Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomość przez cudzoziemca
REKLAMA
REKLAMA
Co należy rozumieć przez wadliwą czynność prawną?
REKLAMA
Na wstępie należy wyjaśnić, co należy rozumieć przez wadliwą czynność prawną. Wadliwa czynność prawna to czynność nieprawidłowo dokonana. Czynność taka nie odpowiada przesłankom zarówno formalnym, jak i materialnym. Czynność wadliwa wywołuje skutki w postaci sankcji – w związku z wystąpieniem owych wad prawnych. Konsekwencje wadliwych czynności prawnych polegają na tym, że czynność ta w części lub w całości nie wywołuje pożądanych skutków prawnych.
Zobacz serwis: Najem
Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomości
Obrót nieruchomościami z udziałem podmiotów zagranicznych oraz istotne zagadnienia związane z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców wywołują liczne spory w zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie. Ustawa o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemców zawiera stwierdzenie, że fakt nabycia nieruchomości przez cudzoziemców wymaga stosownego zezwolenia, natomiast nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wbrew przepisom ustawy jest nieważne. O nieważności nabycia nieruchomości przez cudzoziemca orzeka sąd cywilny. Należy także wskazać, że pozew o stwierdzenie nieważności nabycia nieruchomości może wnieść minister właściwy do spraw wewnętrznych, wójt, starosta i in.
Poniżej zostaną wskazane przykładowe wadliwe czynności prawne dokonane przez cudzoziemców:
1. Umowa przenosząca własność nieruchomości będzie bezwzględnie nieważna wówczas, gdy wystąpi wada oświadczenia woli (pozorności, brak świadomości, swobody) przy najmniej występujące u jednej ze stron czynności;
Zobacz także serwis: Dom i działka
2. Umowa przenosząca własność nieruchomości będzie bezwzględnie nieważna wówczas, gdy nie zostanie zachowana właściwa forma w postaci aktu notarialnego obowiązkowo wymagana dla umowy przenoszącej własność nieruchomości.
Podstawa prawna:
- ustawa z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. z 2004 r. Dz.U. Nr 167, poz. 1758 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.