Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca w Belgii
REKLAMA
REKLAMA
Zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w Belgii
REKLAMA
Procedura nabywania nieruchomości w Belgii przez cudzoziemców nie jest skomplikowana, gdyż osoby fizyczne lub osoby prawne nie muszą ubiegać się o zezwolenie na nabycie ziemi. Zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne pochodzące z krajów Unii Europejskiej, czy też spoza Unii są także zwolnione z uzyskania zwolnienia na nabycie nieruchomości. Przepisy belgijskie nie nakładają na cudzoziemców dodatkowych wymagań przy zakupie nieruchomość rolnych lub leśnych. W Belgii obowiązuje zasada, że cudzoziemcy przy nabywaniu nieruchomości w Belgii nie mogą być dyskryminowani przy zakupie nieruchomości. Oznacza to, że zarówno cudzoziemcy jak i Belgowie nabywający nieruchomości w Belgii, nie są nawet kontrolowani pod kątem kwalifikacji zawodowych, miejsca pochodzenia, miejsca zamieszkania, czy też przynależności organizacyjnej. Warto także zaznaczyć, że cudzoziemiec, który zamierza nabyć nieruchomość w Belgii nie musi zamieszkiwać na terenie tego kraju.
Zobacz serwis: Nieruchomości zagranicą
Zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne z innego kraju niż Belgia nie muszą przekładać żadnych dokumentów przy zakupie nieruchomości rolnej lub leśnej. Co ciekawe cudzoziemiec nie musi także wykazać, iż posiada wykształcenie rolne.
Jakie formy sprzedawania nieruchomości obowiązują w Belgii?
Warunki nabycia nieruchomości cudzoziemiec może ustalić z właścicielem nieruchomości. W Belgii obowiązują dwie formy sprzedawania nieruchomości rolnych:
· bezpośrednia - występuje podczas spotkania przedstawicieli, czyli osób zainteresowany nieruchomością i osób zamierzających sprzedać swoją nieruchomość. W tym przypadku transakcja zostaje zawarta osobiście,
· publiczna licytacja – która na terenie Belgii występuje bardzo rzadko.
Zobacz także serwis: Prawo budowlane
REKLAMA
Kiedy po spotkaniu osób zainteresowany nieruchomością z osobami zamierzającymi sprzedać swoją nieruchomość – dojdzie do transakcji, konieczne jest sporządzenie umowy sprzedaży, w której należy zawrzeć zarówno prawa, jak i obowiązki nabywcy. Natomiast osoba sprzedająca nieruchomość powinna wykazać w umowie prawo do własności tejże nieruchomości. Umowa powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.
Ostatecznie można wysunąć jednoznaczny wniosek – nabywanie nieruchomości w Belgii przez cudzoziemców jest bardzo korzystne zarówno pod względem finansowym, jak i administracyjnym – gdyż prawo belgijskie nie ogranicza w tym zakresie obcokrajowców.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.