REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce

Izabela Perczak
Cudzoziemiec nabywający nieruchomości w Polsce, może nabyć własność nieruchomości, użytkowanie wieczyste, jak również udział w własności nieruchomości lub w użytkowaniu wieczystym.
Cudzoziemiec nabywający nieruchomości w Polsce, może nabyć własność nieruchomości, użytkowanie wieczyste, jak również udział w własności nieruchomości lub w użytkowaniu wieczystym.

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemiec, który zamierza nabyć w Polsce nieruchomość powinien spełnić liczne wymagania, po spełnieniu których będzie mógł uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości.

Kim jest cudzoziemiec?

REKLAMA

Tytułem wstępu – przed wskazaniem licznych wymagań, jakie powinien spełnić cudzoziemiec do prawidłowego nabycia w Polsce nieruchomość – należy wyjaśnić, kim jest cudzoziemiec, zgodnie z ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Cudzoziemcem na gruncie ustawy jest zarówno osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, osoba prawna mająca siedzibę za granicą, nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób (zarówno osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, jak i osoba prawna mająca siedzibę za granicą) – mająca siedzibę za granicą, utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych, jak i osoba prawna i spółka handlowa, nieposiadająca osobowości prawnej mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez wymienione wyżej osoby lub spółki.

Nabyciem nieruchomości przez cudzoziemca

W ustawie o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemców – ustawodawca nie określa w sposób rozszerzony rodzajów nabycia nieruchomości, na podstawie których cudzoziemiec uzyska zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Z owej ustawy wynika jednak, że fakt nabycia nieruchomości może nastąpić na mocy umowy o dożywocie, umowy małżeńskiej, umowy sprzedaży, umowy darowizny, umowy zmiany, umowy spółki i in.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Zezwolenie na nabycie nieruchomości wydawane jest na wniosek cudzoziemca. Jednakże aby mogło dojść do owego nabycia – cudzoziemiec musi spełnić liczne warunki.

Cudzoziemiec uzyska zezwolenie na nabycie nieruchomości, jeżeli:

- nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca nie sprzeciwią się zarówno względy polityki społecznej, jak i zdrowia społeczeństwa,

- nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie przyczyni się do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego,

- cudzoziemiec powinien udowodnić, iż istnieją okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską (cudzoziemiec owy fakt powinien potwierdzić, udowodnić).

Zobacz także serwis: Dom i działka

Należy pamiętać o tym, że cudzoziemiec nabywający nieruchomości w Polsce, może nabyć własność nieruchomości albo użytkowanie wieczyste. Może on również nabyć udział w własności nieruchomości lub w użytkowaniu wieczystym – na mocy zdarzenia prawnego.

Kto może wydać zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca?

Cudzoziemiec, który zamierza nabyć w Polsce nieruchomość powinien uzyskać stosowne zezwolenie wydane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Należy podkreślić, iż decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zezwalająca cudzoziemcowi na nabycie nieruchomości wydawana jest, gdy Minister Obrony Narodowej nie wniesie żadnego sprzeciwu. Odmiennie sytuacja przedstawia się w odniesieniu do nieruchomości rolnych, gdyż sprzeciw może wnieść Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W powyżej opisanych sytuacjach sprzeciw zostaje wydany w formie postanowienia.

Podstawa prawna:

- ustawa z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. z 2004 r. Dz.U. Nr 167, poz. 1758 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

  Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

  Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

  W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  REKLAMA

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  REKLAMA

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA