Irlandia – żadnych formalnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Udogodnienia w nabywaniu nieruchomości w Irlandii
REKLAMA
Od momentu przystąpienia Irlandii do Unii Europejskiej cudzoziemcy nie podlegają żadnym formalnym ograniczeniom w nabywaniu nieruchomości. Cudzoziemcy nie muszą uzyskiwać zezwolenia od organów administracyjnych. Przepisy w Irlandii nakazują jednak sprawdzać pochodzenie środków pieniężnych potencjalnego nabywcy nieruchomości.
Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą
Udogodnienia dla cudzoziemców obowiązują także przy zakupie gruntów rolnych. Oznacza to, że cudzoziemiec nie musi posiadać kwalifikacji rolniczych. Nie ma on także ograniczeń, co do limitów maksymalnej powierzchni, jaką może kupić.
W zakresie nabywania nieruchomości miejskich przez cudzoziemców jedynym ograniczeniem, i to dotyczącym wszystkich cudzoziemców, niezależnie od kraju ich pochodzenia, jest posiadanie prawa wjazdu do Irlandii.
W Irlandii bez zezwolenia mogą nabywać nieruchomości miejskie następujące podmioty:
- osoby fizyczne mające stałe miejsce zamieszkania w jednym z państw Unii lub Porozumienia o Europejskiej Strefie Ekonomicznej,
- osoby fizyczne, które zamieszkują na terytorium Irlandii co najmniej 7 lat,
- obywatele Irlandii,
- osoby mające zaświadczenie Ministerstwa Przemysłu i Handlu stwierdzające, że nabywana nieruchomość nie będzie wykorzystywana do innych celów niż rolnictwo.
Niezbędne akty prawne przy sprzedaży nieruchomości
Ciekawą regulacją w Irlandii jest to, że przy sprzedaży nieruchomości mamy do czynienia z dwoma aktami prawnymi:
1. akt prawny w postaci umowy sprzedaży - zawierana pomiędzy sprzedającym, a kupującym. W umowie tej należy określić się cenę nieruchomości, datę przeniesienia prawa własności oraz pozostałe warunki, które strony wspólnie uzgodniły.
Zobacz także serwis: Podatki
2. akt prawny w postaci dokumentu przekazania - dokument dotyczący przeniesienia prawa własności.
Co ciekawe dla umowy sprzedaży nie jest wymagana forma aktu notarialnego. Natomiast umowa ta powinna być zgodna ze standardami opracowanymi przez Irlandzki Związek Radców Prawnych.
Podsumowując należy stwierdzić, że w Irlandii ograniczenia w nabywaniu przez cudzoziemców nieruchomości polegają na kontroli sprzedaży gruntów rolnych. Oznacza to, że cudzoziemiec musi wykazać, iż mieszka w Irlandii od co najmniej siedmiu lat oraz musi uzyskać zaświadczenie z Ministerstwa Przemysłu i Handlu, że nieruchomość będzie wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.