Jak prawidłowo nabyć nieruchomość w Rumunii?
REKLAMA
REKLAMA
Nabywanie nieruchomości rolnych przez cudzoziemców
REKLAMA
Należy wspomnieć o rumuńskiej ustawie nr 312/2005 odnoszącej się do nabywania prawa własności przez cudzoziemców, która nakłada na cudzoziemców liczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości. Postanowienia zawarte w tej ustawie wskazują na to, że w przypadku obywateli państw Unii Europejskiej, jaki bezpaństwowców mieszkających w Unii – nie ma ograniczeń w zakresie nabywania nieruchomości. Na mocy tej ustawy mogą oni nabywać prawo własności nieruchomości na takich samych warunkach jak obywatele Rumunii.
Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą
Należy pamiętać o tym, że nieruchomość na terenie Rumunii mogą być nabywane także przez osoby prawne, które nie mają siedziby w Rumunii. Jednakże muszą one podlegać jurysdykcji jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Warunki związane z nabywaniem nieruchomości w Rumunii
REKLAMA
Warto zaznaczyć, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemców, jako drugiego miejsca zamieszkania w Rumunii jest możliwe po 5 latach od daty przystąpienia Rumunii do Unii Europejskiej. Natomiast nabycie prawa własności nieruchomości zarówno rolnych, jak i leśnych jest możliwe dopiero po 7 latach od daty przystąpienia Rumunii do Unii Europejskiej.
Aby mogło dojść do przeniesienia własności nieruchomości należy wpisać zakupioną nieruchomość do księgi wieczystej. Potencjalni nabywcy mogą także przed nabyciem nieruchomości zgłosić się do Agencji Nieruchomości Państwowych – o nazwie „Agentia Domeniilor Statului” – w celu zasięgnięcia ważnych informacji. Agencja ta działa przy rumuńskim Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz także serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.