nieruchomości w Grecji.
Ograniczenie w nabywaniu nieruchomości tylko ze względu na bezpieczeństwo Grecji
Obecnie w Grecji istnieje ograniczenie w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wynikają jedynie ze względów bezpieczeństwa kraju. Tego typu ograniczenia odnoszą się do wybranych terenów położonych w strefie nadgranicznej, tj.:
- wschodnie wyspy Morza Egejskiego,
- wyspy Dodekanezu,
- wyspa Kreta,
- wyspa Rodos,
- północne regiony Grecji.
Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości
REKLAMA
Cudzoziemcy pochodzenia greckiego oraz zarówno osoby fizyczne, jak i prawne z innych państw członkowskich Unii Europejskiej będą mogły nabyć nieruchomości na powyżej opisanych terenach za zgodą Ministra Obrony Narodowej. W tym celu obcokrajowiec zobowiązany będzie dokując zakupu nieruchomości zobowiązany jest złożyć stosowne oświadczenie określające cel zakupu tych nieruchomości.
Cudzoziemiec jest także ograniczony w zakresie przenoszenia udziałów, akcji oraz zmiany osoby wspólnika w osobach prawnych, które są właścicielami powyżej opisanych nieruchomości. W Grecji obowiązuje ograniczone w stosunku do nabycia nieruchomości rolnych przez cudzoziemca powyżej 2 500 000 m2 – zgodnie z przesłanką społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa własności, a także innego prawa rzeczowego.
Obywatel Unii Europejskiej kupujący nieruchomość w Grecji
Obywatel Unii Europejskiej zamierzający nabyć w Grecji nieruchomości:
- zobowiązany jest złożyć wniosek do lokalnego urzędu podatkowego w celu wydania jemu odpowiedniego greckiego numeru podatkowego,
- w urzędzie powinien on przedstawić własny paszport lub inny dokument potwierdzający jego tożsamości,
- zobowiązany jest on udokumentować źródło pochodzenia pieniędzy na zakup nieruchomości (np. przedłożyć wyciąg z konta bankowego z kraju, z którego pochodzi). Jest to bardzo istotne, gdyż nieudokumentowanie pochodzenia pieniędzy prowadzi do tego, że miejscowe władze uznają, że pieniądze obcokrajowca pochodzą z Grecji, co wiążę się z faktem, iż zostaną one opodatkowane podatkiem dochodowym w Grecji.
W jakiej formie należy sporządzić umowę sprzedaży nieruchomości w Grecji?
Jeżeli cudzoziemiec zdecyduje się kupić nieruchomość w Grecji – powinien on pamiętać o tym, iż umowa sprzedaży nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego. Co więcej z wymogów formalnych? Przy zakupie nieruchomości wymagany jest wpis do odpowiednich rejestrów. Co ciekawe, zarówno obcokrajowiec, jak i cudzoziemiec mogą otrzymać kredyt z banku greckiego na zakup w części lub w całości nieruchomości – jest to ogromne ułatwienie dla pożyczkobiorców. Należy także pamiętać o tym, że przy nabywaniu ziemie cudzoziemiec zobowiązany jest do opłacenia podatku od przeniesienia własności do lokalnego urzędu skarbowego przed podpisaniem umowy. Odmiennie jest przy nabywaniu gruntów rolnych, gdyż istnieją okoliczności uprawniające do pełnego lub częściowego zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości.
Zobacz także serwis: Najem
REKLAMA
Zaleca się cudzoziemcom skorzystanie z usług doradcy prawnego bądź agencji zajmujących się sprzedażą nieruchomości przy zakupie nieruchomości. Dlaczego? Ma to ogromne znaczenie, gdy obcokrajowiec chce mieć stuprocentową pewność, że kupowana przez niego nieruchomość nie jest obciążona żadną hipoteką.
Podsumowując, cudzoziemiec kupujący nieruchomość w Grecji może skorzystać z wielu przysługują mu uprawnień, które są bardzo korzystne np. uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości przez grecki bank. Jedyne ograniczenie w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wynikają ze względów bezpieczeństwa, które dotyczą terenów przygranicznych oraz wysp greckich lub obiektów istotnych dla historii Grecji lub kultury – co wydaje się jak najbardziej uzasadnione.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.