Czy cudzoziemiec może nabyć nieruchomość na cele statutowe?
REKLAMA
REKLAMA
Warunki nabycia nieruchomość na cele statutowe
REKLAMA
Uregulowania, które zostały wprowadzone 15 marca 1996 roku ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców miały na celu przede wszystkim ułatwić szereg utrudnień związanych z samym faktem nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Do istotnych warunków w kwestii nabycia nieruchomości na cele statutowe należą:
- osobą nabywająca nieruchomość musi być cudzoziemiec,
- nabycie nieruchomości musi być dokonane na cele statutowe (musi istnieć związek określony w statucie działalności podmiotu a nabywaną nieruchomością, przy tym związek ten musi być bezpośredni – dana nieruchomość powinna być dokonana na realizację celów statutowych),
- nabywana nieruchomość przez cudzoziemca musi być nieruchomością niezabudowaną. Należy zauważyć przy tym, że fakt nabycia nieruchomości zabudowanej wymaga odpowiedniego zezwolenia, nawet jeżeli pozostałe warunki powyżej opinane zostałyby spełnione oraz jeśli późniejsze zabudowanie przedmiotowej nieruchomości nie przyczyni się od powstania wymogu uzyskania zezwolenia z mocą wsteczną,
- łączna powierzchnia nabywanych nieruchomości na terenie całego kraju nie przekraczała 0,4 ha na obszarze miast.
Zobacz również serwis: Dom i działka
Należy pamiętać o tym, że nabycie nieruchomości o powierzchni mniejszej, zaś położonej poza obszarem miasta – będzie wymagało uzyskania dodatkowego zezwolenia.
Konkludując powyższe rozważania – warto zaznaczyć, że jeżeli cudzoziemiec nabędzie położoną w mieście niezabudowaną nieruchomość w trybie przejęcia nieruchomości na własność w wyniku bezskutecznej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym – to powierzchnia tejże nieruchomości nie zostanie w żadnym wypadku wliczona do powierzchni. Na skutek tego cudzoziemiec będzie miał możliwość później skorzystać z wymogu uzyskania zezwolenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.