REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Warunki nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w Grecji

Izabela Perczak
Cudzoziemiec kupujący nieruchomość w Grecji może skorzystać z wielu przysługują mu uprawnień, które są bardzo korzystne.
Cudzoziemiec kupujący nieruchomość w Grecji może skorzystać z wielu przysługują mu uprawnień, które są bardzo korzystne.

REKLAMA

REKLAMA

Obrót nieruchomościami w Grecji nie jest ograniczony skomplikowanymi procedurami prawnymi, z wyjątkiem ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia. Oznacza to, że cudzoziemcowi w Grecji przysługują takie same uprawnienia na nabywanie nieruchomości, ja obywatelowi Grecji.

Takie same uprawnienie na nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca i obywatela

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w greckim kodeksie cywilnym, cudzoziemcowi przysługują w Grecji takie same uprawnienia, jak obywatelowi greckiemu na mocy regulacji prawnych. Oznacza to, że niezależnie od kraju pochodzenia lub zamieszkania cudzoziemca – przysługują mu takie same uprawnienia w dokonywaniu czynności prawnych potrzebne do nabywania nieruchomości w Grecji.

Ograniczenie w nabywaniu nieruchomości tylko ze względu na bezpieczeństwo Grecji

Obecnie w Grecji istnieje ograniczenie w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wynikają jedynie ze względów bezpieczeństwa kraju. Tego typu ograniczenia odnoszą się do wybranych terenów położonych w strefie nadgranicznej, tj.:

- wschodnie wyspy Morza Egejskiego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wyspy Dodekanezu,

- wyspa Kreta,

- wyspa Rodos,

- północne regiony Grecji.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

REKLAMA

Cudzoziemcy pochodzenia greckiego oraz zarówno osoby fizyczne, jak i prawne z innych państw członkowskich Unii Europejskiej będą mogły nabyć nieruchomości na powyżej opisanych terenach za zgodą Ministra Obrony Narodowej. W tym celu obcokrajowiec zobowiązany będzie dokując zakupu nieruchomości zobowiązany jest złożyć stosowne oświadczenie określające cel zakupu tych nieruchomości.

Cudzoziemiec jest także ograniczony w zakresie przenoszenia udziałów, akcji oraz zmiany osoby wspólnika w osobach prawnych, które są właścicielami powyżej opisanych nieruchomości. W Grecji obowiązuje ograniczone w stosunku do nabycia nieruchomości rolnych przez cudzoziemca powyżej 2 500 000 m2 – zgodnie z przesłanką społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa własności, a także innego prawa rzeczowego.

Obywatel Unii Europejskiej kupujący nieruchomość w Grecji

Obywatel Unii Europejskiej zamierzający nabyć w Grecji nieruchomości:

- zobowiązany jest złożyć wniosek do lokalnego urzędu podatkowego w celu wydania jemu odpowiedniego greckiego numeru podatkowego,

- w urzędzie powinien on przedstawić własny paszport lub inny dokument potwierdzający jego tożsamości,

- zobowiązany jest on udokumentować źródło pochodzenia pieniędzy na zakup nieruchomości (np. przedłożyć wyciąg z konta bankowego z kraju, z którego pochodzi). Jest to bardzo istotne, gdyż nieudokumentowanie pochodzenia pieniędzy prowadzi do tego, że miejscowe władze uznają, że pieniądze obcokrajowca pochodzą z Grecji, co wiążę się z faktem, iż zostaną one opodatkowane podatkiem dochodowym w Grecji.

W jakiej formie należy sporządzić umowę sprzedaży nieruchomości w Grecji?

Jeżeli cudzoziemiec zdecyduje się kupić nieruchomość w Grecji – powinien on pamiętać o tym, iż umowa sprzedaży nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego. Co więcej z wymogów formalnych? Przy zakupie nieruchomości wymagany jest wpis do odpowiednich rejestrów. Co ciekawe, zarówno obcokrajowiec, jak i cudzoziemiec mogą otrzymać kredyt z banku greckiego na zakup w części lub w całości nieruchomości – jest to ogromne ułatwienie dla pożyczkobiorców. Należy także pamiętać o tym, że przy nabywaniu ziemie cudzoziemiec zobowiązany jest do opłacenia podatku od przeniesienia własności do lokalnego urzędu skarbowego przed podpisaniem umowy. Odmiennie jest przy nabywaniu gruntów rolnych, gdyż istnieją okoliczności uprawniające do pełnego lub częściowego zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości.

Zobacz także serwis: Najem

REKLAMA

Zaleca się cudzoziemcom skorzystanie z usług doradcy prawnego bądź agencji zajmujących się sprzedażą nieruchomości przy zakupie nieruchomości. Dlaczego? Ma to ogromne znaczenie, gdy obcokrajowiec chce mieć stuprocentową pewność, że kupowana przez niego nieruchomość nie jest obciążona żadną hipoteką.

Podsumowując, cudzoziemiec kupujący nieruchomość w Grecji może skorzystać z wielu przysługują mu uprawnień, które są bardzo korzystne np. uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości przez grecki bank. Jedyne ograniczenie w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wynikają ze względów bezpieczeństwa, które dotyczą terenów przygranicznych oraz wysp greckich lub obiektów istotnych dla historii Grecji lub kultury – co wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

REKLAMA

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA