Więź cudzoziemca z Polską a nabycie nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Możliwości wykazania więzi cudzoziemca z Polską
REKLAMA
Cudzoziemiec ubiegający się o możliwość nabycia nieruchomości w Polsce powinien we wniosku o uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości wykazać, że istnieje więź pomiędzy nim a Rzeczypospolitą Polską. Cudzoziemiec potwierdzając ten fakt zobowiązany jest zapoznać się z wymaganiami zawartymi w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Ustawodawca w tejże ustawie wskazuje, że cudzoziemiec może potwierdzić więź poprzez wykazanie, iż:
- posiada on polską narodowości,
- posiada on polskie pochodzenie,
- posiadał on zezwolenie na osiedlenie się,
- posiadał on zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony,
Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa
- zawarł on związek małżeński z obywatelem polskim,
- wykonywał on na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność rolniczą – zgodnie z przepisami prawa polskiego,
- posiadał on zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,
- wykonywał on na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą – zgodnie z przepisami prawa polskiego,
- posiadał on członkostwo w organie zarządzającym niektórych przedsiębiorców.
Uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce
Po spełnieniu licznych warunków (np. nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca nie sprzeciwią się zarówno względy polityki społecznej, jak i zdrowia społeczeństwa, nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie przyczyni się do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego) oraz po wykazaniu, iż pomiędzy cudzoziemcem a Rzeczpospolitą Polską istnieje więź – cudzoziemiec uzyskuje zezwolenie na nabycie nieruchomości przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Zezwolenie na nabycie nieruchomości powinno zawierać następujące dane:
- oznaczenie nieruchomość,
- oznaczenie nabywcy nieruchomości (cudzoziemiec),
Zobacz także serwis: Prawo budowlane
- oznaczenie zbywcy nieruchomości,
- oznaczenie niezbędnych warunków, od których uzależniona będzie możliwość nabycia przez cudzoziemców nieruchomości.
REKLAMA
Należy pamiętać o tym, że zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca ważne jest przez dwa lata. Jednakże zezwolenie może zostać poprzedzone wydaniem promesy, która będzie ważna tylko jeden rok – czyli mniej niż zezwolenie na nabycie nieruchomości.
Reasumując, należy wspomnieć o tym, że fakt nabycia nieruchomości przez cudzoziemca bez uzyskania stosownego zezwolenia jest nieważne. W tym wypadku sąd – na żądanie, np. ministra właściwego do spraw wewnętrznych, starosty, marszałka województwa, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), wojewody – może orzec o nieważności nabycia nieruchomości przez cudzoziemca. Akty notarialne potwierdzające nabycie nieruchomości przez cudzoziemców przesyłane są Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w terminie 7 dni od dnia ich sporządzenia przez notariusza.
Podstawa prawna:
- ustawa z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. z 2004 r. Dz.U. Nr 167, poz. 1758 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.