REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Więź cudzoziemca z Polską a nabycie nieruchomości

Izabela Perczak
Cudzoziemiec, który stara się uzyskać pozwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce zobowiązany musi wskazać na okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.
Cudzoziemiec, który stara się uzyskać pozwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce zobowiązany musi wskazać na okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemiec, który stara się uzyskać pozwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce zobowiązany jest wykazać, iż istnieją okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.

Możliwości wykazania więzi cudzoziemca z Polską

REKLAMA

Cudzoziemiec ubiegający się o możliwość nabycia nieruchomości w Polsce powinien we wniosku o uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości wykazać, że istnieje więź pomiędzy nim a Rzeczypospolitą Polską. Cudzoziemiec potwierdzając ten fakt zobowiązany jest zapoznać się z wymaganiami zawartymi w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Ustawodawca w tejże ustawie wskazuje, że cudzoziemiec może potwierdzić więź poprzez wykazanie, iż:

- posiada on polską narodowości,

- posiada on polskie pochodzenie,

- posiadał on zezwolenie na osiedlenie się,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- posiadał on zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony,

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

- zawarł on związek małżeński z obywatelem polskim,

- wykonywał on na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność rolniczą – zgodnie z przepisami prawa polskiego,

- posiadał on zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,

- wykonywał on na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą – zgodnie z przepisami prawa polskiego,

- posiadał on członkostwo w organie zarządzającym niektórych przedsiębiorców.

Uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce

Po spełnieniu licznych warunków (np. nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca nie sprzeciwią się zarówno względy polityki społecznej, jak i zdrowia społeczeństwa, nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie przyczyni się do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego) oraz po wykazaniu, iż pomiędzy cudzoziemcem a Rzeczpospolitą Polską istnieje więź – cudzoziemiec uzyskuje zezwolenie na nabycie nieruchomości przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Zezwolenie na nabycie nieruchomości powinno zawierać następujące dane:

- oznaczenie nieruchomość,

- oznaczenie nabywcy nieruchomości (cudzoziemiec),

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

- oznaczenie zbywcy nieruchomości,

- oznaczenie niezbędnych warunków, od których uzależniona będzie możliwość nabycia przez cudzoziemców nieruchomości.

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca ważne jest przez dwa lata. Jednakże zezwolenie może zostać poprzedzone wydaniem promesy, która będzie ważna tylko jeden rok – czyli mniej niż zezwolenie na nabycie nieruchomości.

Reasumując, należy wspomnieć o tym, że fakt nabycia nieruchomości przez cudzoziemca bez uzyskania stosownego zezwolenia jest nieważne. W tym wypadku sąd – na żądanie, np. ministra właściwego do spraw wewnętrznych, starosty, marszałka województwa, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), wojewody – może orzec o nieważności nabycia nieruchomości przez cudzoziemca. Akty notarialne potwierdzające nabycie nieruchomości przez cudzoziemców przesyłane są Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w terminie 7 dni od dnia ich sporządzenia przez notariusza.

Podstawa prawna:

- ustawa z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. z 2004 r. Dz.U. Nr 167, poz. 1758 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

TOP hotele w Polsce mają te 5 cech, które świadczą o atrakcyjności

Liczba turystów korzystających z hoteli w Polsce rośnie. Jakie obiekty wybierają na wypoczynek? Oto 5 cech, które świadczą o atrakcyjności hoteli.

Czego teraz szukają kupujący mieszkania?

Gdzie przyszli nabywcy nieruchomości najczęściej szukają mieszkań? Jakie metraże i rozwiązania preferują? W jakich cenach? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Ilu Polaków kupuje nowe mieszkania za gotówkę?

Czy tylko inwestorzy kupują mieszkania bez kredytu? Niekoniecznie. Ile osób w 2023 r. mogło pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się tym statystykom. 

Nawet 30 tys. zł dopłaty na mikroinstalację wiatrową i 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej. W II. i III. kwartale 2024 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział uruchomienie naboru wniosków w ramach programu "Moja elektrownia wiatrowa" na drugi - trzeci kwartał 2024 roku. Będzie można otrzymać do 30 tys. zł dopłaty na zakup przydomowego wiatraka i do 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej.

Kredyt mieszkaniowy #naStart. Limity ceny metra kwadratowego – ile wyniosą, czy w ogóle mają sens? Jakie są obecne ceny rynkowe mieszkań?

Nadal nie wiadomo kiedy w ofercie banków pojawi się  „Kredyt mieszkaniowy #naStart”. Mając na uwadze ryzyko wzrostu cen mieszkań, rząd rozważa wprowadzenie limitów cenowych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań w ofercie firm deweloperskich spełniłoby obecnie taki warunek.

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

REKLAMA