REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości we Francji

Izabela Perczak
W większości przypadków, w odniesieniu do nabywania nieruchomości, obywateli państw Unii Europejskiej obowiązują takie same uwarunkowania jak Francuzów.
W większości przypadków, w odniesieniu do nabywania nieruchomości, obywateli państw Unii Europejskiej obowiązują takie same uwarunkowania jak Francuzów.

REKLAMA

REKLAMA

We Francji wobec cudzoziemca stosowane są nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości. Wszelkie procedury w zakresie obrotu nieruchomościami związane są z szeroko pojętymi mechanizmami finansowymi.

Równouprawnienie w zakresie nabywania nieruchomości we Francji

REKLAMA

Francja należy do krajów, które w niewielkim zakresie stosują ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców.

Zobacz serwis: Podatki

Równouprawnienie w zakresie nabywania nieruchomości we Francji dotyczy w takim samym stopniu cudzoziemców, jak i obywateli francuskich w zakresie nabywania lasów. Należy zaznaczyć, iż obywateli państw Unii Europejskiej obowiązują takie same uwarunkowania jak Francuzów – w większości przypadków w odniesieniu do nabywania nieruchomości – z pewnymi wyjątkami. W odniesieniu do np. obywateli innych państw Unii Europejskiej warunkiem dopuszczenia do zakupu ziemi jest uregulowany status prawny osoby (spółki), tzn. co najmniej dziesięcioletnie zezwolenie na pobyt.

Na jakie ograniczenia napotyka cudzoziemiec chcący nabyć nieruchomość rolną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zagadnienia związane z nabywaniem nieruchomości rolnych we Francji – zasługują na szczegółowe omówienie, w celu zaznajomienia cudzoziemców z trudnościami, na jakie mogą w tej kwestii napotkać. Sprawy związane z nabywaniem własności ziemi rolnej uregulowane są w sposób szczególny w przepisach we Francji – odmiennie niż w przypadku nabywania praw własności przez cudzoziemców do innych nieruchomości.

Należy także zaznaczyć, że obrót nieruchomościami znajduje się pod kontrolą sprawowaną przez Societes d'Amenagement Foncier et d'Etablissement Rural (Spółki Zagospodarowania Ziemi i Rozwoju Wsi) oraz Krajową Federację tych spółek. Są to instytucje publiczne utworzone w resorcie rolnictwa w formie spółek akcyjnych typu non-profit, które regulują sprawy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, czuwają także nad optymalizacją wielkości gospodarstw rolnych. Instytucja „Societes d'Amenagement Foncier et d'Etablissement Rura” odgrywa także istotną rolę w przypadku nabywania nieruchomości rolnych, gdyż do jej zadań należy także wyrażenie zgody nabycie tejże ziemi przez cudzoziemca. Natomiast zezwolenie na prowadzenie gospodarstwa rolnego wydaje prefekt departamentu po zasięgnięciu opinii specjalnej komisji kwalifikującej kandydatów. Tego typu zezwolenie wydawane jest w formie decyzji administracyjnej.

Na każdym notariuszu spoczywa obowiązek zgłaszania do spółki Societes d'Amenagement Foncier et d'Etablissement Rural (SAFER) zamiaru zawarcia transakcji zakupu (sprzedaży) ziemi. Co ciekawe SAFER z kolei może skorzystać z prawa pierwokupu. W praktyce oznacza to, iż SAFER ma dwa miesiące na poinformowanie zainteresowanego zakupem ziemi, czy skorzysta z prawa pierwokupu.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Na zakończenie warto także dodać, że we Francji obrót nieruchomościami odbywa się w formie inwestycji bezpośrednich. Oznacza to, że nabywanie nieruchomości odbywa się bez ograniczeń oraz bez względu na pochodzenie inwestora (wyjątek nieruchomości rolne), z tym tylko zastrzeżeniem, iż inwertor jest zobowiązany przekazać informację o inwestycji do Ministerstwa Gospodarki, Finansów i Przemysłu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA