Cudzoziemiec nabywający nieruchomość w Turcji
REKLAMA
REKLAMA
Czy warto kupić nieruchomość w Turcji?
REKLAMA
Turcja jest atrakcyjnym państwem. Jest to doskonałe miejsce na zainwestowanie w nieruchomość, chociażby w celu osiągnięcia zysków. Turcja jest państwem położonym częściowo w Azji Mniejszej, a częściowo w Europie. Turcję otacza morze czarne, morze egejskie, morze marmara oraz morze śródziemne. Turcja położona jest blisko atrakcyjnych państw, chociażby Bułgarii (240 km), Grecji (206 km) – co umożliwia turystom przebywającym w Turcji zwiedzić te kraje. Turcja jest jednym z szybciej rozwijających się państw w zakresie turystyki. Turcję odwiedzają nie tylko turyści z Polski, ale też z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, czy Francji. W Turcji zarówno komunikacja, jak i przemysł, rolnictwo i in. – ulegają szybkiemu rozwojowi. Dlatego warto zakupić nieruchomość w Turcji.
Zobacz serwis: Umowy
Formalności przy nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca
REKLAMA
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców jest dozwolone na terenie Turcji. Jednakże posiadane przez cudzoziemca uprawnienia do nabycia nieruchomości nie może odbywać się w sposób sprzeczny z interesem publicznym. Inne ograniczenia do nabycia nieruchomości związane są także planem zagospodarowania przestrzennego, norm szczególnych w zakresie nabycia nieruchomości. Są to przykładowe ograniczenia, na jakie napotyka cudzoziemiec, ponieważ katalog tychże ograniczeń nie jest zamknięty.
Cała procedura nabywania nieruchomości przez cudzoziemców należy do spornych kwestii zawiązanych z negocjacją Turcji z Unią Europejską, a przy tym prowadzi to często do licznych kontrowersji wewnątrzpolitycznych. W związku z tym wprowadzono od 3 lipca 2008 roku warunki określające zasady nabywania nieruchomości przez osoby prawne. Warunki te zostały stworzone na mocy z zasadami prawa tureckiego z obcym kapitałem. Zmiany te odnoszą się przede wszystkim do obowiązku wystąpienia przez cudzoziemca z odpowiednio udokumentowanym wnioskiem do urzędu gubernatora.
Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka
Najistotniejszymi warunkami przy nabywaniu nieruchomości przez osoby prawne są wprowadzone ograniczenia do 2,5 ha całkowitej powierzchni nieruchomości, jaką cudzoziemiec może nabyć na terytorium omawianego kraju, zasady wzajemności między krajem pochodzenia osoby fizycznej lub prawnej a Turcją oraz brak restrykcji prawnych odnoszących się do nabywania praw do nieruchomości, ze względów militarnych lub bezpieczeństwa, a także planów zagospodarowania przestrzennego, jak i innych obowiązujących postanowień.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.