Co bardziej się opłaca – wynająć, czy kupić nieruchomość?
REKLAMA
REKLAMA
Mieszkanie na kredyt – bolączką młodych ludzi
REKLAMA
Każdy młody człowiek, który myśli o zakupie mieszkania zadaje sobie pytania: Co bardziej się opłaca, kupić mieszkanie na kredyt czy może za gotówkę, a może jednak wynająć? Te pytania należy postawić, mając przy tym na uwadze okres spłacania kredytu. Nieruchomości np. w Warszawie, Krakowie, Sopocie są kosztowne – porównywalne do cen mieszkań w Unii Europejskiej. Dlatego młody człowiek, który zamierza kupić dwupokojowe mieszkanie w Warszawie w mniej atrakcyjnej dzielnicy – musi wziąć kredyt na ponad 300 000 zł, na okres 30 lat. W rzeczywistości kredytobiorca spłaca wartość mieszkania w wysokości dwukrotnie większej niż zaciągnięty kredyt. Natomiast przy wynajmie nieruchomości należy, co miesiąc uiszczać wynagrodzenie właścicielowi tego mieszkania. Teraz można zadać sobie pytania, która kwota jest wyższa – miesięczne wynagrodzenie dla wynajmującego, czy miesięczna rata kredytu? Co ciekawe, są one niemal takie same. Wynajem mieszkania dwupokojowego w Warszawie – mając na uwadze czynsz oraz inne opłaty – to kwora w granicy nawet do 2000 tysiące miesięcznie, to niemal podobna kwota do miesięcznej raty kredytu (oczywiście należy mieć na uwadze wielkość mieszkania oraz położenie).
Zobacz serwis: Umowy
Bardziej opłaca się wziąć kredyt?
Powyżej wskazane argumenty przemawiają za kupnem nieruchomości na kredyty, bo wtedy część pieniędzy na spłatę kredytu przekazywana co miesiąc bankowi, będzie w znacznej części przeznaczona na mieszkanie, które w przyszłości będzie własnościowe. Przy wynajmie nieruchomości, płacone co miesiąc przez najemcę pieniądze na rzecz właściciela wynajmowanego mieszkania – nie będą zainwestowane w nieruchomość, która może być po spłacie kredytu własnością – pieniądze przepadną.
Zobacz także serwis: Dom i Prawo
Kupno mieszkania to inwestycja na przyszłość, po spłaceniu kredytu – pozostaną tylko opłaty bieżące, np. za prąd, ogrzewanie, wodę i in. Po całkowitym spłaceniu kupionego na kredyt mieszkania stanie się one własnością, którą będzie można dowolnie dysponować, tzn. sprzedać, wynająć, będzie także podlegała dziedziczeniu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.