REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenia związane z nabywaniem nieruchomości w Danii i w Finlandii

Izabela Perczak

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno Dania, jak Finlandia wprowadzają liczne ograniczenia dla cudzoziemców przy nabyciu nieruchomości. Pomimo, że w Danii przepisy prawne odnoszące się do nabycia nieruchomości rolnych – obowiązują w takim samym stopniu Duńczyków, jak i obywateli państw członkowskich w Unii Europejskiej – to cudzoziemiec napotyka na ograniczenia w nabyciu nieruchomości na cele mieszkaniowe. Natomiast w Finlandii są wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców w postaci uzyskania zezwolenia odnośnie do nieruchomości rekreacyjnych, nadgranicznych i chronionych wówczas, gdy kupowane są one przez osoby fizyczne, prawne oraz instytucje zagraniczne.

Zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemców w Danii

REKLAMA

W Danii istnieją odmienne regulacje dotyczące nieruchomości nabywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe w odniesieniu do nabycia pierwszych, a następnie drugich domów. Jeżeli cudzoziemiec nabywa w Danii pierwszy dom to powinien on posiadać aktualne prawo pobytu w Danii, a ponadto uzyskać pozytywną opinię gminy. Procedura w tymże wypadku wygląda w następujący sposób: Ministerstwo Sprawiedliwości szczegółowo sprawdza dokumenty zebrane przez cudzoziemca potrzebne do nabycia nieruchomości, następnie po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów wydawane jest zezwolenie na zakup nieruchomości.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Zezwolenie na nabycie nieruchomości w Danii nie jest potrzebne, jeśli osoba zamierzająca kupić nieruchomość mieszka w Danii, od co najmniej 5 lat. Ale nie tylko. O wydanie zezwolenia nie muszą się także ubiegać obywatele państw Unii Europejskiej prowadzący działalność gospodarczą wówczas, gdy nieruchomość ma stanowić dla nich stałe zamieszkanie, np. dla pracowników lub ma być ona wykorzystywana na prowadzenie działalności firmy.

Jakie zezwolenie musi uzyskać cudzoziemiec na nabycie drugiego domu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura przy nabywaniu pierwszy raz nieruchomości przez cudzoziemca w Danii jest odmienna, niż w przypadku nabywania drugiego domu. Cudzoziemiec nabywając drugi dom powinien uzyskać zezwolenie Narodowej Agencji Lasów i Przyrody. Należy podkreślić, że takowa rezydencja, jeżeli nie będzie wykorzystywana zgodnie z deklarowanym przez cudzoziemca przeznaczeniem, to Minister Sprawiedliwości może wydać nakaz sprzedaży posiadłości uprzednio zakupionej w okresie od 6 do 12 miesięcy.

Zobacz także serwis: Najem

Prawo nabywania drugich domów przez cudzoziemców jest zakazane (Traktat z Maastricht). Wyjątek od tej zasady dotyczy cudzoziemców, którzy posiadają miejsce zamieszkania w Danii.

Kolejne ograniczenia w nabyciu nieruchomości rolnych w Danii

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość rolną w Danii powinien osiedlić się na danym gospodarstwie, a przy tym prowadzić gospodarstwo rolne i posiadać stosowne kwalifikacje. Kolejnym ograniczeniem dla obcokrajowca jest to, że nie może on posiadać nieruchomości rolnych w innych krajach. Jeżeli cudzoziemiec zechce nabyć kolejną nieruchomość rolną w Danii – to znowu napotyka na ograniczenia. Musi on zachować odpowiednią odległość między miejscem zamieszkania a tym gospodarstwem, czyli odległość ta nie może przekraczać 10 km, a dodatkowo łączna powierzchnia obu gospodarstw nie może przekraczać 70 ha.

Na jakie ograniczenia napotyka cudzoziemiec w Finlandii przy zakupie nieruchomości?

REKLAMA

Obrót nieruchomościami przez cudzoziemców w Finlandii jest uregulowany w ustawie o kontroli nabywania nieruchomości przez osoby zamieszkałe za granicą i zagraniczne osoby prawne oraz w ustawie o kontroli wykupywania firm przez cudzoziemców. Cudzoziemiec, który zamierza nabyć nieruchomość w Finlandii powinien szczegółowo zapoznać się z powyżej wskazanymi ustawami.

Ograniczenie dla cudzoziemców w postaci uzyskania zezwolenia dotyczy nieruchomości rekreacyjnych, nadgranicznych i chronionych wówczas, gdy kupowane są one przez osoby fizyczne, prawne oraz instytucje zagraniczne. Wyjątek od tej zasady dotyczy osób, które zamieszkiwały w Finlandii, co najmniej 5 lat. Natomiast obcokrajowiec w Finlandii nie jest ograniczony w zakresie obrotu nieruchomościami zarówno rolnymi, jak i inwestycyjnymi.

W razie nabycia nieruchomości w drodze spadku przez cudzoziemca nie potrzebne jest zezwolenie wówczas, gdy jedna z osób nabywających nieruchomość spełnia wymagania zamieszkania zgodnie z prawem obowiązującym w Finlandii.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA