Zasada wzajemności w nabywaniu ziemi w Portugalii
REKLAMA
REKLAMA
Zakaz wprowadzania ograniczeń dla cudzoziemców
REKLAMA
Z konstytucji Portugalii oraz zobowiązań międzynarodowych związanych z członkostwem tego kraju w Unii Europejskiej jednoznacznie wynika, iż obcokrajowcy nie mogą być traktowani gorzej aniżeli obywatele Portugalii. Oznacza to, że w Portugalii obcokrajowiec może nabyć nieruchomość na zasadzie istnienia wzajemności, tak jak obywatele tego kraju. Przepisy prawne w Portugalii nie określają także dodatkowych wymagań dla cudzoziemców nabywających nieruchomości rolne – co jest zauważalne w innych krajach Unii Europejskiej.
Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą
Na podstawie prawa portugalskiego zakup nieruchomości uznawany jest za inwestycję zagraniczną. Związku z tym, w celu nabycia nieruchomość – cudzoziemiec powinien spełnić wszystkie wymagania zarówno formalne, jak i prawne, według obowiązującego prawa portugalskiego.
Wymagania formalne umowy sprzedaży nieruchomości
REKLAMA
Cudzoziemiec, który zamierza zakupić nieruchomość w Portugalii musi pamiętać o tym, że umowa sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona przez notariusza, a następnie zarejestrowana w urzędzie rejestru nieruchomości. W celu dokonania transakcji należy potwierdzić legalność obrotu walutowego.
W przypadku nabycia nieruchomości do użytku własnego przez cudzoziemca w Portugalii – zobowiązany jest on poddać się weryfikacji przez tzn. „Banco de Portugal” zarówno pod względem charakteru, jak i wiarygodności operacji kapitałowych. Tego typu kontrola, owszem stanowi ograniczenie dla cudzoziemca – ale dzięki temu Portugalia chroni własne interesy. Warto pamiętać o tym, że w Portugalii podatek dotyczy aktów przekazania praw własności nieruchomości.
Cudzoziemiec dokonujący zakupu nieruchomości pod inwestycje zobowiązany jest w ciągu 30 dni zgłosić taką transakcję do Instytutu Inwestycji, Handlu i Turystyki.
Zobacz także serwis: Dom i działka
Reasumując, należy wysunąć wniosek, że przepisy prawne portugalskie odnoszące się do nabywania nieruchomości przez cudzoziemców nie zawierają ograniczeń podmiotowych, wynikających z kwalifikacji zawodowych przynależności organizacyjnej lub miejsca zamieszkania. W związku z tym są one sprzyjające dla cudzoziemców.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.